En İyi 9 Ücretsiz Müzik Kaynağı

Geçmişte ses parçaları bulmak kolay bir iş değildir. Küçük ses dosyalarını dağıtmak ve paylaşmak günümüzde internet yardımıyla basit bir iş haline geldi. 1990'larda insanlar, görsel sunumlarının ihtiyaç duyduğu şeyle eşleşen mükemmel parçayı bulmakta zorlanırlardı.

Bugün ise pek çok insanın ücretsiz müzik kaynağı bulabilmesi çok daha kolay. Bu, örnekleri ücretsiz olarak paylaşmaya hazır olmayan müzik üreticileri için iyi bir şey değil. Çevrimiçi olup ücretsiz müzik kaynaklarından yararlanmak için can atıyor olabilirsiniz.

9. NASA Audio Collection

Uzaydan gelen sesler söz konusu olduğunda gidilecek ve göz atılacak en iyi yer kesinlikle NASA Audio Collection adresidir. Archive.org üzerinden sitenin ana sayfasındaki girişlerden herhangi birine tıkladığınız zaman bir ses çalma listesi bulabileceksiniz.

Ses örneklerini indirmek oldukça kolaydır. Aynı şey telif hakkı kısmıyla çalışmak için de söylenebilir. Bunun nedeni, NASA'nın materyallerini kamu malı olarak sınıflandırmış olmasıdır. Sesler herhangi bir telif hakkından muaf tutulmuşlardır.

8. SoundPacks

SoundPacks sitesinde çevrimiçi olarak sunulmuş bir dizi ücretsiz sample görebileceksiniz. Size, yakın zamanda piyasaya sürülen davullar ve vokaller dahil olmak üzere seçilmiş ve organize edilmiş ses kayıtları sunmaktadır.

Aslında hala tadım örneği olarak etiketlenmiş çok sayıda paketi vardır. Ancak kullanabileceğiniz bol miktarda ses dosyası olduğunu bilmelisiniz. Tadımlık olanları çıkardıktan sonra bile hala üzerinde çalışılacak çok sayıda sample ile karşılaşırsınız.

7. Freesound

Daha çok ses efektleri ve gerçek dünyadaki ses dosyaları için bir hazine yeri olan Freesound, örneklere erişmek için yeni bir yöntem sağlamayı amaçlayan bir işbirliğine dayalı arşiv alanıdır. Freesound'da arama yapmak için her sese atanmış olan etiketleri kullanmanız gerekir.

Her ses, arama sonucunda yanında görüntülenen bir dalga biçimine de sahiptir. Bu nedenle gerçekten dinlemeden önce sesin özelliği hakkında iyi bir fikriniz olacaktır. Freesound'un amacı, Creative Commons lisansı altında çok çeşitli ses parçacıkları sunabilmektir.

6. LooperMan

LooperMan ile müzik yazılımının çoğunda çalışan melodileriniz, ritimleriniz ve sample çeşitleriniz olacaktır. Kategori, tarih, tür, anahtar ve tempo için filtre seçenekleri yardımıyla örneklerde arama yapabilirsiniz. Koleksiyondaki her giriş etiketleri de vardır.

LooperMan'in arşivine baktığınız zaman kaliteden çok miktara odaklandığını görebilirsiniz. Bu, birçok kullanıcının yararına çalışan bir şeydir. Aralarından seçim yapabilecek daha fazla ses örneği vardır. LooperMan özellikle ses ile uğraşan sanatçıların birbiriyle etkileşim kurduğu bir yer olmayı amaçlamaktadır.

5. Bedroom Producers Blog Sample Archive

2010 yılı civarında kurulan Bedroom Producers Blog, gerçek bir distribütör yerine toplayıcı olarak hizmet verir. Bununla birlikte Kontakt cihazları ve çevrimiçi sample koleksiyonları için gerçekten güvenilir adreslerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Şu anda, hizmete eklenen tüm ücretsiz örnekleri barındıran bir arşivi vardır. Ayrıca, seçip ücretsiz olarak indirebileceğiniz farklı ses örneği kategorilerine erişim sunar. Sitenin arşivi oldukça geniştir. Bu sayede pek çok farklı dosya arasından özgürce seçim yapabilirsiniz.

4. SampleSwap

SampleSwap on yıldan fazla bir süredir piyasadadır. Hemen hemen herkes için ücretsiz olan en kaliteli sesleri sunar. Başlangıçta bir evin bodrum katından başlatılan bir projeydi. Koleksiyon 2003 yılında internet ortamına yüklendi.

Sesler, kullanıcıların daha kolay arama yapabilmeleri için kategoriler halinde sunulur ve düzenlenir. Kullanıcılar, Canton Becker tarafından değerlendirilen, organize edilen ve ana dosyaya eklenen kendi kreasyonlarını siteye gönderebilirler..

3. BBC Sound Effects

Ses uygulamaları alanında köklü bir otoriteye sahip olan BBC, dünyanın yararlanabileceği yaratıcı bir kaynağa sahiptir. Ses deposu, son 100 yıldır dünyanın dört yanından 33.000 ses içermektedir. Herkesin kesinlikle takdir edeceği kadar kapsamlı bir ses örnekleri kaynağıdır.

Bunlar arasında en sıkıcı ve monoton ses efektleri olduğu gibi çok enteresan keçi sesleri de bulabilmek mümkündür. BBC Sound Effects ayrıca size çeşitli tarihsel kayıtlara erişim imkanı tanımaktadır. Şelaleler gibi dünyanın belirli bölgelerinden gelen sesleri kullanabilirsiniz.

2. Samplefocus

Kullanıcısının yaratıcılığını güçlendirmeyi amaçlayan SampleFocus, kolayca aranabilen bir ses örnekleri deposuyla birlikte gelir. Sorunsuz tarama ve organize bir arama için kategoriler, koleksiyonlar ve etiketlerle birlikte gelir. İyi seçilmiş bir koleksiyon sunmayı hedeflediği için en başından kategorize edilmiştir.

Bu, tam olarak ihtiyacınız olan sesi bulmanızı gerçekten hızlandırır. Böylece daha fazlasını yaratmak için kullanabileceğiniz zaman aramada zamanınızı boşa harcamanıza gerek kalmaz. Aklınızda bulunan belirli bir tını, enstrüman veya ruh hali olsun, onu hemen bulabileceksiniz.

1. Samples

Landr tarafından oluşturulan Samples, üyelerine seçilmiş ve organize edilmiş ücretsiz ses örnekleri sunar. Sesler genelde funk, pop ve retro türlerindedir. Landr, Samples üzerinde dağıtılmak üzere üyeler tarafından gönderilen örneklere ek olarak sanatçılara da örnek dağıtımı için izin vermek istemektedir.

Sitenin şu anda rekabete kıyasla sınırlı bir kütüphanesi vardır. Ancak tüm müzik örnekleri tamamen ücretsizdir. Bunlara erişmek için tek ihtiyacınız olan e-postanızı veya Facebook hesabınızı kullanarak siteye kayıt olmaktır. Landr ayrıca koleksiyonu telifsiz örneklerle düzenli olarak güncellemeyi planlamaktadır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap