DM Ne Demek? Direct Message Nedir?

DM ne demek veya DM nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bununla birlikte DM nasıl atılır bunu öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Size Twitter DM nasıl atılır ve Instagram DM nasıl atılır bunları göstereceğiz. Ama öncelikle DM nedir ve ne anlama gelmektedir bunlara bakmamız gerekmektedir.

DM nedir diye aklınızda bir soru varsa büyük olasılıkla sosyal medya kullanımına yeni başlamış olmanız gerekmektedir. Neredeyse çoğu sosyal medya platformunda bu özellik vardır ama farklı isimlerle ifade edilebilmektedir. DM nedir sorusu en çok Instagram ilk defa bu özelliği getirdiğinde merak edilir hale gelmiştir.

DM nedir?

DM nasıl atılır, Twitter DM nasıl atılır, Instagram DM nasıl atılır gibi aklınızda pek çok soru olabilir. Bunların cevaplarını burada bulabileceksiniz. Ama öncelikle DM ne demek bunu öğrenmeye çalışmak çok daha doğru olacaktır. En önemlisi DM atabileceğiniz servislerin neler olduğunu bilmeniz çok daha doğru olacaktır.

DM, İngilizce hali "Direct Message" olan iki kelimenin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçesi iki farklı anlama sahiptir: doğrudan mesaj veya direkt mesaj. DM nasıl atılır sorusunun asıl cevabı burada gizlidir. Örneğin Twitter veya Instagram üzerinden birine özel mesaj attığında DM atmış olursunuz.

WhatsApp, Messenger veya Telegram gibi sadece mesajlaşmaya yönelik uygulamalar vardır. Ancak bunlar tamamen ihtiyaç karşılama konusunda yeterli değildir. Twitter ve Instagram'ın sahip olduğu DM özelliği bu noktada fark yaratmaktadır. En azından uygulama içinde mesajlaşmayı mümkün kılmaktadır.

DM mesajları özellikle Twitter ve Instagram gibi uygulamaların içerisinde iletişimi daha kolay hale getirmektedir. Genel kullanım açısından mesaj göndermek, bağlantı paylaşmak, fotoğraf göndermek veya müzik göndermek gibi özelliklere sahiptir.

DM ne demek sorusunun cevabını öğrendiğinize göre artık DM nasıl atılır, Instagram DM nasıl atılır, Twitter DM nasıl atılır gibi sorulara cevaplar arayabilirsiniz. Bu konuda sizi yalnız bırakmayacağız. En iyi şekilde size yardımcı olmaya çalışacağız.

DM atmak ne anlama gelmektedir?

DM atmak ile DM ne demek aslında aynı anlamlara gelmektedir. DM nedir hatırlamak gerekirse, belirli platformlarda kullanıcıdan kullanıcıya gönderilen özel mesajlardır. DM atmak, Twitter ve Instagram gibi platformlarda bir kullanıcının başka bir kullanıcıya özel mesaj yollaması demektir.

DM atmak için ilgili kişiyi Instagram veya Twitter profiliniz ile takip etmek zorunda değilsiniz. Ancak Twitter'da bu konuda çeşitli sınırlamalar mevcuttur. Kişi sadece kendisini takip eden kişilerden DM almayı kabul edebilmektedir. Instagram'da ise DM özelliği açık olduğu sürece bir kullanıcıya DM gönderebilirsiniz.

DM nasıl atılır?

DM nasıl atılır sorusuna doğru cevabı verebilmek için öncelikli olarak hangi platformlarda DM atılabildiğini öğrenmek gerekir. DM atılabilen en yaygın platformlar Twitter ve Instagram şeklindedir. Her ne kadar Facebook gibi farklı platformlar olsa bile oralarda farklı bir mesajlaşma sisteminin kullanıldığını unutmamak gerekir.

Twitter ve Instagram, DM atılma konusunda işlevsel olarak benzerlik gösterirler. Ancak platformun gerek kullanıcı panelinin farklı olması gerek ise tasarımının farklı olması nedeniyle DM nasıl atılır sorusuna verilecek cevap her iki platform için de farklıdır.

Genel olarak, DM atılacak kişinin profilinde DM simgesini seçtikten sonra mesaj gönderilebilir. Bu DM atma konusunda verilecek basit bir cevaptır. Eğer bir şekilde bu platformlardan birini kullanıyorsanız hangisinde nasıl DM atılacağını diğer başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Instagram'da DM ne demek?

Instagram DM nedir sorusu cevabı en çok merak edilen sorulardan birisidir. Instagram, oldukça aktif kullanılan platformlardan birisidir. Bu nedenle kullanıcılarına sürekli olarak farklı özellikler sunarak onları şaşırtır ve aynı zamanda modern bir platform olmaya devam eder.

Instagram DM nedir? Instagram DM, kullanıcıların uygulamayı terk etmeden Instagram hesabı olan ve Instagram'da DM kapatma işlemini yapmamış olan kişilere mesaj gönderilmesine imkan tanıyan bir mesajlaşma özelliğidir. Bu özelliğin içerisinde görüntü ve ses kaydı göndermek gibi ara özellikler de yer alır.

Instagram'da DM ne demek öğrendiğinize göre şimdi DM nasıl kontrol edilir bunu öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Instagram DM iletileri doğrudan gelen kutunuza kaydedilir. Kaydederken kullanıcı adı gibi bilgiler gösterilir. Gelen bütün mesajlar, birbirine benzer şekilde alt alta liste halinde sıralanmaktadır.

Karşınıza çıkan listede mesajına bakmak istediğiniz kullanıcının mesajının üzerine bir kez dokunmanız durumunda Instagram DM bakma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Bunu öğrendiğinize göre şimdi Instagram DM atma nasıl yapılır buna bir göz atalım.

Instagram DM atma nasıl yapılır?

Sıra geldi Instagram DM atma işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya. Instagram uygulamasına giriş yaptıktan sonra üst köşede yer alan DM sembolüne tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Her şeyin çok daha anlaşılır olmasını sağlamak için bu kısmı adım adım anlatmayı uygun gördük:

 • Instagram uygulamasını çalıştırın.
 • Instagram uygulaması çalıştıktan sonra sağ üst köşede yer alan katlanmış kağıt uçağa benzer simgeye dokunun.
 • Karşınıza Direct ismini taşıyan bir pencere gelecektir. Sağ üst köşede yer alan bir kare üzerindeki kalem işaretine tıklayın.
 • Karşınıza Yeni Mesaj ismini taşıyan bir pencere gelecektir. Kime: kısmında mesajı kime göndermek istiyorsanız onu seçmelisiniz.
 • Kişi seçimini yaptıktan sonra sağ üst köşedeki Sohbet ibaresi tıklanabilir olacaktır. Bu ibareye tıklayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra mesaj gönderme alanına ulaşmış olacaksınız. Artık ilgili kişiye dilediğiniz mesajı gönderebilirsiniz. Instagram için DM atma işlemi bu kadar basittir. Tek yapmanız gereken kime hangi mesajı göndermek istediğinize karar vermektir.

Instagram DM silme nasıl yapılır?

Instagram DM atma işlemini öğrendiğinize göre mesaj silmek istediğinizde ne yapmanız gerektiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Instagram DM iletilerini silmek oldukça kolaydır. Instagram DM silme işlemi iki şekilde yapılabilir. Öncelikle bütün bir konuşmayı silebilir, ikincisi de sadece gönderilen mesajı silebilirsiniz.

 • Instagram DM üzerinden bütün konuşmayı silmek istiyorsanız yapmanız gereken DM kutusuna girmek ve ilgili sohbetin üzerine basılı tutmaktır. Ardından ise Sil seçeneğini seçmektir. Böylece ilgili kişiyle bütün konuşmayı silebilirsiniz.
 • Instagram DM üzerinden sadece belirli bir mesaj silmek istiyorsanız yapmanız gereken DM kutusundan ilgili sohbete girmek ve silmek istediğiniz mesajın üzerine basılı tutmaktır. Ardından ise Sil veya Gönderimi iptal et seçeneğini seçmeniz gerekir. Böylece karşı kişiye göndermiş olduğunuz mesajı silebilirsiniz.

Instagram DM silme işleminde ikinci yöntemi seçerseniz karşı tarafın mesajlarını silemeyeceğinizi unutmamalısınız. Karşı tarafla tüm konuşmanızı silmek istiyorsanız bu durumda ilk seçeneği uygulamanız gerekmektedir. Instagram DM silme işlemi bu kadar basittir.

Instagram'da DM kapatma nasıl yapılır?

Instagram oldukça geniş bir platformdur. Bu da çok fazla kullanıcıya sahip olunması anlamına gelmektedir. Gün içerisinde milyonlarca kullanıcı Instagram'ı kullanmaktadır. Bu nedenle bazı insanlar rahatsız edilmemek için Instagram DM özelliğini kullanmamak isterler.

 • İlk olarak profil sayfanızı ziyaret edin.
 • Sağ üst köşede yer alan alt alta üç çizgi simgesine dokunun.
 • Ardından karşınıza Ayarlar, Arşiv ... gibi seçeneklerin olduğu bir menü çıkacaktır. Buradan Ayarlar kısmına giriş yapın.
 • Karşınıza Ayarlar sayfası çıkacaktır. Buradan Bildirimler seçeneğine girmeniz gerekir.
 • Karşınıza Bildirimler sayfası çıkacaktır. Buradan "Direct Mesajları" kısmına girin.

Direct Mesajları adını taşıyan kısımdan mesaj isteklerini ve mesajları yönetebilirsiniz. Dilerseniz Instagram hesabınızın DM özelliğini herkese kapalı hale getirebilirsiniz. Böylece kimseden mesaj almamış olursunuz. Instagram DM nedir ve DM nasıl atılır konularında bilgi sahibi olduğunuza göre şimdi Twitter kısmına geçiş yapabilirsiniz.

Twitter DM ne demek?

Twitter oldukça popüler olan sosyal medya ağlarından birisidir. Kullanıcıların belirli bir karakter uzunluğunda mesaj göndermesi mümkündür. Ayrıca kullanıcıların video ve fotoğraf göndermesi mümkündür. Twitter tıpkı Instagram gibi kullanıcılarına özel mesaj hizmeti sunar ve buna DM adını verir. Bir başka ifadeyle Twitter DM nedir sorusunun cevabı Twitter uygulamasının içerisinde ye alan mesajlaşma özelliğidir.

Twitter DM atma fazlasıyla basit bir işlemdir. Ancak Twitter'da DM göndermenin belli başlı kuralları vardır. Kullanıcılar çoğu zaman başkalarından gelen Twitter DM iletilerini kabul etmemek için bu özelliği sadece takipçilerine özel hale getirmektedir.

Twitter DM atma nasıl yapılır?

Bahsettiğimiz gibi Twitter DM atma işlemi son derece basittir. Twitter DM içeriğinde mesaj iletilerine veya bağlantılara yer verebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken Twitter'da DM atmak istediğiniz profile girmektir. Ardından mesaj simgesine dokunarak işlemi tamamlamaktır.

 • Twitter'a giriş yapın ve ardından DM göndermek istediğiniz profili bulun.
 • Ardından "Takip et" butonunun yanında yer alan mesaj simgesine tıklayın.
 • Karşınıza bir mesaj gönderme sayfası çıkmış olacaktır. Bu kısımdan ilgili kişiye DM gönderebilirsiniz.

Tekrar ama tekrar hatırlatmak gerekirse Twitter'da herkese özgürce DM atma şansınız yoktur. Bir kişiye DM atabilmek için öncelikle onu takip etmeniz gerekebilecektir. Bu gibi durumlarda önce profili takip etmeli ve ardından DM göndermeyi denemelisiniz.

Twitter DM silme nasıl yapılır?

Bazen belirli sebeplerden ötürü Twitter profilimizde yer alan belirli mesajları silmek zorunda kalabiliriz. Bu durumda çok zahmet etmeniz gerekmeyecektir. Çünkü Twitter DM silme işlemi son derece basit bir işlemdir. Yapmanız gereken ilk iş mesaj kutunuza gitmek olmalıdır.

 • Twitter'a giriş yapın ve ardından özel mesaj kutunuza gidin.
 • Bir sohbeti tamamen silmek istiyorsanız sohbetin üzerine basılı tutun ve Sohbeti sil seçeneğine tıklayın.
 • Tek bir mesajı silmek istiyorsanız, sohbet içeriğine girin ve mesajın üstüne basılı tuttuktan sonra karşınıza gelen Kendin için sil seçeneğini seçin.

Bu adımları takip ettiğiniz zaman Twitter DM üzerinden göndermiş olduğunuz mesajları ve gelen mesajları silmiş olacaksınız. Twitter DM iletilerini karşı taraftan silmeniz mümkün değildir. Bu nedenle silme işlemini yalnızca kendinizden gerçekleştirdiğinizi unutmamanız gerekir.

Twitter DM kapatma nasıl yapılır?

Tıpkı Instagram gibi herkese açık olan ve popüler bir platformda herkesten DM almak istemeyebilirsin. Bu tür durumlar için Twitter DM kapatma seçeneğini kullanmanız gerekir. DM özelliğini kapatmanız durumunda bir daha hiçbir kullanıcıdan özel ileti alamayacağınızı bilmeniz gerekir.

 • Twitter hesabınıza giriş yapın ve ardından Ayarlar ve Gizlilik sayfasına gidin.
 • Bu sayfada Gizlilik ve Güvenlik sekmesini bulun.
 • Açılan sayfadan Direkt Mesajlar bölümüne geçiş yapın.

Burada mesaj isteği alma ve almama gibi ayarları yapabilirsiniz. Ayarlamaları yaparken dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü Twitter DM kutusunu ileti almaya kapatmak demek bir anlamda dışarıdan gelecek her özel mesajı geri çevirmek anlamına gelecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap