En Çok Kişisel Veri Toplayan Uygulamalar Belli Oldu

Kurulduğu cihazlarda kullanıcı verileri toplayan uygulamalar için yeni ve kapsamlı bir araştırma yapıldı. Uygulamalar arasında Facebook uygulamaları listenin üstlerinde yer aldı.

Apple tarafından başlatılan güvenlik hareketi, uygulamaların şeffaf hale gelmesine de neden oldu. Kurulum aşamasında uygulamanın kullanıcılardan hangi verileri alabileceğini net olarak dile getiren Apple, kullanıcı veri güvenliği için de ilk somut adım adan şirketlerden birisi oldu. Surfshark tarafından iOS uygulamaları üzerinden yapılan yeni bir çalışma uygulamaların veri toplama ve talep etme noktasında ne kadar çok istekli olduğunu gözler önüne serdi.

Liste genelinde Facebook ve şirkete bağlı diğer uygulamaların liste üzerinde yer alması ise dikkatlerden kaçmadı. Çalışma için yayınlanan raporda, uygulamaların çalışması için gerekli verilerin dışında çok farklı verilerin toplandığı özellikle vurgulandı.

Listenin Başında Facebook Var!

Hazırlanan listede, ilk sırada Facebook yer alıyor ve aslında bu çok da şaşırtıcı değil. Zira WhatsApp güncellemesi ile birlikte kişisel verilerin reklam amaçlı olarak kullanılacağı resmi olarak dile getirilmişti. Facebook uygulamasına sahip bir kullanıcı Apple kategori sistemine göre 14 farklı kategoriden 32 puana ulaştı. Facebook; kullanıcı önbellek verilerine, iletişim bilgilerine, arama geçmişine ve finansal bilgilerine ulaşabiliyor.

Ayrıca Facebook’a ait Facebook, Messenger ve Instagram kendi kategorilerinde, en çok veri talep eden ve toplayan uygulama olmayı da başardı. Sadece WhatsApp bu konuda farklılık yarattı. Uygulamaların hemen hemen hepsi benzer verileri topluyor. Bu bakımdan uygulamalardan sadece birisinin kullanılması, ilgili verilerin Facebook’a iletilmesi adına yeterli olabiliyor.

Facebook Ardından Google Zirvede   

Facebook ve şirketin diğer uygulamalarının ardından en çok veri takibi yapan diğer şirket ise Google oldu.  YouTube, Gmail ve Chrome mobil tarayıcısı, kendi kategorilerinde en çok veri takibi yapan uygulamalar olarak dikkat çekti. listeye genel olarak bakıldığında ise dünya genelinde en çok kullanılan uygulamaların en çok veri takibi yaptığı ve verilere eriştiğini söylemek mümkün.

Çok güvenli ve veri takibi yapmadığı belirtilen Telegram ve Signal dahi (kendi kategorilerindeki listenin altında yer almalarına rağmen) belirli miktarda veri topluyor. Araştırmaya göre herhangi bir kullanıcı bilgisi toplamayan tek mesajlaşma uygulamaları, Webex Meetings ve Dust.

Bu konuda en masum GPS uygulaması InRoute, e-mail uygulaması Spike ve Edison Mail.  Liste ve uygulamaların topladığı veriler ise şöyle;

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap