Dota 2 Çok Yakında Eski Bilgisayarlarda Çalışmayacak

Valve tarafından Dota 2 için yapılacak yeni güncelleme, yeni kriterler getirecek. Bu kapsamda eski bilgisayarı olanlar için Dota 2 macerası da sona erecek.

Dota 2, Valve tarafından geliştirilen en popüler MOBA oyunlardan birisi. Yıllardan beri 32-bit sistemlerde dahi sorunsuz bir şekilde oynanan oyun için yeni bir güncelleme yapılacak. Güncelleme sonrasında ise oyun sistem gereksinimlerinde bazı değişikliklere gidilecek. Bu nedenle de özellikle eski sistemlerde Dota 2 oyunu desteklenmeyecek.

Dota 2 İçin bazı sürümlerde destek sona eriyor!

Valve kaynaklı haberlere göre Dota 2 artık 32 bit işletim sistemlerinde desteklenmeyecek. Üstelik sınırlamalar sadece bunlarla da kalmıyor. Açıklanan son rapora göre 32 bit sistemlerin yanı sıra kullanıcılar macOS ve DirectX’in eski sürümlerinde de Dota 2 oynayamayacak.

Dota 2’de daha kapsamlı yenilikler ve teknolojiler kullanmak isteyen Valve, zorunlu olarak böyle bir değişikliği gerçekleştirecek. Valve tarafından konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde oyunun yıllar içerisindeki gelişimi ile birlikte oyunda kullanılan teknolojilerin de geliştiği, yazılım ve donanımda ciddi yükseltmelerin yapıldığı belirtildi. Bu kapsamda da hem oyunu hem de Source 2 oyun motorunu güncel tutmak adına Dota 2 için eski sistemlere ve yapılandırmalara yönelik destek kaldırılacak.

Bundan sonraki süreçte Dota 2 oynamak isteyen oyuncular için yeni sistem gereksinimlerinde dikkat çeken değişimler şöyle olacak;

  • 64 bit destekleyen işletim sistemi
  • Minimum MacOS 10.14' sürümü
  • Minimum DirectX 11 sürümü

Belirtilen kriterlerin yanı sıra OpenGL kullananların Vulkan'a, XAudio kullananların ise SDL Audio'ya geçmesi da gerekecek.

Valve tarafından yapılan açıklamalarda mevcut değişikliklerin ne zaman geçerli olacağı net olarak belirtilmedi. “Önümüzdeki günlerde” olarak tanımlanan yeni değişikliklerin yapılacak bir sonraki güncelleme ile birlikte aktif hale gelmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap