Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

DualSense Kontrol Cihazı Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Sony’nin yeni oyun konsolu PlayStation 5 henüz ülkemizde yeni piyasaya sürülmesine rağmen konsol oyunlarından nefes almak isteyip PlayStation 5 ekipmanlarından da vazgeçemeyenler için sevindirici bir özellik var. PlayStation 5 kontrolcüsü DualSense bilgisayar ortamında da kullanılabiliyor.

Tasarımsal açıdan beğenilen yeni oyun konsolu PlayStation 5’in ekipmanlarını kablolu ve kablosuz şekilde bilgisayar oyunlarında da kullanmak mümkün. Bilgisayarda oynanan oyunlarda en çok ihtiyaç duyulan konsol ekipmanlarından birisi de kontrol cihazı. DualSense kontrol cihazı da bilgisayarlarda uyumlu olarak çalıştırılabiliyor. Ancak DualSense’in sahip olduğu dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilerin bilgisayar ortamında devre dışı kaldığını ve bazı oyunlarda çalıştığını unutmamak gerekiyor. Peki DualSense bilgisayar ortamında nasıl çalıştırılır?

Steam Platformunda DualSense Nasıl Kullanılır?

Steam uygulamasını açın ve sol üst köşede bulunan Steam menüsünden ‘’Ayarlar’’ sekmesine tıklayın. Açılan yeni pencerede ‘’Kontrolcü’’ kategorisine tıklayın ve ‘’Genel Denetleyici Ayarları’’ seçeneğine tıklayın. Ardından DualSense’i kablolu ya da kablosuz olarak bilgisayarınıza bağlayın. Kontrolcünüz otomatik olarak algılanacaktır ve eğer yapılandırma işlemi yapılması gerekiyorsa yapın. Yapılandırma işlemi yapıldıktan sonra ‘’Kontrol Cihazı Ayarları’’ menüsünde yer alan seçeneklerden ‘’PlayStation Yapılandırma Desteği ve Genel Oyun Kumandası Yapılandırma’’ ikilisini işaretleyin. Artık Steam platformunda bulunan oyunlarınızı DualSense kontrol cihazı ile oynayabilirsiniz.

USB Kablosu İle DualSense Nasıl Kullanılır?

DualSense kontrol cihazının sahip olduğu USB-C bağlantı girişi nedeniyle onu bilgisayarınıza bağlayıp ve kullanmak çok kolay. Tek yapmanız gereken kablonun bir ucunu kontrolcüye, diğer ucunu ise bilgisayarına takmak. Windows, DualSense’i otomatik olarak algılayacaktır.

Bluetooth Bağlantısı ile Dual Sense Nasıl Kullanılır?

DualSense’i kablosuz olarak kullanmak istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey bilgisayarınızda bir Bluetooth alıcısı olması. Bluetooth ile bağlantı kurabilmek için kontrolcünün tam ortasında bulunan düğmeye ve ‘’Oluştur’’ düğmesine birkaç saniye basılı tutun. DualSense üzerinde bulunan ışık yanıp sönmeye başlayacaktır. Daha sonra ise bilgisayarınızda bulunan Bluetooth ayarlarına girerek DualSense kontrol cihazını seçin. Eğer bilgisayarınızda Bluetooth alıcısı yok ise Bluetooth adaptörleri tercih edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap