El Salvador, 140 Milyon Dolarlık Bitcoin Dağıtacak

Dünyada Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, şimdi ise farklı bir ilki gerçekleştirmek üzere. Hükümet Bitcoin alarak vatandaşlara dağıtmaya hazırlanıyor. 

Bitcoin konusunda radikal bir karar alan El Salvador, tüm dünyada bir ilki gerçekleştirmeyi başardı. Pek çok hükümet ve kuruluş tarafından Bitcoin’in karanlık yönleri tartışılırken, El Salvador tüm bu tartışmaların uzağında Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul ederek kullanmaya başladı. Bu karar çoğu ülke tarafından eleştirilse de şimdi ülkede yeni bir adım daha atılacak. Yapılan açıklamalara göre El Salvador'da 15 yaşında üzerindeki tüm vatandaşlara Bitcoin dağıtılacak. 30 Dolarlık BTC dağıtımını yapmak için hazırlıklara başlayan El Salvador hükümeti ülkedeki tüm vatandaşları kapsam dahilinde tutarak her bir vatandaş için ciddi bir yatırım da yapmış olacak.

4.72 milyon kişiye 30 dolarlık BTC dağıtılacak

Ülke için yayınlanan son nüfus verilerine göre 15 yaş ve üzerindeki vatandaş sayısı 4,72 milyon kişi. Bu bakımdan her vatandaş için 30 dolarlık BTC satın alımı yapacak olan El Salvador hükümeti toplamda 140 milyon dolarlık bir satın alma yapacak. 

Mevcut hamle pek çok farklı açıdan önemli. Kullanıcılar 30 dolarlık bir Bitcoin yatırımı yapmış olduğu gibi yaşanacak yükselişler ile birlikte daha fazla Bitcoin yatırımı ile kar elde etmek mümkün olacak. Üstelik mevcut hamle ile birlikte dünya genelinde ilk defa Bitcoin ile tanışacak ve Bitcoin sahibi olacak kullanıcı sayısı da artmış olacak.

El Salvador hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamalarda mevcut programın sadece devlet tarafından geliştirilmiş kripto para cüzdanı uygulamasının indirilmesi ile mümkün olacağı ve kullanıcıların her birinin mevcut uygulama üzerinden oturum açtıktan sonra 30 dolarlık BTC hediyesini alabileceği belirtildi.

El Salvador’da yaşanan mevcut gelişmelerin, Bitcoin için önemli olduğunu belirten uzmanlar ise yeni satın almalar ile birlikte Bitcoin değerlerinin yeniden yükselişe geçebileceğine vurgu yaptı. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap