Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

EA, FIFA Ultimate Team, Apex Legends Ve Sims 4 İle Büyümesini Sürdürüyor

FIFA Ultimate Team, Apex Legends ve Sims 4 ile büyümesini sürdüren EA, yeni çıkacak oyunlarla ile birlikte iddiasını daha da arttırıyor. 

EA, yayınladığı son raporda 3 aylık kazançları ile ilgili detayları paylaştı. Yayınlanan rapora göre ciddi bir yükseliş içerisinde olan şirket, özellikle canlı yayınlar ile elde edilen popülerlik sayesinde büyümesini sürdürdü. Açıklanan rakamlar, EA’nın oyun sektöründe önemli bir güç haline geldiğini de gösterdi.

Apex Legends, 7.sezonu ile son çeyrekte yeni oyuncularda % 30 büyüme elde etti. EA, sadece FIFA Ultimate Team ile Aralık ayında günlük 6 milyon aktif oyuncu rekoru kırmıştı. Ultimate Team ve Apex Legends'deki canlı hizmet performansının sağladığı performans, EA için itici bir güç olarak tüm rakamların yükselmesini sağladı. 

Canlı yayın oyunlarına ağırlık verilecek

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde ise yeni çıkacak oyunlar ile birlikte şirketin daha yüksek rakamlarına kolay bir şekilde ulaşabileceği belirtildi. Canlı yayın oyunlarını ağırlık vermesi beklenen şirket, ilkbahar ile birlikte pek çok farklı oyunu da piyasaya sunaca. . Battlefield bu doğrultuda kesin olarak tanıtılması beklenen oyunlardan arasında yer alıyor. Bu oyunun dışında ise daha çok spor tarz oyunlara yönelmesi beklenen şirket; Need for Speed, Grid, Dirt ve F1 gibi oyunların online versiyonlarına yönelerek yarış yapmayı seven oyuncuları hedefleyecek.

Xbox Game Pass ve EA Play kullanıcı kazandırdı

Büyümedeki önemli etkenlerden bir tanesi de şirketin ortaklık yoluna gitmesi oldu. Microsoft'un Xbox Game Pass sistemine dahil olan şirket, böylece tüm platformlarda abone sayısını da 13 milyon üzerine çıkarmayı başardı. Bu da hem oyunların daha fazla kişiye ulaşmasını hem de oyunlar üzerinden elde edilen gelirin de yükselmesini sağladı.

EA Çeyrek Raporu Nelere İşaret Ediyor?

31 Aralık'ta sona eren üç aylık dönemde, EA erken dönem siparişlerinde %19 artışla 2,4 milyar dolara ulaştı. Gelirler ise %5 artışla 1,67 milyar dolara yükseldi. Tüm bunlara karşın ise net gelirde %40 oranında bir düşüş görüldü. Bu düşüş ile birlikte net gelir 211 milyon dolar oldu. Çeyrek genelinde oyun satışlarında yükseliş yaşayan şirket, oyun satışlarında yüzde 10’luk bir artış ile 858 milyon dolara çıkmayı başardı.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap