Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

En İyi İnternet Hız Testi Araçları

Yavaş bir internet bağlantısı inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Ancak modemi çöp kutusuna atmadan ve yeni modem aramaya başlamadan önce, sorunun başka bir yerde olup olmadığını görmek için bağlantınızın hızını test etmeye değer.

Şu anda ağınızda ne kadar bant genişliği olduğunu öğrenmenize izin veren birçok ücretsiz hizmet vardır, böylece sorun devam ederse tedarikçinize gerçeklerle donanmış olarak gidebilirsiniz. Yine de bu rotaya gitmeden önce tüm kontrolleri yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Speedtest by Ookla

Ookla'dan Speedtest, ağınızın performansını ölçmenin mükemmel bir yoludur. Siteyi ziyaret ettiğinizde, "Go" olarak işaretlenmiş büyük bir düğmeyle karşılaşırsınız. Bu nedenle karmaşık bir kullanıcı deneyimi söz konusu değildir.

Test çalışırken, bir arabadaki hız göstergesine benzer bir grafik göreceksiniz. İnternet hızınızın iyi olması için ibrenin yüksek kalması gerekir. İndirme hızı hesaplandıktan sonra, yükleme hızlarına geçer. Ayrıca, çevrimiçi oyun için önemli bir faktör olan ping oranını size bildirir.

Fast.com

Fast.com ağınızın mevcut bant genişliğini bulmaya çalışırken kullanılabilecek en sağlam seçeneklerden biridir. Siteyi ziyaret ettiğiniz zaman test otomatik olarak başlatılır ve yalnızca ağ indirme hızınızı hızlı bir şekilde size sunar.

Buna ek olarak ağ indirme hızınızı hızlı bir şekilde döndürmekle kalmaz, aynı zamanda yükleme kapasitesi ve gecikme oranlarını gibi bilgileri de size bildirir. Adından da anlaşılacağı gibi, sorunları gidermenin hızlı bir yoludur.

Speedof.me

Daha modern bir yaklaşım benimseyen bir test cihazı, analizini gerçekleştirmek için HTML 5 kullanan Speedof.me'dir. Bu, süreci biraz daha hızlı hale getirebilir ancak ağ performansını ölçmek için mobil cihazlarını kullanmak isteyenler için muhtemelen daha caziptir. 

Çoğu akıllı telefon ve tablet ile uyumlu olduğundan Speedof.me harika bir alternatiftir. Arayüzün anlaşılması kolaydır, sinyalin hızını ve tutarlılığını gösteren büyük bir dalga grafiği vardır. Ancak elbette her şeyi anlayabilmeniz için sayılarla karşılaşırsınız. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (2)

Ferhat Kaya
22 Eylül 2020, 00:50

TTNET kullanıyorum zaten maksimum 10 Mbit alıyorum neyini ölçeyim bunun. 😂

12 Nisan 2021, 11:58

Speedof.me çakma olmuş, hız testi diyerek arkadan sistem tutarlılığı gibi bişey satmaya çalışıyor. Verileri tamamen güvensiz

Yorum Yap