En İyi Ekran Kartları (2021)

Ekran kartı, masaüstünüzün veya oyun bilgisayarınızın ruhu gibidir. Bu nedenle en iyi grafik kartlarından birisi sizin işinize yarayacaktır. Artık bir tane kart sahibi olmak için NVIDIA ve AMD rekabetinden en iyi şekilde yararlanmayı düşünebilirsiniz.

Sizin için en iyisini bulmanıza yardımcı olmak için bir liste hazırladık. Yeni bir ekran kartı piyasaya sürülene kadar en iyi seçeneğin bunlar olduğunu unutmamalısınız. Cyberpunk 2077 ve Horizon Zero Dawn oynarken çarpıcı grafiklere selam çakabilmek için en doğru seçimleri yapabilirsiniz.

10. PNY GeForce GTX 1660 Ti XLR8

NVIDIA, GeForce GTX 1660 Ti model ekran kartını piyasaya sürmesiyle birlikte elektronik spor oyunlarını yüksek performansla oynamak isteyenler ideal bir oh çektiler denilebilir. Bu adımla yeni nesil performans herkes tarafından erişilebilir hale gelmiş oldu.

Bunlar arasında en dikkat çeken model ise PNY'e ait. Her en kadar erişilebilirlik ve stok konusunda problemleri olsa bile çoğu e-spor oyununu kolayca çalıştırabilecek bir ekran kartıdır. 1080p ve 60 FPS hedefiniz varsa en iyi ekran kartlarından birisidir.

9. Gigabyte GeForce GTX 1660 OC 6G

Piyasada uçup kaçan en iyi kartlarda gözünüz yoksa bu durumda biraz daha alt bölümlere doğru ilerlemeniz mümkün olabilecektir. Burada sizi NVIDIA GeForce GTX 1660 gibi kartlar karşılayacaktır. Bunlar arasından en dikkat çekici olan ise Gigabyte tarafından üretilmiş olandır.

Fabrika çıkışlı hız aşırtmalı bu modelde en sevdiğiniz oyunları birden fazla monitörle birlikte oynayabilirsiniz. Buna teknoloji ile pazarlık etmek anlamını katabilirsiniz. Böylece verdiğiniz paranın değerini hak edecek en doğru kartı almış olursunuz.

8. Zotac GeForce RTX 2060 Super Mini

Bir microATX veya mini-ITX oyun bilgisayara sahip olmanız durumunda hafif bir GPU'ya sahip olmak zorunda olmanızı gerektirecek günler geride kaldı. Zotac, NVIDIA GeForce RTX 2060 Super'in mini sürümüyle ışın izlemeye erişmenizi sağlamaktadır.

Daha küçük bir kart olduğundan bunun SLI desteğine, RGB aydınlatma ve VirtualLink gibi özelliklerden mahrum olduğunu görebileceksiniz. Sıradan bir ekran kartı gibi görünen ama iyi performans sunan bir şey arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yine ekran kartı sıcaklığına biraz dikkat etmeniz gerekir.

7. AMD Radeon RX 6800

AMD'nin eskisi gibi düşük bütçeli ve orta bütçeli kartlarda kral olmaya çalıştığını düşünüyorsanız bunu tekrar düşünebilirsiniz. AMD Radeon RX 6800, AMD'nin en üst düzey grafik kartlarının içerisine dahil olmasını sağlayan en önemli kart konumundadır.

Bu kart inanılmaz derecede yüksek fiyata sahip değildir. Bu GPU, VRAM sayesinde doğrudan rakibi RTX 3070'ten daha iyi bir değer sunmaktadır, 1440p'de sağlam bir 4K oyun performansı ve etkileyici bir ışın izleme sunmaktadır.

6. AMD Radeon RX 5700

Bir ekran kartının bu listenin içerisinde yer alması şaşırtıcı olmamalıdır. Geçtiğimiz yılın şampiyonu sayılabilecek ekran kartı doğrudan rakibi olan NVIDIA GeForce RTX 2060 ile en iyi şekilde didişmektedir. Sundukları ise oldukça etkileyicidir.

Ultra ayarlarda 1440p oyun oynamayı geniş kitlelere ulaştırarak ekonomik ve herkes için erişilebilir bir kart haline gelmiş durumdadır. Bu fiyat noktasında artık mükemmel karta ihtiyacınız yoktur. Artık bundan sonra ışın izleme olsun mu olmasın mı kısmını düşünmekle ilgilidir.

5. NVIDIA GeForce RTX 3070

Çoğu insan için piyasadaki en iyi grafik kartı NVIDIA GeForce RTX 3070'tir. RTX 2080 Ti ile aynı seviyede mükemmel bir performans sunar. Bu karttan önce 4K oyun oynamak pek çok kişinin bütçesinin dışında bir durumdur. Bu nedenle RTX 3070, 4K oyun oynamayı ana akım haline getirmiştir.

Bu ekran kartı diğerleri düşünüldüğünde şu anda oldukça ucuza satıldığını söylemek doğru olacaktır. Ucuz bir fiyat etiketi ve kaliteli ayarlarda 4K oyun oynamak büyük bir değere eşittir. Bu nedenle RTX 3070 listede en iyi ekran kartları arasında yer almaktadır.

4. AMD Radeon RX 5600 XT

Gerçekten 1080p çözünürlükte piyasanın en iyi ekran kartını mı arıyorsunuz? AMD Radeon RX 5600 XT size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu AMD kartı, daha uygun fiyat etiketi ile en yakın rakibi olan NVIDIA GeForce RTX 2060'ı geride bırakmayı başarmıştır.

Daha az güç tüketen ve yüksek kare hızları sunan bir yazılım özelliğine sahiptir. Elbette rakibin ışın izleme ve derin öğrenme süper örneklemesine (DLSS) sahip değil. Ancak ham performans ve değer açısından AMD'nin oldukça kazançlı durumda olduğu söylenebilecektir.

3. NVIDIA GeForce RTX 3090

Performans söz konusu olduğunda NVIDIA GeForce RTX 3090'ı yenebilecek bir kart bulamazsınız. Sahip olduğu RAM ile birlikte grafik projeleri dahil olmak üzere pek çok konuda ihtiyacınızı karşılayacaktır. Hatta onunla 8K oyun performansı dahi elde edebilirsiniz.

Buna rağmen inanılmaz derecede pahalıdır. NVIDIA GeForce RTX 3090 özünde Titan'ın yerini aldığından, yoğun 3D ve video görüntülemeyle uğraşan yaratıcı kullanıcılar için daha anlam ifade etmektedir. Fiyat çok büyük problem değilse alabileceğiniz en iyi kart budur.

2. NVIDIA GeForce RTX 3080

NVIDIA GeForce RTX 3080 ile 4K oyun çok daha erişilebilir hale gelmiş durumdadır. Önceden RTX 2080 Ti ile oynanabilir kare hızları elde etmek için kesenin ağzını açmanız gerekiyordu. Bununla birlikte RTX 3080 sayesinde fiyat belirgin oranda azalmış oldu.

Buna rağmen ekran kartının ideal seviyede olduğunu söylemek güç. Çünkü hala çok pahalı durumda. RTX 2080 ve RTX 2080 Ti'ya göre %25 oranında performans artışı sunduğunu unutmamak gerekir. Ortalıkta dönen bir nakit para varsa RTX 3080 iyi bir yatırım olacaktır.

1. NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti

AMD artık fiyat performans açısından ekran kartlarının kralı durumunda değildir. NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti varken bundan söz edebilmek mümkün değildir. RTX 3000 serisinin en yeni ürünü olan bu ekran kartı fiyat etiketini çoğu insan için ideal seviyede tutmaktadır.

RTX 2080 Super ekran kartına rakip olabilecek bir performans sunan ekran kartı, ağırlık sınıfının çok üzerinde bir performans sergilemektedir. Buna etkileyici ışın izleme (ray tracking) teknolojisi dahildir. 1080p oyun oynamayı uygun fiyatlı hale getirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap