DLC (Downloadable Content) Nedir?

Neredeyse piyasaya sürülen her büyük oyununun, deneyimi genişletmek için bir oyuna ekleyebileceğiniz içerik olan bir tür DLC'ye (indirilebilir içeriğe) sahiptir. DLC'nin kullanılabildiği çeşitli formlar vardır. Üstelik DLC'lerin fazlasıyla yaygın olduğunu söylemek gerekmektedir.

DLC nedir? Oyuncuların bir oyun satın aldıktan sonra indirebilecekleri ekstra içerik olarak adlandırılan şeydir. Bazı DLC'ler ücretsiz olarak sunulurken, oyuncular yeni içeriğin kilidini açmak için genellikle ek ücret ödemelidirler.

DLC nedir?

DLC, indirilebilir anlamına gelir. Bir oyuncunun eksiksiz bir oyun üzerine yükleyebileceği ek dijital içeriktir. DLC, oyun içinde çevrimiçi olarak, Steam, PlayStation Store gibi bir oyun platformu aracılığıyla dağıtılabilecektir. Bazen ücretsiz olma olasılığı vardır ama genelde ücretlidir.

DLC'yi ayrı olarak satın aldığınız zaman genel olarak pek çok yeni özelliğin, içeriğin veya nitelik kilidini açmış olursunuz. DLC, çok çeşitli şeyleri kapsayabilir. Bazıları dış görünümler ve seslendirmeler gibi basit kozmetik değişiklikleri içerirler.

Bazı DLC içerikleri ise yeni alanlar, yeni hikayeler veya oyunu tamamen elden geçiren oyun mekaniklerine sahiptir. Bazı içerik paketleri yüzlerce saatlik ek oynatma süresi eklerler. Geliştiriciler genellikle DLC'yi bir oyuna olan ilgiyi aylarca tutmanın yolu olarak kullanırlar.

İndirilebilir içerik bir anlamda genişletme paketlerinin yerini almıştır. Oyun genişletme kavramı, rol yapma ve kart oyunlarından gelmektedir. Yayıncılara tamamen yeni bir oyun oluşturmadan içerik eklemenin bir yolunu sundular.

Genişletmeler genellikle bir oyunun ömrünü uzatan ve oyuncuların yatırım yapmasını sağlayan öğeler, karakterler veya yetenekler içermekteydi. Genişletme paketleri daha sonra PC oyunlarına geldi. Genellikle MMO tarzı oyunlarda çok yaygındır.

DLC Örnekleri

  • Ekstra karakterler, seviyeler ve zorluklar gibi yeni özellikler
  • Silahlar ve güçlendirmeler gibi oyunda ilerlemenize yardımcı olan öğeler
  • Karakter kıyafetleri ve silah görünümleri gibi kozmetik öğeler
  • Oyun içi avantajlar sunan rastgele içerik içeren ganimet sandıkları
  • Yaklaşan bir DLC'ye erken erişim sağlayan season pass içerikleri

DLC ve Para Kazanmak

Birçok oyun yayıncısı, DCL'yi ek bir para kazanma biçimi olarak kullanır. Birkaç sentten temel oyuna ve daha fazlasına mal olabilecek kadar geniş paketler yer alır. Geliştiriciler genellikle DLC'yi para kazanmak için "mikro dönüşümler" adı verilen küçük satın almalara bölerler.

Bu küçük satın alımlar genellikle öğeler, kostümler veya oynanabilir oyun modlarıdır. Mikro dönüşümler ise ücretsiz oyunlardan para kazanmanın özellikle en yaygın yollarından biridir. Diğer taraftan kullanılan bir diğer yöntem ise "season pass" adını taşır.

Season pass ile oyuncuların belirli bir süre içinde piyasaya sürülen tüm mevcut ve gelecek DLC'leri indirmelerine olanak tanır. Genellikle, bir oyuncunun ayrı olarak satın almasına göre daha düşük bir fiyata paketlenirler.

Season pass genellikle periyodik olarak yenilenen oyun serilerinde kullanılır. Böylece oyuncuları bir sonraki içerik piyasaya sunulana kadar sabit bir içerik döngüsüyle etkileşimde kalmaya ikna etmek söz konusudur. Ancak season pass içerikleri fazlasıyla eleştiri almaktadır.

DLC ve Oynama Süresi

DLC, büyük yayıncılardan bazı şüpheli para kazanma planlarına yol açabilse bile oyunları daha iyi hale getirmek için kullanan birçok şirket örneği vardır. Bu tür örnekler sayesinde DLC'ler hala kullanılabilir durumdadırlar.

Örneğin, No Man's Sky isimli oyun başlangıçtan itibaren birçok eleştiriye maruz kalmıştır. Ancak yapımcı şirket kolları sıvayıp oyunu DLC'ler ile desteklemiş ve aynı zamanda bunları ücretsiz olarak sunmuştur. Böylece oyunun temelini çok daha sağlam bir düzenin üzerine kurmuştur.

Bir oyunu seviyorsanız oynamak için daha fazla süreye sahip olmak her zaman iyi bir fikir olabilecektir. Bu nedenle oyuncuların büyük bir kısmı oynanabilir yeni içerikler sundukları sürece eleştirseler bile DLC'leri kullanmaya devam etmektedirler.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap