Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Elon Musk, Yeni İmplantında Başarıya Ulaştı!

Zihin ve beyin çalışma sistemine yönelik yaptığı çalışmalar ile tanınan Elon Musk son projesi ile ilgili genel bir bilgi vererek, başarısını paylaştı.

SpaceX ve Tesla gibi dünyanın en başarılı şirketlerine sahip olan Elon Musk, bir yandan da beyin bilgisayar ara yüzü üzerinde çalışan Neuralink adlı şirketle farklı projeler üzerinde denemeleri sürdürüyor. İnsan ve makinenin nasıl bir araya geleceği ve bu ortaklığın nasıl şekilleneceği konusunda önemli çalışmalara imza atan şirket, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Maymuna özel implant geliştirildi

Konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında, maymunun zihni ile video oyunu oynamaya başladığı belirtildi. Denemelerin hayvanlar üzerinde sürdürüldüğü yeni beyin sisteminde, herhangi bir bağlantı olmadan zihinsel yönlendirmeyi hedefleyen şirket, özel bir implant geliştirdi.

Kablosuz bir bağlantı sistemine sahip olan bu implant, maymunun kafası içerisinden yerleştirildi. Maymunun oyun oynaması için özel bir ortama götürülmesi ile birlikte oyunu herhangi bir kumanda ya da kontrol cihazı olmadan beyin yönlendirmesi ile oynaması sağlandı. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda, projede önemli bir gelişme kaydedildiği ifade edilirken bu durumun özellikle insanların günlük yaşamının bir parçası olduğu belirtildi.

Maymunların bunu kablosuz olarak yapmasının geleceğe dair önemli veriler sunduğunu da ifade eden yöneticiler, geleceğin beyin bilgisayar ara yüzleri için bu başarının önemli bir Başlangıç olduğu da vurguladı. Elde edilen bu başarılar sonrasında, projede yeni bir adıma geçileceği gibi farklı beyin yönlendirmeleri ile oynanabilecek farklı oyunlarla farklı edinimler sağlanmaya çalışılacak. Ancak şu ana kadarki süreç içerisinde, şirket bu gelişmeleri ile birlikte tüm dünyada ses getirmeyi başardı.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap