Dünyanın En Hızlı 10 Arabası

Dünyanın en hızlı otomobili hangisi? Beygir gücü, arabaları birbirleriyle karşılaştırmak ve açıkça övünme hakkı elde etmek için hala geçerli durumlardan birisidir. Ancak bu ölçütün son zamanlarda cazibesini kaybettiğini söylemek mümkündür. Her yıl otomobil üreticileri çıtayı daha da güçlü araçlarla yükseltmeye devam ediyorlar. Birkaç otomobil üreticisi ise en yüksek hızı kovalamaya devam ediyorlar.

Otomobil üreticileri güç aktarma organlarında ve aerodinamikte büyük ilerlemeler kaydettikleri için en yüksek hızda sürüşlerden söz edebilmek mümkündür. Tur rekorları gibi en yüksek hız koşulları da tamamen övünme hakları içindir. Dünyanın en hızlı arabalarından birine sahip olmak kolay bir unvan değildir. Ama bunu başarmış olan marka ve modellere yakından bakabilmek önemlidir.

10. McLaren Speedtail

McLaren Speedtail 2019 yılında tanıtılmış bir otomobildir. Bu otomobil F1'in manevi halefi olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi ise sürücü koltuğunun ortada olduğu üç kişilik bir yerleşim düzenine sahip olmasıdır. Burada bahsedilecek olan diğer otomobillerden farklı olarak ikiz turbo, 4.0 litrelik V-8 benzinli bir motor ile elektrik motorunu birleştirir.

McLaren, Speedtail'in saatte 402 kilometre hıza ulaşabildiğini belirtmektedir. Buna göre söz konusu rakamlar şimdiye kadar şirketin yapmış olduğu en hızlı aracın varlığını göstermektedir. Bununla birlikte İngiliz firmasının Speedtail'in gerçekten bu tür hızlara sahip olduğunu kanıtlamak için herhangi bir girişimde bulunmuş değildir. McLaren Speedtailn'in fiyatı ise 2.2 milyon dolar seviyesindedir.

9. Bugatti Veyron

Bu listede görebileceğiniz birkaç Bugatti otomobilden biridir. Standart Veyron, saatte 405 kilometre hız sınırını aşan ilk otomobillerden biridir. Bunu 2005'te McLaren'in F1'ine ait rekora son vererek gerçekleştirmiştir. 8.0 litrelik W-16'nın erken bir versiyonuna sahiptir. Bu sayede 19 Nisan 2005 yılında saatte 407 kilometre hıza ulaşmayı başarmıştır.

Bununla birlikte otomobilin rekoru iki yıl sürmüştür. Önce Super Sport versiyonu tarafından egale edilen rekor daha sonra halefi Chiron tarafından ele geçirilmiştir. Bu araç, 1.000 beygir gücünden daha az güç üreten Bugatti otomobillerden biridir. Bugatti Veyron'un fiyatı ise 1.7 milyon dolar seviyesindedir.

8. SSC Ultimate Aero

SSC Ultimate Aero, hız rekorunu Bugatti Veyron'dan çalan otomobildir. Elbette bu Bugatti Veyron Super Sport ortaya çıkana kadar gerçekleşmiş bir durumdur. SSC, 2007 yılında otomobilin ikiz turbo versiyonuyla rekoru kırmayı başarmıştır. Ultimate Areo, saatte 411 kilometre hıza ulaşmayı başarmıştır. Bu rekoru ise 2010 yılına kadar elinde tutmuştur.

SSC Ultimate Aero, birkaç sınırlı sayıda modelden sonra 2013 yılında üretimi durdurulmuştur. Bu noktadan sonra SSC firması çok daha hızlı olduğu düşünülen Tuatara model otomobil üzerinde çalışmaya başlamıştır. Başlangıçta otomobil 1.183 beygir gücüyle üretilmiş olsa bile bu sonradan 1.300 beygir gücüne kadar çıkarılmıştır. Ayrıca orijinal 6.3 litrelik V-8, 6.9 litrelik bir modelle değiştirilmiştir. SSC Ultimate Aero'nun fiyatı ise 600.000 dolar seviyesindedir.

7. Koenigsegg Agera R

Koenigsegg Agera RS türünün en hızlısı gibi görünen otomobillerden biridir. Ancak Koenigsegg Agera R'nin ondan aşağı kalır bir yanı yoktur. 2011'den 2014 yılına kadar üretilen Agera R, şirketin 1.124 beygir gücüyle birlikte gelen 5.0 litrelik V-8 motoruna sahipti. İsveçli firma bu arabayı 2011'de seri üretim arabalar için bir avuç rekor kırmak için kullanmıştır.

Daha sonra Koenigsegg Agera R yerini Koenigsegg Agera RS model araca bırakmıştır. Her ne kadar Koenigsegg Agera R en yüksek hız rekorunu kıramamış olsa bile saatte 418 kilometre hıza ulaşmayı başarmıştır. Bu değerler Bugatti Veyron Super Sport ile neredeyse aynıdır. Koenigsegg Agera R'nin fiyatı ise 2 milyon dolar seviyesindedir.

6. Bugatti Chiron

Bugatti Chiron standart versiyonuyla listede yer almayı başarmıştır. 2016 yılında Bugatti Veyron'un yerini almak üzere tanıtılan Bugatti Chiron dört turbolu W-16 motorunu elinde bulundurmaktadır. Ancak güç açısından 1.479 beygir gücüne sahiptir. Bugatti Chiron'un azami hızı Bugatti Veyron Super Sport'un biraz altındadır.

Resmi kayıtlara göre Bugatti Chiron saatte 420 kilometre hıza ulaşmayı başarmıştır. Öte yandan Chiron Super Sport aşılması zor bir rekoru elinde tutmaktadır. Bu nedenle Bugatti ailesinin hız konusunda çok daha fazla potansiyele sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Bugatti Chiron'un fiyatı ise 3 milyon dolar seviyesindedir.

5. Bugatti Veyron Super Sport

Bugatti Veyron Super Sport, standart versiyondan sonra tahta oturmuş en hızlı otomobillerden birisidir. Bugatti Veyron Super Sport, saatte 431 kilometre hıza ulaşarak en hızlılar arasında yer almayı başarmıştır. Bu hız, standart versiyonun kat kat üstünde sayılabilecek bir hız olduğundan oldukça kayda değerdir.

Bugatti Veyron Super Sport en hızlı araç rekorunu elde ettiğinde Bugatti firması bunu kutlamak için World Record Edition adlı 30 arabalık özel bir seri üretmiştir. Ancak bu araçlarda lastikleri korumak adına hız sınırı saatte 415 kilometre ile sınırlı tutulmuştur. Bugatti Veyron Super Sport'un fiyatı ise 2.7 milyon dolar seviyesindedir.

4. Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT, 2011 yılında tanıtılmıştır ve 2017 yılına kadar üretilmeye devam etmiştir. Her ne kadar çok uzun bir süre gibi gözükse bile kendisinden sadece 13 tane üretilmiştir. Lotus Exige modeline bağlı kalınarak kapsamlı bir şekilde modifiye edilmiş olan Hennessey Venom GT, çift turbo, 7.0 litrelik bir V-8 motora sahiptir.

General Motors'un LS7 V-8'ini temel alan ünite 1.244 beygir gücüyle birlikte gelir. Hennessey Venom GT, 2014 yılında saatte 434 kilometre hıza ulaşmayı başarmıştır. Hız o sırada dünya rekorundan daha yüksek olmasına rağmen aracın sadece 13 otomobillik sınırlı üretimi kurallara aykırı görülmüştür. Hennessey Venom GT'nin fiyatı ise 1.12 milyon dolar seviyesindedir.

3. Koenigsegg Agera RS

Koenigsegg Agera RS, kendi serisi olan Agera'nın en güçlü versiyonudur. Bu araç 2017 yılında ortalama saatte 447 kilometre hıza ulaşmayı başarmıştır. Bu sayede o dönemde dünyanın en hızlı arabası olmuştur. Rekor iki yıldan az kısa süre elinde kalmasına rağmen son derece tatmin ediciydi.

Koenigsegg Agera RS, 0'dan saatte 320 kilometreye hızlanma, saatte 320 kilometre hızdan 0'a frenleme gibi bir avuç kriteri beraberinde getirmektedir. Koenigsegg firması rekoru kutlamak için özel bir seri oluşturmayı düşünmemiştir. Çünkü zaten aracın kendisinden 25 tane üretilmiştir. Koenigsegg Agera RS'nin fiyatı ise 2.5 milyon dolar seviyesindedir.

2. SSC Tuatara

SSC Tuatara aslında tartışmalı otomobillerden biridir. Çünkü SSC firması bu otomobilin saatte 500 kilometrenin üstüne çıktığını iddia etti. Bu iddia onu dünyanın en hızlı arabası konumuna yükseltecekti. Ancak videolarda yer alan tutarsızlıklara dikkat çekildiğinde bunun mümkün olmadığı fark edildi.

SSC firması, SSC Tuatara model otomobilin dünyanın en hızlı arabası olduğunu kanıtlamak için ikinci bir girişimde bulunduğunda ise saatte 453 kilometre hıza ulaşmayı başardı. Bu onu en iyi yapmaya maalesef yetmedi. Çünkü önünde geçmesi gereken çok daha güçlü bir rakip vardır. SSC Tuatara'nın fiyatı ise 1.6 milyon dolar seviyesindedir.

1. Bugatti Chiron Super Sport 300+

Bugatti Chiron Super Sport 300+, standart modelin kırmış olduğu rekoru geliştiren bir otomobil olmuştur. Fransız firma yeni bir rekor kırmak için kolları sıvadı ve daha güçlü bir canavar yarattı. Bugatti Chiron Super Sport 300+, 1.578 beygir gücüne sahip bir motora sahip oldu.

Bugatti Chiron Super Sport 300+ modelini standart modelin modifiye edilmiş versiyonu olarak görmek mümkündür. Saatte 489 kilometre hıza ulaşmayı başarmış olan otomobil olan Bugatti Chiron Super Sport 300+ artık Fransız firma için bir prototip anlamına gelmektedir. 30 adet üretilmiş olan Bugatti Chiron Super Sport 300+'ün fiyatı ise 3.8 milyon dolar seviyesindedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap