Distribütör Garantili Ne Demek?

Elektronik bir cihaz satın almaya çalışırken genellikle ilk dikkat edilen noktalardan birisi cihazın garantisidir. Ürünün garanti kapsamında olup olmaması çok önemlidir. Elektronik ürünlerde garanti ithalatçı garantisi ve distribütör garantisi olarak farklılık göstermektedir.

Distribütör garantisi özellikle son dönemlerde popüler olmaya başlamış bir şeydir. Telefon, bilgisayar ve tablet gibi yüksek teknolojik elektronik cihazlarda distribütör garantisi ibaresini görebilmekteyiz. Distribütör garantili ne demek? Resmi distribütör garantili cihaz nedir? Bunlar bir ürün alırken kafanıza takılan önemli sorulardır.

Distribütör ne demek?

Distribütör, bir ürünün üreticisi ile dağıtım kanalı veya tedarik zincirindeki perakendeci ve katma değerli satıcı gibi başka bir kuruluş arasındaki aracı kuruluştur. Distribütör, bir toptancının yaptığı işlevlerin bazılarını yerine getirir. Buna rağmen genellikle daha aktif bir rol alır.

Distribütörler en azından ödeme ve satın alma işlemlerini gerçekleştirirler. Ancak toptancıların aksine rolleri çok daha karmaşık olabilir. Örneğin, kendi başlarına bir program oluşturacak araçlara sahip olmayan satıcılar, genellikle bu işi distribütörlere yaptırırlar.

Distribütörler satıcılar adına satış öncesi eğitim ve gösteriler gibi etkinlikler aracılığıyla satıcıları yeni ürünler hakkında eğitmede sıklıkla daha aktif bir yaklaşım benimserler. Distribütörler, sözleşmeler, bayiler, pazarlama faaliyetleri ve garantiler gibi tedarik süreci etrafında hizmetler sağlayabilirler.

Distribütör garantili ne demek?

Elektronik cihazlar artık hayatımızın bir parçası konumundadırlar. Bu yüzden elektronik cihaz alırken sağlam adımlar atmak isteriz. Verdiğimiz paranın karşılığını alırken aynı zamanda bir problem yaşadığımızda güvenilir birilerine ulaşmak isteriz. İşte bu noktada garantili ürünler kullanıcıyı cezbetmektedirler.

Garantili ürün dediğimiz zaman iki farklı garanti türünden söz etmek mümkündür. Bunlardan ilki distribütör garantili ürün ve diğeri ise ithalatçı garantili üründür. Çoğu kişi bu iki garanti türünde garanti sürecinin aynı olduğunu düşünür ama durum biraz farklıdır.

Distribütör garantili ifadesi ürünü satın alınan firmanın resmi olarak garanti sunması anlamına gelmektedir. Bir başka ifadeyle, distribütör garantili olarak satışı gerçekleştirilen ürünlerde ürünün garantisi, ürüne sahip olan marka tarafından karşılanmaktadır.

Distribütör garantili ürün, üreticinin satmış olduğu ve garanti verdiği üründür. Distribütör garantisi üretici firmanın vermiş olduğu garanti anlamına gelir. İthalatçı garantisinde ise durum biraz farklıdır. Sadece satın almış olduğunuz firma tarafından sunulan bir garanti söz konusudur.

Distribütör garantisi güvenilir midir?

Türkiye'de distribütör garantisinin üretici firma tarafından sunulduğundan söz etmiştik. Distribütör garantisi ürünü satın aldığınız yerden bağımsız bir şekilde garanti hizmeti almanız anlamına gelmektedir. Bu yüzden distribütör garantisinin güvenilir olduğunu söylemek mümkündür.

Artık internet üzerinden bir şeyler satın almaya çalıştığınız zaman distribütör garantisi ibaresiyle karşılaşabilirsiniz. Bu sizi tedirgin etmemelidir. Çünkü distribütör garantisi sayesinde ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda sorunları çok daha kolay bir biçimde çözme fırsatı elde edersiniz.

Distribütör garantisi ile ithalatçı garantisi farkı nedir?

Bir elektronik ürün aldığınız zaman ürünün ülkemizde bir distribütörü varsa ilgili ürün için sunulan hizmetler ve pazarlama faaliyetleri gibi işlemlerin tümüyle distribütör ilgilenir. Bu durumda distribütörün ürünle ilgili bir garanti sunması şaşırtıcı değildir. Bu garanti ürünün değişimi dahil pek çok şeyi kapsamaktadır.

Diğer taraftan, benzer bir elektronik ürünün yurt dışından ithal edilmesiyle yoluyla satışı söz konusudur. Bu tür ürünler distribütörün aksine minimum maliyetle satışa sunulurlar. Dolayısıyla ürünlerin fiyatı daha uygun olabilmektedir. Ancak bu ürünlerde ithalatçı garantisi olur.

İthalatçı firmanın sorumluluğunda olan garantiden markanın kendisi sorumlu değildir. Aldığınız elektronik ürünle ilgili bir problem yaşamanız durumunda muhatap almanız gereken taraf marka değil ithalatçı firma olacaktır. Bununla birlikte birçok markanın ithalatçı garantisi cihazlar için destek sunmadığını belirtmek gerekmektedir.

Dolayısıyla ithalatçı firmaların getirdiği cihazları ucuza alma şansınız vardır. Ancak bu aynı zamanda risk almanız anlamına gelmektedir. Bir miktar daha az ödeyerek garantiden ve servisten feragat etmiş oluyorsunuz. Elektronik ürün konusunda bu riski almak istiyorsanız elbette ithalatçı garantisine sahip ürünlere yönelebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap