En İyi Katlanabilir Telefonlar ve Özellikleri

En iyi katlanabilir telefonların şimdilik pek ses getirmediklerini söylemek doğru olacaktır. Katlanabilir ekranlı telefonlar hala niş cihazlardır. Ancak bir sonraki model katlanabilir telefonlarda her şeyin değişmesi söz konusu olabilir. En iyi katlanabilir telefonlar için mevcut seçenekler sınırlı olsa aralarından seçim yapabilmek mümkündür.

Katlanabilir telefonlar, en üst düzey amiral gemisi telefonlara rakip olan en iyi özellikleri sunma eğilimindedir. Bu da onları daha çekici kılmaktadır. Ekrana güç veren pil ömrünün genellikle biraz daha zayıf olduğunu unutmamak gerekir. Katlanabilir telefonlar şu anda lüks gibi gözükse bile üretilen en iyi telefonların neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

1. Samsung Galaxy Z Fold 2

Samsung Galaxy Z Fold 2, bir önceki telefonun eksiklerini gideren ve tasarım özelliklerini geliştiren bir haleftir. Bu telefon, temel görevler için harici bir ekrana ve düz açıldığında ortaya çıkan bir iç tam ekrana sahiptir. Bu anlamda katlanabilir telefonun fark yarattığını söylemek mümkündür.

Telefonda yer alan harici ikincil ekran, 6.2 inçlik bir ekranla ciddi bir şekilde yükseltilmiş durumdadır. Bu durum, telefonun katlanarak kapatıldığında geleneksel bir akıllı telefona benzemesini sağlamaktadır. İç ekran 7.6 inç olacak şekilde açılabilmektedir. Her iki ekranda da ideal seviyede görüntü alabilmek için delilik bir kamera vardır.

Samsung Galaxy Z Fold 2 Fiyatı: ~16.000 TL

2. Huawei Mate Xs

Huawei Mate Xs, Huawei Mate X'in halefidir. Telefon birçok yönden bir yükseltme içerir. Bu durum orijinal telefon ile aynı mükemmel çekirdek tasarımının korunmasını sağlamıştır. Telefonun en önemli dezavantajlarından birisi elbette Google servislerine ve yükseltmelerine erişemeyecek olmasıdır.

Bu dezavantajı bir kenara bırakacak olursanız Huawei Mate Xs etkileyici bir cihazdır. Katlanabilir konseptin en iyi şekilde uygulanmış hallerinden biridir. Katlanabilir telefon açıldığında 8 inçlik bir tablet boyutunu almaktadır. 6.6 inçlik bir biçim ise katlanmış ve kapalı olduğunda karşımıza çıkmaktadır.

Huawei Mate Xs Fiyatı: ~30.000 TL

3. Samsung Galaxy Z Flip

Samsung Galaxy Z Flip, kapaklı katlanabilir telefon açıklamasına uygun bir modeldir. 6.7 inçlik ekran plastiktir ama yine de saygın bir Full HD+ görüntü sunmaktadır. Kenarlarında onu koruyan kalın bir plastik tampon yer alır. 3.300 mAh değerindeki pili diğer telefonlara göre küçüktür ama en yakın rakibine göre ideal seviyededir.

Hepsinden önemlisi telefonu açabilir ve herhangi bir açıda bırakabilirsiniz. Örneğin, görüntülü arama yaparken onu açık bırakmak kuşkusuz oldukça kullanışlı olacaktır. Yazılımı, düz bir biçimde açılmadığı sürece arayüzü üst ve alt yarıya ayırma konusunda epey bir iyidir.

Samsung Galaxy Z Flip Fiyatı: ~7.500 TL

4. Motorola Razr 2020

Motorola Razr 2020 aslında önemli bir serinin yeniden gündeme getirilmesini sağlamış bir telefondur. Telefon yeni teknolojiyi nostaljik bir yapıyla birleştirmiştir. Bir kapaklı katlanabilir telefon olarak adlandırılabilecek bu telefon aynı zamanda Motorola Razr 5G adıyla bilinmektedir.

Son derece iyileştirilmiş özelliklere sahip olan telefon, selefinin birçok sorununu çözmüş durumdadır. Buna rağmen olması gereken tasarım ilerlemelerinin bir kısmını görebilmek dışında fiyat anlamında bir şey sunmamaktadır. Bununla birlikte telefonda pek çok durumu etkili bir şekilde yapmanıza olanak tanıyan yazılım geliştirmeleri vardır.

Motorola Razr 2020 Fiyatı: ~1.200 $ (Türkiye'de satışı yoktur ve Amazon fiyatıdır)

5. LG Wing

LG Wing aslında bir katlanabilir telefondan ziyade dönen ekrana sahip bir telefon gibidir. İkinci bir ekranı ortaya çıkarmak için açılmak yerine, ikinci panel ana ekranın arkasındadır. Ek ekran alanına ihtiyaç duyduğunuzda dışarı doğru dönmektedir. Her ne kadar LG artık telefon departmanını kapatmış olsa bile önerilebilecek cihazlardan biridir.

LG Wing'in ikincil ekranı, telefonun nasıl yönlendirildiğine bağlı olarak ekranlarda gördüğünüzü ayarlayan bir hileden daha fazlasıdır. Örneğin, ikinci ekran açıkken bir video izleyebilir ve küçük ekranı oynatma kontrolleri için kullanabilirsiniz. Ayrıca, benzer şekilde küçük ekran belirli oyunlar için kontrol paneli haline gelebilir.

LG Wing Fiyatı: ~15.000 TL

Katlanabilir telefon almak neden mantıksız?

Katlanabilir telefon almak şu anda pek mantıklı görülmemektedir. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Öncelikle çıkarılan pek çok telefonun aslında deneysel amaçlı çıkarıldığını unutmamak gerekir. Buna ek olarak telefonlarda bazı tasarım ve yazılım problemlerinin olduğu bir gerçektir. Katlanabilir telefon almanın neden mantıksız olduğunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Ekranın plastik olması: Telefon ekranlarında cam kullanmak telefonunu yapısal gücünü artıran bir şeydir. Modern sertleştirilmiş camın çizilmesi oldukça zordur. Katlanabilir telefonlar ise plastiktir. Çünkü henüz katlanan cam diye bir şey keşfedilmiş değildir.
  • Bozulabilir olmaları: Tüm katlanır telefonlar sonunda başarısız olmalarına neden olacak karmaşık bir menteşe sistemi içerir. Tüketiciler, özellikle menteşeli, kaydırıcı içeren ve diğer hareketli parçalara sahip telefonlardan uzaklaşmışlardır. Katlanabilir telefonlar tam olarak bu sınıfa girmektedirler.
  • Uygulama desteği: Parayı katlanabilir bir telefona harcamadan önce neden bir telefon istediğinizi düşünmeniz gerekir. Gerçekten her zaman cebinizde taşıyabileceğiniz bir tablet mi arıyorsunuz? Mucizeler beklemeseniz iyi edersiniz. Çünkü bu tür telefonlar için uygulama desteği pek iyi değildir.
  • Tasarım sorunları: Telefonunuzu bir tablete dönüştürmek katlanabilir telefonların satış noktalarından biridir. Esasen bir tablet olan şeyi her zaman yanınızda taşımak istiyorsanız sadece bir tablet satın alabilirsiniz. Katlanabilir telefonların katlanmış olarak kalacağı düşünülürse tasarım açısından sorunlar söz konusudur.
  • Fiyat problemleri: Şirketler yeni malzemeler ve teknolojiler piyasaya sürdükçe daha yüksek fiyatların beraberinde gelmesini beklemelisiniz. Bu sadece katlanabilir telefonlar için böyle değildir. Hemen hemen her yenilikçi telefon için benzer durum geçerlidir.

Katlanabilir telefonlar ne zaman ucuzlayacak?

Katlanabilir telefonların ucuzlaması yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen bir şey değildir. Ancak 2021 ve sonrasında bu tür telefonların fiyatlarında düşüşlerin yaşanması beklenmektedir. Buradaki temel gerekçe ise daha fazla telefon üreticisinin katlanabilir telefon piyasasına giriş yapmasıdır.

  • Kontrol problemi: Şu ana kadar çıkmış olan katlanabilir telefonların birinci nesil cihazlar olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu telefonlar iyi gibi görünseler bile büyük oranda problemlidirler. Üreticiler kontrol konusunda problemleri çözdüğü zaman bunların yaygınlaşmasını ve ucuzlamasını beklemek daha doğru olacaktır.
  • Sınırlı üretim: Akıllı telefon üreticileri katlanabilir cihazları piyasaya sürerek çeşitli testler gerçekleştirmek zorundadır. Ancak net bir talep olmadan bahis oynamaya pek gerek yoktur. Katlanabilir ekranlar için OLED üretimi henüz başlangıç aşamasındadır. Bu da ürün başına maliyeti önemli hale getirmektedir.
  • Sınırlı verim: Görüntüleme teknolojisi için yenilikçilikten tüketici donanımına giden yol uzun ve oldukça yavaştır. Karmaşık donanım ve pahalı üretim süreçleri milyarlarca dolarlık büyük yatırımlar gerektirirler. Yoğun üretim başladığında üretim verimleri yeni teknolojilerin uygulanabilirliğini sınırlayabilecektir.

Katlanabilir telefonlar yaygınlaşacak mı?

Katlanabilir telefonların yaygınlaşması konusunda oldukça tartışıla bir durumdur. Katlanabilir telefonlar aslında geçmişte karşımızdaydılar. Ama bu telefonlar her zaman kolayca bozulabilir olmuşlardır. Şimdilerde ise sadece üretim yaklaşımının değişmiş olması söz konusudur.

Katlanabilir telefonların pazarda olduğu düşünüldüğünde telefonların menteşelerinden kırılması söz konusu olmuştur. Menteşeler telefonun günde yüzlerce defa açılıp kapatılabilir olmasına dayanıklı olmak zorundadırlar. Ancak mevcut koşullarda bunun olduğunu söylemek pek mümkün değildir.

Diğer taraftan katlanabilir telefonların en iyi ihtimalle tablet ihtiyacını ortadan kaldırması gerekir. Özellikle Apple tarafından sunulmuş olan tabletlere kafa tutabilecek düzeyde ürünlerin oluşturulması önemlidir. Apple'ın tabletleri bilgisayarla değiştirmek istediği düşünüldüğünde bunun kolay bir hedef olmadığı bilinmelidir.

Katlanabilir telefonlar tabletlerin yerini mi alacak?

Katlanabilir telefonların tabletlerin yerini alması aslında üreticilerin hedeflediği bir şeydir. Kullanıcılara iki farklı cihaz kullanmak yerine tek bir cihaz kullandırtmak ama bunun için önemli bir fiyatın gözden çıkarılmasını sağlamak istemektedirler. Bunun ne kadar mümkün olacağını zaman gösterse bile mevcut fiyat standartlarında bunun pek mümkün olmayacağını söylemek doğru olacaktır.

Telefon ve tabletini hafif bir biçimde kullanan kullanıcılar, kolaylık sağlamak için yüksek fiyat harcamayı göze aldıkları ve istekli oldukları sürece standart akıllı telefonlarını, tabletlerini ve hatta dizüstü bilgisayarlarını tek bir katlanabilir cihazla değiştirmek isteyebileceklerdir.

Ortalama ve ileri düzey kullanıcılar ise teknolojinin daha ucuza temin edilebilir olmasını beklemek isteyeceklerdir. Daha pahalı ve hassas olan katlanabilir ekranlı telefonlara daya iyi alternatif olabilecek çözümlerin peşinde koşabileceklerdir. Katlanabilir telefonların tabletlerin yerini alıp almayacağını görmek için teknolojinin zaman içerisinde neler getireceğini beklemek gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap