Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

En İyi iPhone Hangisi?

Bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç modele sahip olursunuz. Apple, çeşitli boyutlarda ve çeşitli özelliklerde akıllı telefonlar sunar. Böylece tüm olası seçenekler arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.

Hangi iPhone modelini almanız gerektiği konusunda kafanız karışıksa size yardımcı olabilmek için buradayız. Aşağıda çeşitli iPhone modellerini bulabilirsiniz. Her birinin özellikleri göz önünde bulundurularak değerlendirildiğini unutmamalısınız.

Herkese Uygun - iPhone 11

iPhone 11 hemen hemen ihtiyaç duyulan her şeye sahip olan bir cihazdır. İlk başta cihazlar arasındaki görsel farklı söyleme konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Ancak bu telefonun iPhone XR'ın halefi olduğunu unutmamalısınız. Bir halef model olarak 6.1 inç LCD ekrana sahiptir ve bu ekranın 1792x828 çözünürlüğe sahip olduğunu unutmamak gerekir.

Firmanın A13 Bionic çipi güç yönetimi için telefona güç sağlayarak daha uzun pil ömrü sunmaktadır. Apple, tek bir şarjla 17 saate kadar video oynatma vaadine sahiptir. Şarj atma zamanı geldiğinde cihaz kablosuz şarjı ve 18W adaptörle hızlı şarjı desteklemektedir.

iPhone 11, iPhone 11 Pro'dan daha az kameraya sahip olsa bile fotoğraf konusunda bir engel yoktur. Telefonda biri ultra geniş olmak üzere iki adet 12MP kamera vardır. Düşük ışıkta çekilenleri iyileştiren Gece Modu özelliğini içerir. Ayrıca 60 FPS'de 4K video çekimi yapmanız mümkündür.

iPhone 11'in alüminyum yapısı, mor, sarı, yeşil ve kırmızı dahil olmak üzere pek çok farklı renge sahiptir. 64 GB, 128 GB veya 256 GB depolama alanı arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca IP68 direnci demek 2 metre derinliğindeki bir suyun içinde 30 dakika kalabileceği anlamına gelir.

Cihaz, modern bir iPhone'dan beklediğiniz tüm özelliklere sahiptir. Bunlar arasında yüz tanıma yoluyla cihazınızın kilidini açmak için Face ID desteği, Apple Pay desteği ve gelişmiş kamera işleme bulunur. Genel olarak en iyi iPhone ve en son modeli satın almak gelecek güncellemeler için önemlidir.

Fotoğrafçılara Özel - iPhone 11 Pro

Adından da anlaşılabileceği gibi iPhone 11 Pro, Apple'ın premium ürünüdür. Üç kameralı bir sistemi, biraz daha iyi pil ömrü ve paslanmaz çelik bir gövdesi vardır. Diğer özellikle açısından iPhone 11'e benzerdir. iPhone 11 Pro'yu satın almanın en önemli nedeni kameralarıdır.

Buna ek olarak, Pro modeli, yakınlaştırılmış çekimler için ideal olan bir fotoğraf kamerası içerir. Ayrıca, yeni düzenleme araçlarıyla 60 FPS'de 4K çekim yapar. Böylece çekimlerinizi doğrudan düzenleme şansınız olur. QuickTake sayesinde fotoğraf çekerken video çekimine geçiş yapabilirsiniz.

Cihazın kamera dışında da etkileyici özellikleri vardır. Pikselleri kapatarak gerçek siyahları görüntüleyebilen 5.8 inç 2436x1125 OLED ekrana sahiptir. Ayrıca, iPhone 11 Pro'nun HDR ekranı, iPhone 11'den daha parlak bir çıktı kapasitesine sahiptir.

64 GB, 256 GB veya 512 GB depolama alanı arasından seçim yapabilirsiniz. Altın, uzay grisi, gümüş ve gece yarısı yeşili renkleri mevcuttu. Suya karşı dayanıklılığa gelince iPhone 11'in iki katı kadar dirence sahiptir. Bir başka ifadeyle 4 metre derinliğindeki bir suda kendini koruyabilir.

iPhone 11 Pro, iPhone 11'in fiyatında büyük bir artış anlamına geldiğinden yalnızca akıllı telefon fotoğraf meraklıları için ideal bir telefondur. Geliştirilmiş ekranı ve daha yüksek donanım kalitesi harikadır. Ancak düzenli olarak fotoğraf çekmiyorsanız paranız boşa gitmiş olacaktır.

Büyük Ekran - iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 fikrine sıcak bakıyorsunuz ama daha büyük ekrana sahip bir cihaza mı ihtiyacınız var? iPhone 11 Pro Max tam size göre bir seçim diyebiliriz. Ekran boyutunun yanı sıra özellikleri neredeyse iPhone 11 Pro ile aynıdır.

iPhone 11 Pro'nun 5.67 inç yüksekliği ve 2.81 inç genişliği ile karşılaştırıldığında iPhone 11 Pro Max 6.22 inç yüksekliğinde ve 3.06 inç genişliğindedir. Cihaz ayrıca ağırlık bakımından iPhone 11 Pro'dan biraz daha ağırdır.

Daha büyük bir gövdeye sahip olması 2688x1242 çözünürlüğe sahip büyük bir 6.5 inç ekrana ev sahipliği yapmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte orantılı olarak daha yüksek olmasının yanında inç başına piksel açısından iPhone 11 Pro ile aynı piksel değerine sahiptir.

Daha büyük bir cihaz, pil için daha fazla yer anlamına gelir. Apple, iPhone 11 Pro Max'in iPhone XS Max'den beş saate kadar daha uzun pil ömrüne sahip olduğunu ortaya koymaktadır. 20 saate kadar video oynatabilirsiniz. Cihaz hızlı şarj için 18W adaptör desteğine sahiptir.

Daha büyük bir ekrana sahip telefondan hoşlanıyorsanız ve çok fazla harcama yapmayı düşünmüyorsanız bu sizin için ideal bir iPhone diyebiliriz. Sadece onu tutabildiğinizden ve rahatça cebinize veya çantanıza sığdırdığınızdan emin olun yeterli.

Bütçe Dostu - iPhone SE 2020

2020 yılının Nisan ayında Apple yeni bir bütçe dostu iPhone modelinin duyurusunu yaptı. Orijinal iPhone SE 2016'nın halefi olan bu telefon uygun bir fiyata çekici bir paket sunmaktadır.

Yenilenen iPhone SEO, üretimi durdurulan iPhone 8'e oldukça benziyor. Daha yeni modellerin tüm ekran tasarımından yoksun olan eski kasa kullanılmıştır. Cihaz ayrıca kimlik doğrulama amacıyla Face ID yerine Touch ID kullanmaktadır.

Yeni iPhone SE, 4.7 inç bir ekrana sahip. Apple'ın iPhone 11 Pro'ya güç veren A13 Bionic çipini içermektedir. Kamerası, arka tarafta yalnızca tek bir kamera içerdiğinden üst düzey modeller kadar yüksek performanslı değildir. Bununla birlikte 60 FPS'de 4K video kaydı sunmaktadır.

64 GB, 128 GB veya 256 GB depolama alanıyla beyaz, siyah ve kırmızı renklerinden birini seçebilirsiniz. Cihaz yaklaşık 1 metreye kadar suyun içerisinde 30 dakika durabilmektedir. Apple video oynatımı açısından tek oturumda 13 saatlik pil ömrü olduğunu ifade etmektedir.

Apple'ın en iyisini mümkün olan en düşük fiyata istiyorsanız iPhone SE 2020 mükemmel bir seçimdir. Daha düşük maliyet, birkaç premium özelliği kaçırmanız anlamına gelir ancak yine de Apple Pay dahil olmak üzere iOS 13'ten en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap