En İyi Elektronik (Baskı Devre) Çizim Programları

Lise ve üniversite eğitimimi herkesin sandığının aksine bilgisayar değil, elektronik üzerine tamamladım. Elektronik cihazlara ve özellikle devre kartlarına olan aşırı ilgimden dolayı böyle bir tercih yaptım ve bu tercihimden de hiç pişman olmadım. Eğer sizde henüz lise veya üniversite tercih dönemindeyseniz elektronik bölümlerini mutlaka bir düşünmenizi öneririm. Hem iş zevki bakımından hemde iş potansiyeli bakımından bir ömür bitmeyecek mesleklerden biri bence. 

Tabi asıl konumuz elektronik mesleğini tartışmak değil. :) Bu yazımda sizlere elektronik çizimler yapıp, devreler kurabileceğiniz ve baskı devre çizimleri yapabileceğiniz bazı programlardan bahsedeceğim. 

1. Proteus ISIS & ARES

LabCenter firması tarafından geliştirilen, lise dönemlerimizden beri karşımıza çıkan ve üniversitede de öğrenimine devam edilen MEB'in vazgeçilmez programıdır.

Proteus, elektronik bölümü öğrencilerinin yakından bildiği ve az çok devre çizimi yapabildiği, kullanımı oldukça kolay ve öğrenmesi çok zevkli bir çizim programıdır. Programın çok sayıda kullanıcısı olmasından dolayı komponent eksikliklerini çeşitli forumlardan karşılayabilir, dilerseniz kendi komponentlerinizi oluşturabilir veya dışarıdan bir komponent kütüphanesi yükleyebilirsiniz. Bu bağlamda oldukça başarılı olan Proteus, ISIS programı ile elektronik devre çizimi, ARES programı ile de baskı devre çizimi yapmanızı sağlıyor. Bir biri ile senkronize çalışan ISIS ve ARES, işinizi çok kolaylaştırıyor ve baskı devre çizimi yaparken komponentleri bile kendi yerleştirip, yolları kendi çiziyor. Tabiri caizse size bir iki ufak dokunuş kalıyor. Tabi ben bu yöntemi pek sağlıklı bulmuyor ve yolları kendim çizmeyi tercih ediyorum.

Fiyatı ise $250 ile $1250 arasında değişmektedir.

2. Eagle

CadSoft firmasının geliştirdiği Eagle, benim gözümce en başarılı ve en profesyonel elektronik devre tasarlama ve baskı devre çizim programıdır.

12 katmana kadar çizim yapabiliyor ve eşsiz komponent desteği ile başka bir programa ihtiyaç duymuyorsunuz. Kullanımı diğer programlara göre biraz zor olsa da, eğer bu işi hobi olarak yapmıyor ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu programa yönelin. Çünkü sadece Eagle kullanarak bile iş imkanı bulabilirsiniz. $69 ile $1640 arasında değişen fiyatı, programa sahip olmanız için epeyce cebinizi zorlamanız gerektiğini gösteriyor.

3. Fritzing

Genellikle hobi amaçlı elektronik devre tasarımları ile uğraşanların kullandığı fakat bence oldukça başarılı ve profesyonel bir program.

Kullanımı diğer saydığım 2 programdan da çok daha kolay olan Fritzing, bredboard üzerinde devrenizi tasarlayıp, baskı devresini çıkarabileceğiniz harika bir program. Tamamen ücretsiz olan Fritzing, Arduino ile tam anlamıyla uyumlu çalışmasıyla da sıkça tercih ediliyor.

Benim sıkça kullandığım 3 program bu şekilde. Sizinde kullandığınız ve bana önerebileceğiniz programlar varsa yorum bölümünden cevaplarınızı bekliyorum.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap