En İyi İnternet Tarayıcısı

Doğru tarayıcıyı seçmek internet deneyiminiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. En son yeni bir şeyler denemenizin üzerinden yıllar geçmiş ise mevcut tarayıcınızın biraz hantal olduğunu fark edebilirsiniz. Bu doğaldır. En önemlisi ise doğru internet tarayıcısını seçebilmektir.

Hız ve gizlilik, bir tarayıcı seçerken size yol gösterecek en önemli iki unsurdur. Bazıları sistem kaynaklarını daha fazla tüketirler. Bazıları ise hafiftir ve ekstra güvenlik araçları sunarlar. Bazıları ise doğal bir biçimde reklamların engellenmesine yardımcı olur.

1. Mozilla Firefox

Firefox uzun zamandır bilinen internet tarayıcılarından biridir. Yeni sürümleriyle birlikte gelişimini sürdüren tarayıcı yeni özelliklere kavuşmaya devam etmektedir. Örneğin, e-posta adresiniz bilinen bir veri ihlaline karıştıysa size uyarı gönderme gibi bir gizlilik özelliği vardır.

Bunun dışında sinir bozucu olan açılır pencereleri kendiliğinden engeller. Daha önce olduğu gibi hem görünümü hem de fonksiyonları çeşitli eklentilerle birlikte özelleştirilebilir. Geçen yıl yapılmış revizyon performansını önemli ölçüde iyileştirmiştir.

2. Microsoft Edge

Biraz yaşlı olan okuyucuların bileceği gibi Microsoft tarayıcı savaşlarında bir numaralı kötü adam konumundadır. Ancak Microsoft bu ısrarından vazgeçmiş durumdadır. Edge tarayıcısı merkezinde Chromium olacak şekilde yeniden oluşturuldu.

Şu anda Windows'un varsayılan tarayıcısıdır. Ayrıca iOS, Android ve Mac sürümleri de vardır. Chromium destekli yeni sürüm selefi olan tarayıcıdan çok daha hızlıdır ve çok daha farklı özelliklere sahiptir. Web sayfalarını, tüm tarayıcıyı başlatmak zorunda kalmadan açabilme özelliği getirilmiştir.

Tarayıcıda çok fazla özelleştirme seçeneği vardır. Özellikle kafa karıştırıcı ayarları çok net hale getiren gizlilik ve hizmetler sayfasını ve site izinleri sayfası oldukça beğeni toplayan yerler olmuştur. Edge her ne kadar Chrome'a çok benzese bile performans açısından çok daha iyi durumdadır.

3. Google Chrome

Google Chrome ağır kaynak talepleriyle kötü bir üne sahiptir. Bu ünden kurtulabilmesi için de kırk fırın ekmek yemesi gerektiğini söylemek doğru olacaktır. Özellikle sınırlı RAM'e sahip olan düşük güçlü donanımlarda oldukça fazla kaynak tüketmektedir.

Yeni sekme dondurma özelliği kaynakları gereksiz yere kullanmamaları için arka plan sekmelerini otomatik olarak dondurarak bu sorunu gidermek için tasarlanmıştır. Ancak Chrome donanım açısından aç bir tarayıcı olma ününden bir türlü kurtulamamıştır.

Chrome kesinlikle kötü bir tarayıcı değildir. Tam tersine mükemmel bir eklenti kitaplığına, çapraz platform desteğine, mükemmel otomatik doldurma özeliklerine ve geliştiriciler için bazı harika araçlara sahip mükemmel bir tarayıcıdır.

4. Opera

Opera ilk çalıştırdığınız andan itibaren farkını gösteren bir tarayıcıdır. Açılış ekranı oldukça ilgi çekicidir. Yerleşik reklam engelleyicisi vardır. Yerleşik VPN ile gücüne güç katmaktadır. Kripto para birimi için kripto cüzdanınızı açmanıza izin verir.

Gerçekten iyi bir tarayıcıdır. Ancak bir oyuncu olmanız durumunda Opera GX'e göz atmak çok daha faydalı olacaktır. Bu, özellikle oyuncular için tasarlanmıştır. Twitch entegrasyonu ve Razer Chrome desteği gibi çeşitli özellikleri vardır.

Opera, Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Bu nedenle performans açısından hızlıdır. Chrome kitaplığında yer alan eklentileri kullanma şansınız vardır. Sürekli olarak kendinize ilginç bağlantılar veya mesajlar gönderiyorsanız Flow özelliği bunu kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Opera kullanışlı özelliklerle doludur. Ancak en sevdiğimiz özelliklerden birisi olan Opera Turbo artık masaüstü sürümünün bir parçası değildir. Bu özellik sadece mobil tarayıcılarda yer almaktadır. Bununla birlikte pil tasarrufu gibi ekstra özelliklerle size yardımcı olacaktır.

5. Vivaldi

Vivaldi, eski Opera geliştiricileri tarafından geliştirilmiş bir tarayıcıdır. Tıpkı Opera gibi büyük tarayıcılardan farklı bir işleyişe sahiptir. Vivaldi tamamen kişiselleştirme ile ilgilidir. Gezinti ögelerinden kullanıcı arayüzünün nasıl göründüğüne kadar her şeyi değiştirebilirsiniz.

Chromium tabanlı olan bu tarayıcı Chrome eklentilerini kullanmanıza izin verir. Ancak üstte yer alan Chromium tabanlı tarayıcılarından çok daha farklıdır. Siteler kenar çubuğuna sabitleyebilir, uygun olan yere araç çubuklarını ekleyebilir ve sayfaların yazı tiplerini ayarlayabilirsiniz.

Zamanınızın ne kadarını belirli sitelerde geçirdiğinizi görmek için geçmişinizi grafik biçiminde görüntüleme şansınız vardır. Düzinelerce açık sekmeyi takip etmeye çalışan herkes için bir nimet olan sekme yığınları en sevilen özelliklerinden biridir.

6. Brave

Piyasadaki en sıra dışı tarayıcılardan birisi olan Brave'in en tuhaf yönü kesinlikle iş modelidir. Brave, tüm web sayfalarındaki reklamları varsayılan olarak engeller. Bu da onu tartışmasız bir biçimde en hızlı tarayıcı yapar.

Reklamlar, sitelerin para kazanma yöntemlerinden biridir. Bu reklamları engellediğiniz zaman onların aniden en önemli finans aracını ortadan kaldırmış olursunuz. İşte bu noktada Brave Rewards programı devreye girmektedir.

Kullanıcılar Brave'in göz atma akışına yerleştirdiği alternatif reklamları görüntüledikleri zaman Basic Attention Token alırlar. Kullanıcılar kazandıkları token miktarının bir kısmını yayıncılara aktarabilirler. Birçok sitenin şimdiden bu iş modelini desteklediğini unutmamak gerekir.

Peki kullanıcılar için ne var? Basitçe ifade etmek gerekirse, site içeriğiyle birlikte reklamların indirilmesini beklemediğiniz için web deneyiminiz çok daha hızlı olacaktır. Brave kullanıcı takibi yapmaz. Bu da onu en özel tarayıcılardan biri haline getirir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap