Elon Musk Bitcoin İle Tesla Alımları İçin Şartını Açıkladı

Tesla satın almak isteyenler için Bitcoin ödeme seçeneğini iptal eden Elon Musk yeni bir açıklama yaptı. Ünlü CEO açıklamasında Bitcoin ödeme için şartı olduğunu açıkladı.

Elon Musk Tesla satın almak isteyen müşterileri için Bitcoin’in kabul edeceğini söyleyerek tüm dünyada büyük bir etki yaratmıştı. Bitcoin’in yukarı yönde hareket etmesinde de destek sağlayan ünlü CEO, sonrasında yaptığı açıklamalarla geri adım atmıştı.

Bitcoin’in çevreci olmadığını vurgulayarak ödeme konusunda iptal kararı alan Elon Musk, geçtiğimiz gün konuyla ilgili yeni bir açıklama daha yaptı. Elon Musk yaptığı açıklamasında Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak yeniden kabul edilmesi adına şartının olduğunu söyledi.

Elon Musk’un şartı ne?

Elon Musk her zaman olduğu gibi yine Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında, “Madenciler temiz enerji madenciliği yöntemlerini benimseyene kadar Bitcoin ile Tesla'dan araba satın alamayacaksınız.” dedi. Temiz enerji konusunda daha önceki açıklamalarıyla paralel olarak tutumunu devam ettiren Elon Musk,  şartı gerçekleşene kadar Bitcoin için herhangi bir girişimde bulunmayacağını aktardı. Ceo’nun bu konuda beklentisi ise enerji verimliliği konusunda en az % 50’lililik bir farkın yaratılabilmesi.

Madencilik çalışmaları için uzmanlar neler diyor?

İklim bilimcileri tarafından Bitcoin madenciliğine yönelik yapılan değerlendirmelerde benzer tehlikelere vurgu yapılıyor. Madencilik, yeni kripto paralar kazanmak için matematiksel problemleri çözen yüksek düzeyde bilgi işlem gücü gerektiriyor. 2018 yılında yapılan araştırmalarda dahi madencilik faaliyetlerinin artış göstermesi halinde aşırı karbon tüketimi konusunda sorunların yaşanacağı vurgulanmıştı. Yapılan yeni araştırmalar benzer durumu desteklerken, Elon Musk ve Tesla gibi şirket tarafından da bu konuya dikkat çekilmesi, madencilik konusunda farklı gelişmelerin yaşanacağını gösteriyor.

Mart’ta kabul etmişti

Tesla resmi olarak Mart ayında Bitcoin ile ödemeyi kabul etmişti. Ancak 2 aylık sürenin ardından Mayıs ayında alımlarda Bitcoin’in geçerli olmadığını duyurmuştu. 2 aylık süre içerisinde Bitcoin’deki enerji verimliliğini gündeme getiren Elon Musk’a yönelik farklı eleştiriler de sosyal medyada yer almaya başladı. Zira 2 ayda sektörde bu konuda herhangi bir değişim yaşanmadı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap