En İyi Bilgisayar Markaları

Evinizin veya ofisinizin farklı yerlerinde yazmayı, gezinmeyi, oyun oynamayı veya çalışmayı seviyorsanız elbette bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok marka vardır. Ancak en köklü ve en saygın markaların bilgisayarlarına bakarak seçeneklerinizi daraltma şansınız vardır.

Tüm markalar ürünlerini tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için farklı şekillerde tasarlamaktadırlar. Teknolojik ilerleme nedeniyle birçok bilgisayar markası ortaya çıkmıştır. Dikkatli olmazsanız kalitesiz markaların kurbanı olabilirsiniz. Tüm bu markalar arasından tercih edilebilir olanları bulmanız gerekmektedir.

1. ASUS

ASUS son dönemlerin en iyi bilgisayar markalarından birisidir. Gördüğümüz en görkemli tasarımlara sahiptir. Son derece yenilikçi özelliklere sahiptir ama bu aynı zamanda biraz risk almasını gerektirmiştir. Sonunda tüm bu riskler sonuç vermeye başladılar. Teknoloji şirketi sonunda süper güçlü oyun bilgisayarlarıyla göz kamaştırmayı başardı.

 • ASUS incelemelerde çok iyi puan elde etmeyi başarmıştır. Özellikle üretmiş olduğu oyun bilgisayarlarıyla adından söz ettirmiştir. Pek çok inceleme sitesinde editörün seçimi olmayı başararak farkını ortaya koymuştur.
 • ASUS kullanıcı deneyimini geliştirmeye devam etmektedir. Çift ekranlı görüntüleme imkanını teknolojik anlamda ileriye taşımaktadır. Bu sayede tam anlamıyla kusursuz bir yenilikçilik örneği ortaya koymuştur.
 • Neredeyse ASUS markasına ait tüm bilgisayarlar diğer markalarda görmediğimiz bazı çılgın tasarım seçeneklerine sahiptir. Buna ürünlere çeşitli renk seçeneklerinin bulunması dahildir.

ASUS markasının en iyi bilgisayarları

 • ASUS ExpertBook B9450: ASUS ExpertBook tartışmasız bir biçimde çıkarıldığı tarihte tüm dizüstü bilgisayar arasında en uzun pil ömrüne sahip bilgisayar olmuştur. Oldukça hafif kasasıyla dikkat çekmektedir.
 • ASUS ROG Zepyhrus G14: ASUS ROG Zephyrus G14, 10+ saatten fazla pil ömrüyle dikkat çeker. AMD işlemcilerinden en iyi performansı almayı başarmıştır ve ışık hızında bir SSD ile gövde gösterisi yapmaktadır.
 • ASUS VivoBook S15: ASUS VivoBook S15, benzersiz renk tasarımı ve yenilikçi ScreenPad 2.0 özelliğiyle dikkat çeker. Bütçe dostu olmasına rağmen batarya konusunda ve ekran konusunda pek iyi değildir.

2. Dell

Dell bilgisayar markaları arasında çığır açan buluşlara sahip bir isimdir. Son derece popüler olan XPS serisiyle çerçevesiz ekranın öncülüğünü yapmıştır. Ayrıca bir bilgisayarın toplam kapladığı alanı en aza indirmeyi başarıp ekran ve klavye alanını artırmayı başarmıştır. Şirketin yenilikçi yüzü onu en bilgisayar markalarının arasına sokmuştur.

 • Dell, yenilikçilik anlamında büyük adımlar atmaktan korkan bir marka değildir. Örneğin XPS 13'ün küçük üst çerçevesine küçücük bir kamera yerleştirmeyi başarmıştır.
 • Dell her zaman ilkler arasına girme konusunda istekli bir bilgisayar markası olmuştur. Bunun için sürükleyici bir görsel deneyim adına çerçevesiz bir tasarım sunan ilk teknoloji şirketi olmuştur.
 • Dell markasının geniş kapsamlı bir dizüstü bilgisayar kataloğu mevcuttur. Bir oyuncu olarak çeşitli ürünler bulabileceğin gibi genel amaçlı bir kullanıcı olarak da bir şeyler bulabilme şansın vardır.

Dell markasının en iyi bilgisayarları

 • Dell XPS 13: Dell XPS 13 tüm çerçeveleri ortadan kaldırır. Çok daha küçük bi boyuta sahip olduğundan ekstra taşınabilirlik sunar. Bununla birlikte çok daha güçlü hale gelmeyi başarır. Batarya açısından oldukça iyidir.
 • Dell XPS 13 2-in-1: Dell XPS 13 2-in-1 tümü ultra taşınabilir olan 2'si 1 arada tasarımıyla dikkat çeker. Performansı oldukça ideal seviyededir. Parlak 16:10 ekranı şık olan bilgisayar mükemmel bir bataryaya sahiptir.
 • Dell Latitude 5400 Chromebook: Dell Latitude 5400 Chromebook (Türkiye'de satışı yok) iyi bir batarya ömrüne ve güçlü bir genel performansa sahiptir. İş amaçlı olarak kullanılabilecek en ideal dizüstü bilgisayarlardır.

3. HP

HP, en iyi dizüstü bilgisayarlardan bazılarını birden fazla kategoride satmaktadır. Buna rağmen düşük bütçe seçenekleri incelemelerde markanın verimliliğini düşürmektedir. Bunun markanın bilinirliğine biraz olumsuz etki kattığını söylemek mümkündür. Şirketin en kapsamlı ve en çekici ürün tekliflerine sahip olduğu unutulmamalıdır.

 • HP piyasada yer alan en çarpıcı dizüstü bilgisayar tasarımlarını sunan bir markadır. Spectre x360 model bilgisayardan Elite Dragonfly dizüstü bilgisayarına kadar pek çok farklı tasarımda ürün bulabilmek mümkündür.
 • HP tarafından sunulan yenilikler tasarımla beraber ilerler. Açılır kapanır USB menteşeleri, ahşap bilek desteği ve çift ekran gibi özellikler vardır. HP ayrıca sürdürülebilir malzemeler kullanmak için çaba gösterir.
 • Büyük bir koleksiyonu vardır. Ucuz ve bütçe dostu bilgisayarlardan oyun dizüstü bilgisayarlarına kadar pek çok seçeneği bulmak mümkündür. HP her kullanıcı için bir dizüstü bilgisayar sunmak için çaba gösterir.

HP markasının en iyi bilgisayarları

 • HP Spectre x360 13: HP Spectre x360 13, muhteşem tasarımı, destansı bataryası ve hızlı performansıyla ön plana çıkar. Neredeyse mükemmel bir 2'si 1 arada dizüstü bilgisayardır. Ancak biraz ısınma sorunu vardır.
 • HP Envy 13: HP Envy 13, makul bir fiyata hızlı performans, uzun batarya ömrü ve parlak bir ekran sunan mükemmele yakın bir dizüstü bilgisayardır. Ayrıca hafif bir kasaya ve parlak bir ekrana sahiptir.
 • HP Elite Dragonfly: HP Elite Dragonfly oldukça güzel bir kasaya, yaklaşık 12+ saat batarya ömrüne ve sağlam bir performansa sahiptir. Klavyesi oldukça rahattır. Bununla birlikte parlak ve canlı bir ekrana sahiptir.

4. MSI

MSI son dönemlerde oldukça iyi atılımlar yapan bir bilgisayar markasıdır. Bu sayede kendisini en iyi bilgisayar markaları arasına sokmayı başarmıştır. Şirket sadece oyun dizüstü bilgisayarını geliştirmekle kalmadı. Buna ek olarak koleksiyonunu genişletti ve üst düzey bilgisayarların tasarımını yeniden yapılandırdı.

 • MSI her ne kadar tüketici dostu dizüstü bilgisayarlardan ve iş istasyonlarından oluşan güçlü bir koleksiyona sahip olsa bile asıl boy gösterdiği alan oyun bilgisayarlarıdır. Oyun bilgisayarları oldukça performanslıdır.
 • MSI yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyarak son derece güçlü bir bataryayı ince bir oyun bilgisayarına yerleştirmeyi başarmıştır. Gösterişli oyun bilgisayarlarından birini zarif bir bilgisayar gibi görünecek hale getirmiştir.
 • MSI kaza sonucu hasar koruması (yurt dışı) sunan tek şirkettir. Bu unvanını uzun süre koruyup korumayacağı bilinmese bile bu alanda elini taşın altına koyan ilk şirket olmayı başarmıştır.

MSI markasının en iyi bilgisayarları

 • MSI GT76 Titan: MSI GT76 Titan, mükemmel oyun performansına sahiptir. Bununla birlikte güzel bir 4K ekran sunar ama pahalıdır. Tasarımı oldukça çekicidir, parlak ve renkli bir panele sahiptir. Klavyesi oldukça rahattır.
 • MSI GS66 Stealth: MSI GS66 Stealth hafif ve ultra ince bir kasada 5+ saatten fazla pil ömrüne sahiptir. Bu onun genel performansının ve oyun performansının iyi olmasını sağlamıştır.
 • MSI Prestige 14: MSI Prestige 14, sağlam bir performansa sahiptir. 8+ saatten fazla pil ömrüne ve ince bir kasaya sahiptir. Klavyesi harikadır ve hafif tasarımıyla göz dolduran bir bilgisayardır.

5. Lenovo

Lenovo çok çeşitli seçenekler ve ürünler ile boy gösteren bir markadır. Özellikle ThinkPad dizüstü bilgisayar serisi oldukça etkileyicidir. Bu sayede şirket en iyi iş dizüstü bilgisayarını geliştirmeyi başarmaktadır. Şirketin geri planda kalmasını sağlayan şey ise orta seviye olarak sunduğu ürünlerin bekleneni verememesidir.

 • Lenovo, sektördeki en iyi iş dizüstü bilgisayarlarından bazılarını üretmeye devam etmektedir. Güç, performans, dayanıklılık ve güvenliğin büyüleyici bir karışımını ortaya koymuştur.
 • Lenovo geniş bir dizüstü bilgisayar serisine sahiptir. Hemen hemen her kullanım durumu ve bütçeye uygun ürünleri vardır. Oyun oynamak veya sadece iş yapmak için iyi bir şeyler seçebilirsin.
 • Lenovo oldukça iyi bir teknik destek ağına sahiptir. Web siteleri üzerinden sundukları çevrimiçi teknik destek diğer markalara göre çok daha iyidir. Markanın bununla övünmesi şaşırtıcı değildir.

Lenovo markasının en iyi bilgisayarları

 • Lenovo ThinkPad X1 Carbon: Lenovo ThinkPad X1 Carbon iş için en iyi dizüstü bilgisayarlara etkileyici bir performans katkısı sunmaktadır. Bilgisayarın ince ve hafif tasarımı vardır. Parlak bir görüntü seçeneğine sahiptir.
 • Lenovo ThinkPad X1 Yoga: Lenovo ThinkPad X1 Yoga, şık ve esnek bir kasaya sahiptir. Bilgisayarın 1080p ekranı ve uzun bir kullanım sunan bataryası bulunur. Ayrıca sınıfının en iyisi bir klavyeye sahiptir.
 • Lenovo ThinkBook 13s: Lenovo ThinkBook 13s rahat bir klavyeye ve yaklaşık 8+ saatlik bir batarya ömrüne sahiptir. Son derece sağlam performans sunan bilgisayarın klavyesi de oldukça rahattır.

6. Acer

Acer markasının son yıllarda kendisini kanıtlama çabası takdire değerdir. Güçlü özellikleri sayesinde genel performansta birçok iyi denilebilecek bilgisayarı geride bırakmıştır. Ancak şirket, bir dizi vasat ürün teklifi nedeniyle biraz geri kaldı. Bununla birlikte teknik destek konusunda pek iyi olduğunu söylemek mümkün değildir.

 • Acer yenilikçi oyun donanımlarına epey yatırım yapmış bir markadır. Bu nedenle yenilikçilik konusunda önde gelen bilgisayar markalarından biridir. Şirket bilgisayarlarına kayar klavye ve döner ekran eklemiştir.
 • Acer paranızın tam karşılığını fazlasıyla almak istediğiniz zaman başvurmanız gereken bir markadır. Şirketin bilgisayar kataloğu son derece geniştir. Buna ek olarak inanılmaz uygun fiyatlı ürünler mevcuttur.
 • Acer her ne kadar oyun bilgisayarları konusunda yenilikçi bir adım atsa bile aynı şeyi standart dizüstü bilgisayarlar için söylemek mümkün değildir. Marka, genel amaçlı dizüstü bilgisayarlarda sönük kalır.

Acer markasının en iyi bilgisayarları

 • Acer Swift 3: Acer Swift 3, AMD işlemciyle donatılmıştır. Bu anlamda akıllara durgunluk veren bir performans sunar. Ancak ekran konusunda aynı şeyi söylemek pek doğru değildir. Tıklanabilir klavyesi etkileyicidir.
 • Acer Chromebook Spin 713: Acer Chromebook Spin 713 (Türkiye'de satışı yok), muhteşem bir ekrana ve ideal bir batarya performansına sahiptir. Hızlı performansı ve çok yönlü form faktörü en dikkat çekici yanıdır.
 • Acer Aspire E 15: Acer Aspire E 15, sağlam bir performansa ve iyi bir batarya performansına sahiptir. Bulunduğu fiyat aralığında en iyi değeri sunan bilgisayardır. Bu onu özellikle bütçe dostu bir seçim yapmaktadır.

7. Razer

Razer son dönemde gerçekleştirdiği atılımlarla dikkat çeken markalardan biridir. Şirket, bol miktarda güce sahip muhteşem dizüstü bilgisayarlar yaratmaya devam etmektedir. Bu marka aynı zamanda yeni iş istasyonları ürünleriyle yaratıcı performansı bir araya getirmeyi başarmıştır.

 • Razer ürünlerini tasarlarken birinci sınıf CNC alüminyum ve güzel RGB aydınlatma kullanmaktadır. Bu onu piyasadaki en güzel oyun bilgisayarlarından bazılarını üretme konusunda üst sıralara çekmektedir.
 • Razer özellikle sunmuş olduğu teknik destekle ön plana çıkmaktadır. Telefon, sosyal medya canlı sohbet aracılığıyla teknik destek alabilirsin. Ayrıca araştırma yapılacak çok sayıda kaynak sunmaktadır.
 • Razer, oyun topluluğu dışındaki insanları markaya alıştırmaya devam etmektedir. Mobil platforma özgü ürünler ve yaratıcılık meraklısı insanlar için sunulan ürünler bunun kanıtıdır.

Razer markasının en iyi bilgisayarları

 • Razer Blade 15: Razer Blade 15 temel modeli birinci sınıf bir kasa ile birlikte gelir. Bu ürün aynı zamanda güçlü performans ve son derece iyi bir batarya performansı sunar. Bununla birlikte ekran çerçeveleri oldukça incedir.
 • Razer Blade 17 Pro: Razer Blade 17 Pro son derece kaliteli bir kasada yüksek güçlü performansa sahip bir bilgisayardır. Yüksek yenileme oranına sahip olan ekranıyla dikkat çeker. Batarya performansı oldukça iyidir.
 • Razer Blade Studio Edition: Razer Blade 15 Studio Edition, güçlü performansa ve 4K OLED ekrana sahiptir. Tasarımı oldukça şık olan bu ürünün maalesef hoparlörlerden gelen yüksek ses çıkışı pek iyi değildir.

8. Samsung

Samsung en iyi bilgisayar markaları arasında bir dönem ismini unutturmuş bir isimdir. Şirket özellikle ürün yelpazesini genişletme konusunda geri kalmış durumdadır. Bununla birlikte canlı ekrana, iyi bir batarya performansına ve ideal tasarıma sahip ürünleriyle dikkat çekmektedir.

 • Samsung dizüstü bilgisayarlarında genellikle tasarımları yeni bir düzeye çıkarmak için alüminyum dış yüzeylerde cesur renkler kullanılmaktadır. Böylece renkli tasarımlar sayesinde tasarım anlamında bir fark yaratılmaktadır.
 • Samsung, QLED ekrana sahip olan dizüstü bilgisayarını piyasaya sürerek yenilik yapabileceğini kanıtlamıştır. Bununla birlikte dizüstü bilgisayarda yer alan S-pen desteği oldukça iyidir.
 • Samsung maalesef çevrimiçi destek konusunda yetersizdir. Kendi sorularınıza yanıt bulmak için web sitesini ziyaret etiğiniz zaman genelde aradığınız bilgiyi bulmanız çok kolay olmamaktadır.

Samsung markasının en iyi bilgisayarları

 • Samsung Galaxy Book Flex 15: Samsung Galaxy Book Flex 15, parlak bir QLED ekrana sahip son derece güçlü bir dizüstü bilgisayardır. Dahili S-pen desteği vardır ve batarya performansı oldukça iyi seviyededir.
 • Samsung Galaxy Chromebook: Samsung Galaxy Chromebook (Türkiye'de satışı yok), 4K AMOLED ekran ve son derece ince kasasıyla dikkat çeker. Çarpıcı kırmızı bir alüminyum tasarıma sahiptir.
 • Samsung Chromebook 4: Samsung Chromebook 4 (Türkiye'de satışı yok) hızlı performansa ve son derece iyi bir batarya performansına sahiptir. Bütçe dostu bir bilgisayardır ve rakiplerinden daha hafif bir tasarıma sahiptir.

9. Apple

Apple en iyi bilgisayar markaları arasında yer almasına rağmen pek iyi bir sıralamaya sahip değildir. Buna neden olan en önemli durum ise bütçe dostu kullanıcılar için herhangi bir ürün seçeneğine sahip olmamasıdır. Bu marka son derece lüks bir markadır ve bu anlamda unvanını korumak istemektedir.

 • Apple etkileyici bir çevrimiçi destek sunar. Apple'a ulaştığınız zaman şirketin temsilcileri sizi en iyi şekilde karşılarlar. Bu yüzden teknik destek alanı gerçekten iyidir. Sorularınız iyi bir yeterlilikle cevaplanacaktır.
 • Apple tüketici eleştirilerini dinleyen bir markadır. Şık form faktörü, ince çerçeveleri ve olağanüstü performansı ile son ürün yelpazesi gerçek anlamda farkını ortaya koymuş durumdadır.
 • Apple ürün çeşitlilik çok olan bir marka değildir. Tartışmasız bir biçimde dünyadaki en lüks dizüstü bilgisayar markasıdır. Buna rağmen bütçe dostu kullanıcılar için pek ideal ürünlerinin olduğu söylenemez.

Apple markasının en iyi bilgisayarları

 • MacBook Pro 16-inç: MacBook Pro 16-inç, son derece geliştirilmiş klavyesiyle dikkat çeker. Daha ince çerçeveli ve daha büyük bir ekrana sahiptir. Aynı zamanda bataryası çok daha iyi performans gösterir.
 • MacBook Pro 13-inç: MacBook Pro 13-inç, harika performansı ve mükemmel Magic klavyesiyle ünlüdür. Diğer ürünlere göre daha fazla depolama alanı sunar ve hoparlörleri son derece güçlüdür.
 • MacBook Air: MacBook Air, dayanıklılık konusunda oldukça iyi olan şık bir dizüstü bilgisayardır. Şık tasarımına en olarak harika bir batarya performansı vardır. Ses anlamında oldukça idealdir.

10. Microsoft

Microsoft en iyi bilgisayar markaları açısından son sırada yer alır. Şirket diğer bilgisayar markalarına göre çok daha sakin bir şekilde ilerler. Dizüstü bilgisayar ve tablet bilgisayar serisine yeni eklenen modellerin bekleneni verememesi bunda önemli bir paya sahiptir. Çoğunlukla yeni modeller önceki modellere dayalıdır.

 • Microsoft ürünlerinde alüminyum ve magnezyum kullanır. Bu anlamda piyasadaki en iyi şekilde tasarlanmış bilgisayarlardan bazılarına sahiptir. En düşük sayılabilecek ürünler bile birinci sınıf malzemeye sahiptirler.
 • Microsoft cihazlarının çoğu tablet veya dizüstü bilgisayar biçimde kullanılabilir. Daha geleneksel bir şey tercih edenler için seçenekler vardır. Ancak genel olarak ürünlerin iyi performans gösterdiği söylenebilir.
 • Microsoft ürünlerde sınırlı sayıda seçim vardır. Bununla birlikte ürünlerin fiyatı oldukça yüksektir. Bu durum firma için sorun olmaya devam etse bile henüz geçerli bir adım atılmış değildir.

Microsoft markasının en iyi bilgisayarları

 • Surface Laptop 3: Surface Laptop 3 iyileştirilmiş birinci sınıf bir tasarımı hızlı performansla birleştirmiştir. Bu sayede piyasadaki en iyi taşınabilir dizüstü bilgisayardan biri haline gelmektedir.
 • Surface Book 3: Surface Book 3 ürününü bir yükseltme olarak saymak doğru olmayacaktır. Tek bir cihazda tablet ve dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyanlar için en iyi çözümlerden birisidir.
 • Surface Go 2: Surface Go 2 batarya performansı, ince çerçeveleri ve iyi performansıyla dikkat çeker. Selefinin eksiklerini gidermiş durumdadır. Buna ek olarak tasarımı magnezyumdan yapmıştır.

En iyi bilgisayar markalarını bu şekilde sıralamak mümkündür. Markalar ve dizüstü bilgisayarları elbette belirli kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirilirler. Genel olarak incelemelerden elde edilen veriler, yenilikçilik ve teknik destek gibi kriterler bazı alınarak tarafımızca yapılmış olan en iyi bilgisayar markaları seçimleri bu şekildedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap