En Çok İndirilen Mobil Uygulamalar (2021)

Appfigures, 2021 yılının en çok indirilen mobil uygulamalarından oluşan listeyi yayınladı. Liste iOS App Store, Google Play Store ve ikisinin kombinasyonundan oluştu. Yayınlanan listede en çok dikkat çeken durum ise sosyal medya platformlarına ait uygulamaların ön planda olmasıydı.

Appfigures tarafından yayınlanan 2021 yılının en çok indirilen mobil uygulamaları listesinde en başta TikTok yer aldı. Onu Instagram ve Facebook takip etti. Hem App Store hem de Play Store verileri birleştirildiğinde bu şekilde bir durum ortaya çıksa bile platformlar arasındaki uygulamaların çok fazla farklılık göstermemesi dikkate değerdi.

Appfigures'in 2021'de En Çok İndirilen Uygulamalar Listesi

Appfigures tarafından yayınlanan liste bir anlamda gelecek dönemlerdeki trendleri ortaya koydu diyebiliriz. Listeye büyük oranda sosyal medya siteleri hakim oldu. Global anlamda en çok yükseliş gösteren ise tartışmasız TikTok uygulamasıydı. Ancak liste detaylı incelendiğinde farklı bir durumun ortaya çıktığını fark edebilirsiniz.

2021'de en çok indirilen uygulamalar listesindeki uygulamalar içerik üreticilerini yer aldığı platformları ön plana çıkarıyor. TikTok bunun ve aynı zamanda onun Google Play Store'da yer alan video düzenleme uygulaması CapCut bunun en ideal örneği diyebiliriz.

2021'de En Çok İndirilen App Store Uygulamaları

Appfigures tarafından yayınlanan listenin ilk kısmında App Store uygulamaları yer aldı. Dünya genelinde takip edilen uygulama indirme verileri sayesinde oluşturulan listede TikTok zirvede, YouTube ikinci sırada ve Instagram üçüncü sırada yer aldı. Bu üç uygulamanın da içerik oluşturuculara odaklandığından ilk üç pek şaşırtıcı değildi.

2011 yılının en çok indirilen App Store uygulamaları kapsamında TikTok'un ilk sırayı yer alması çok şaşırtıcı değil. TikTok şu anda dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisidir. Bu etkinliğini gelecek yıllarda korumaya devam ederse zirvede rakipsiz kalacağını söyleyebiliriz.

2021'de En Çok İndirilen Play Store Uygulamaları

Appfigures tarafından yayınlanan listenin ikinci kısmında Play Store uygulamaları yer aldı. Dünya genelinde takip edilen uygulama verileriyle oluşturulan listede Instagam zirvede, TikTok ikinci sırada ve Facebook üçüncü sırada yer aldı. Bu üç uygulamanın hepsinin sosyal medya uygulaması olması ise dikkat çekiciydi.

2011 yılının en çok indirilen Play Store uygulamaları kapsamında Instagram'ın ilk sırada yer alması biraz farklı yorumlanabilir. Diğer taraftan YouTube'un listede olmaması Android cihazlarda önceden yüklü olmasından kaynaklanıyor. Listenin son sırasında yer alan CapCut uygulamasının ise TikTok için bir video düzenleme uygulaması olduğunu söylememiz gerekir.

2021'de En Çok İndirilen Mobil Uygulamalar

Appfigures tarafından sunulan veriler doğrultusunda App Store ve Play Store indirmeleri birleştirildiğinde 2021 yılının en çok indirilen mobil uygulamalarını kolayca tespit edebiliyoruz. Bu doğrultuda liste tam olarak şekillenirken platform bazlı sıralamaya göre çok büyük farklılık olmadığını söyleyebiliriz.

2021 yılının en çok indirilen uygulamaları açısından tekrar etmek gerekirse YouTube'un listede olmaması Android cihazlarda önceden yüklü olarak gelmesinden kaynaklanır. Listeye son sıradan giren Google Meet ise indirilme miktarının büyük bir kısmını Play Store'a borçludur.

Appfigures'in kendi geliştirmiş olduğu App Intelligence sayesinde ortaya koyduğu bu veriler 2021 yılının en çok indirilen uygulamalarının öğrenilmesini sağladı. TikTok, YouTube ve Instagram arasındaki rekabetin gelecek yıllarda devam etmesini bekliyoruz. Hangisi içerik oluşturuculara daha fazla imkan tanırsa onun daha önde olacağını görebiliriz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap