DRX, Baş Antrenör Kim "cvMax" Dae-ho İle Yollarını Ayırdı

DRX takımı için tam bir hayal kırıklığı anlamına gelen LCK Summer Split'in ardından kötü performansın faturası baş antrenör Kim "cvMax" Dae-ho'ya kesildi. Twitter üzerinden yapılan açıklamada ayrılık kararının organizasyon ile Kim Dae-ho arasında anlaşılarak alındığı ifade edildi.

DRX yaptığı açıklamada baş antrenör Kim "cvMax" Dae-ho'ya son iki yıldaki sıkı çalışmaları ve hizmetleri için içtenlikle teşekkür etti. Ayrıca, tecrübeli baş antrenöre gelecekte başarılar diledi. Baş antrenörlük konusunda DRX'in nasıl bir adım atacağı ve Kim "cvMax" Dae-ho'nun bir sonraki adresinin neresi olacağı şimdilik bilinmiyor.

2021 baştan aşağı hayal kırıklığı oldu

DRX, LCK 2021 Spring Season'da tam olarak bekleneni veremedi. Bahar sezonu içerisinde 9 galibiyet ve 9 mağlubiyet alan takım, Oynanan maçların 26 tanesi kaybedilirken, 21 tanesi kazanıldı. LCK 2021 Spring Season'da elde ettiği beşincilikle çeyrek finalde T1'ın rakibi olan takım, eşleşmeden 3-1 mağlubiyetle ayrılarak elendi.

LCK 2021 Summer Split başladığında dahi senaryo değişmedi. DRX, ilk 9 müsabakayı kaybetti. Ardından oynadığı 9 müsabakada ise sadece 2 galibiyet alabildi. Gerçekleştirdiği bu performansın ardından DRX, 2 galibiyet 16 mağlubiyet ile ligin dibinde yer aldı. Üstelik müsabakalarda 9 maç kazanırken 34 maç kaybetti.

Baş antrenör, 2019 yılının Kasım ayında DRX ile anlaşsa bile Griffin'de görev alırken takım üyelerine kötü davranmaktan ceza almıştı. Cezası tamamlandıktan sonra ise DRX tarafından sözleşmesi uzatılmıştı. Fakat DRX elde edilen kötü performansa daha fazla göz yumamadı ve baş antrenörüyle yollarını ayırdı.

Oyunculuktan antrenörlüğe geçiş yaptı

Kim "cvMax" Dae-ho, League of Legends kariyerine Samsung Galaxy Blue takımında üst koridor (top) oyuncusu olarak başladı. Vision ismiyle kadroda yer almasına rağmen herhangi bir şekilde ana kadroda yer alma şansı bulamadı. 2014 yılında takımdan ayrıldı ve Anarchy takımının yolunu tuttu.

Anarchy takımıyla birlikte ITENJOY NLB Summer 2014'e katıldı ama ikinci turda elendiler. Challenger Korea Spring 2015 serilerinde beklenen performansı gösteremese bile takımı elde ettiği yeterli puanla SBENU Championship Summer 2015'e katılma hakkı kazandı. Bir süre sonra takımı üst koridor için Jeon "Ikssu" Ik-soo transfer etti.

Bu transferin ardından Kim "cvMax" Dae-ho 2014 yılında emekli olma kararı aldı. Emekliliğinin ardından Çin'de düzenli olarak yayınlar yapmaya başladı. Yaptığı yayınlar büyük bir izleyici kitlesi tarafından takip edilir hale geldi. Özellikle agresif oyun stili büyük bir beğeni topladı.

2014 ile 2017 yılları arasında yayıncılık yapan Kim "cvMax" Dae-ho, 2017 yılında Griffin takımına antrenör olarak dahil oldu. 2018 yılında ise baş antrenörlüğe yükseldi. Yönettiği takım CK Spring Season'u namağlup tamamladı. Daha sonra Griffin takımı LCK Summer Promotion yoluyla LCK Summer'a katılma şansı elde etti.

Griffin'den kovuldu ve hakkında soruşturma başlatıldı

2019 yılında takımda işler yolunda gitmesine rağmen Griffin, Worlds 2019'un hemen öncesinde Kim "cvMax" Dae-ho'nun takımdan gönderildiğini açıkladı. Aradan 1.5 aylık bir süre geçtikten sonra baş antrenör DRX takımıyla anlaştı ve 4 Kasım 2019 tarihinde takıma katıldı.

Riot Games'in 2019 yılının Ekim ayında başlattığı incelemeler sonrasında baş antrenörün bazı takım oyuncularına sözlü ve fiziksel şiddet uyguladığı ortaya çıktı. Tanıklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda Riot Games, LCK kurallarına uyarak Kim "cvMax" Dae-ho'nun süresiz bir biçimde profesyonel arenadan uzaklaştırıldığını açıkladı.

19 Kasım 2019 tarihinde alınan bu karar 27 Kasım 2019 tarihinde bozuldu. Kararın bozulmasının ardındaki temel gerekçenin ise "soruşturmada bilgi eksikliği" olduğu açıklandı. 6 Aralık 2019'da Kim "cvMax" Dae-ho'nun takımla olan sözleşmesi 21 Kasım 2022'ye kadar uzatıldı.

2020 yılına gelindiğinde ise DRX takımı, DragonX olan asıl adını DRX olarak değiştirdi. Aynı yılın Kasım ayında Kim "cvMax" Dae-ho ile yola devam edileceği açıklandı. Fakat takımın baş antrenörü olan Kim "cvMax" Dae-ho, Aralık ayında görevine devam etmeyeceğini belirtti. 2021 yılının Mayıs ayında ise takıma geri döndü ve sözleşmesi uzatıldı.

Yaklaşık 3 ay boyunca takımın gösterdiği performans organizasyonu memnun etmeyince DRX ile baş antrenör Kim "cvMax" Dae-ho ile yollar ayrıldı. DRX takımının bundan sonra ne yapacağı bilinmiyor. Fakat, geçmişte takıma geçici bir biçimde baş antrenörlük yapmış olan Kim "SSONG" Sang-soo tekrardan baş antrenör olabilir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap