Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Elektrikli Araçlara ÖTV Zammı Yapıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre elektrikli motor bulunduran araçlara ÖTV zammı yapıldı. ÖTV zammındaki artışın boyutu ise elektrikli araç almak isteyenleri pekte memnun etmeyecek.

Dünya çapında ve ülkemizde elektrikli araç sayısı ve kullanımı artarken, aynı zamanda elektrikli araçların kullanımını tavsiye edilirken yapılan ÖTV zammı kullanıcılar arasında şok etkisine sebep oldu.

Birçok ülke, vatandaşlarına elekrikli araç almalarında teşvik ve yardım paketleri sunuyor. Ülkemizde böyle bir teşvik bulunmuyor ancak yayımlanan karardan önce 85 kW'a motor gücüne sahip olan elektrikli araçlar %3, 85 kW ile 120 kW arasında motor gücüne sahip olan araçlar %7, 120 kW'ı geçen motorlara sahip olan araçlarda ise vergi oranı %7 seviyesindeydi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre elektrikli araçların ülkemizdeki vergilendirme oranı şöyle olacak;

  • Motor gücü 85 kW'ı geçmeyenler %10
  • Motor gücü 85 kW'ı geçen fakat 120 kW'ı geçmeyenler %25
  • Motor gücü 120 kW'ı geçenler %60

Ülkemizde %3.8 pazar payı bulunan elektrikli otomobillerin yeni vergi oranlarından sonra piyasadaki yerini ise hep birlikte göreceğiz.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap