DuckDuckGo, Bing'i Geçti!

Piyasaya sunulduğu ilk günden itibaren gizlilik ve güvenlik özellikleri ile dikkat çeken DuckDuckGo, son raporlara göre Bing’i geçmeyi başardı. 

Geçtiğimiz gün yayınlanan yeni bir raporda, arama motorları arasındaki rekabete dair önemli bir değişme dikkat çekti. Yıllardan beri kullanımda olan ve kullanıcıların gizli ve güvende kalmak adına tercih edebileceği DuckDuckGo, pazardaki payını artırmayı başardı. Özellikle son 12 aylık süre içerisinde uygulamanın kullanımına yönelik çeşitli reklam ve teşvik çalışmalarının gerçekleştirilmiş olması, kullanıcıların arama motorlarında farklı tercihler yapmasını sağladı.

Resmi açıklamaya göre uygulamanın son 1 yıllık süre içerisinde 50 milyondan fazla kez indirildiği belirtildi. Şirketin bu konudaki çarpıcı açıklaması ise mevcut 50 milyon indirmenin şirketin bugüne kadar elde ettiği tüm indirme sayılarından daha yüksek olduğunu söylemesi.  Bu bakımdan sadece bir yıllık süre içerisinde arama motoru tüm zamanların en yüksek indirme rakamlarına ulaşmayı başardı. 

DuckDuckGo kullanımı artıyor

“12 ayda aylık arama trafiğimiz yüzde 55 arttı ve ABD, Kanada, Avustralya ve Hollanda dahil olmak üzere birçok ülkede mobil cihazlarda 2 numaralı arama motoru haline geldik. “ şeklinde açıklamalarda bulunan DuckDuckGo yönetim ekibi, bu açıklaması ile aynı zamanda üstü kapalı da olsa Bing’e gönderme yaptı. Zira belirtilen pazarlarda Google ilk sırada yer alırken, Google'ı takip eden ikinci arama motoru Bing’ti. Duckduckgo’nun yakaladığı başarının ardından ilk iki sırada değişiklik meydana geldi. Google için artık en büyük rakip DuckDuckGo.

“Net Sayıyı Bilmiyoruz!”

DuckDuckGo tarafından yapılan açıklamalarda dikkat çekilen bir diğer konu ise gerçek kullanıcı sayısının bilinmemesi oldu. Şirket uygulama üzerinden kullanıcı verilerini toplamadığı gibi herhangi bir izleme işlemi gerçekleştirmiyor. Bu nedenle kullanıcıların şu anda ne kadar olduğu bilinmiyor. Ancak indirme rakamları üzerinden yapılan tahminler ve anketler üzerinden gerçekleştirilen analizler DuckDuckGo kullanıcılarına dair veri elde edilmesini sağlıyor. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap