Edge Tarayıcısı İçin Yolun Sonu Göründü

Microsoft, Edge tarayıcısı için yeni bir kararı aldı. Eski sürüm kaldırılarak yenisi yüklenecek.

Microsoft, 13 Nisan'dan itibaren bilgisayarlara sunacağı yeni güncelleme ile birlikte önemli bir değişikliğe imza atacak. Eski versiyon Microsoft Edge’nin sistemlerden kaldırılacağını açıklayan Microsoft, Windows 10 işletim sistemlerinde Chromium tabanlı yeni Microsoft tarayıcısını yükleyecek. Tarayıcı konusunda kendi teknolojilerini kullanarak Microsoft Edge adlı tarayıcıyı oluşturan Microsoft, kullanıcılardan istediği ilgiyi göremedikten sonra pek çok tarayıcının da kullandığı Chromium tabana geçiş yapmış ve bu teknoloji üzerine yeni bir tarayıcı geliştirmişti. Sıfırdan yaratılan bu tarayıcı, 2019 Haziran ayı itibarı ile güncelleme ile birlikte kullanıcılara sunulmaya başlandı. Tarayıcı bugüne kadar en iyi Microsoft tarayıcıları arasında gösterilirken kullanıcıların da dikkatini çekmeyi başardı.

Yeni Tarayıcı Öne Çıkarılacak

Bu değişimin önemli bir aşaması olarak eski sürümün kaldırılması ise Microsoft tarafından 2021 yılı içinde gerçekleştirilecek. 13 Nisan'dan itibaren başlayacak olan güncellemeler ile birlikte yaşanacak bu değişim, milyonlarca bilgisayarda tarayıcı değişikliğinin yaşanmasını sağlayacak. Bununla birlikte 9 Mart 2021 tarihi itibari ile eski Edge tarayıcısı için herhangi bir yenilik ya da güvenlik güncellemesi sunulmayacak.

Güncelleme Neleri Değiştirecek?

Güncellemede eğer yeni sürüm bulunuyorsa, yeni bir kurulum yapılmayacak ve sadece eski Microsoft Edge tarayıcı sistemden kaldırılacak. Bu şekilde zaman içerisinde tüm eski sürümleri kaldırmayı hedefleyen Microsoft, geliştireceği yeni tarayıcı özellikleri ile de kullanıcıları yeni tarayıcısına yönlendirmeye çalışacak.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap