Discord Arkadaş Ekleme Nasıl Yapılır?

Popüler bir grup sohbet uygulaması olan Discord, başlangıçta oyunculara topluluklar oluşturmak ve konuşmak için bir yer sağlamak için geliştirilmiştir. Ancak 2015 yılındaki ilk çıkışından bu yana yazarlardan sanatçılara kadar internetin her yerinde toplulukları kapsayacak şekilde dallanıp budaklanmıştır.

Daha fazla insan çalıştığı, oyun oynadığı ve çevrimiçi sosyalleştiği için dünya sağlık krizi sırasında popülaritesi biraz daha artış göstermiştir. Platform şu anda 140 milyondan fazla aktif aylık kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu bile gücünün ne denli fazla olduğunu ortaya koyacak bir detaydır.

Discord nedir?

Temel düzeyde Discord, üyelerin birbirlerine mesaj göndermesine izin verecek şekilde oluşturulmuştur. Her topluluğa sunucu adı verilmektedir. Eğer daha önce bir şekilde Slack kullanmış durumdaysanız Discord'u o uygulamanın daha az resmi bir sürümü olarak düşünebilirsiniz.

Sunucular metin kanalları (başkalarıyla konuşmak için yazabileceğiniz) ve sesli kanallarla (başkalarıyla sesli sohbet yapabileceğiniz) doludur. Ayrıca videoları, resimleri, internet bağlantılarını, müziği ve daha fazlasını paylaşabilme şansınız vardır.

Her sunucunun genellikle her biri farklı bir konuya adanmış veya farklı kuralları olan birden fazla kanalı vardır. Örneğin, bir oyun hakkında konuşmak için bir kanalınız genel sohbet için başka bir kanalınız ve kedi resimleri için başka bir kanalınız olabilir. İmkanlar inanılmaz derecede sonsuzdur.

Kendi sunucunuzu başlatmak ve diğer sunucular katılmak ücretsizdir. Her biri farklı bir konuya ayrılmış binlerce farklı Discord sunucusu vardır. Bir şeye ilgi duyuyorsanız, bunun için bir Discord sunucusu bulma şansınız yüksektir. Bu, özellikle Discord'un en popüler sunucularının çoğunu oluşturan video oyunları için geçerlidir.

Discord'ta arkadaş nasıl eklenir?

Discord'ta arkadaş ekleme yapmak istiyorsanız bunun son derece basit olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bilgisayar, telefon veya tablet kullanarak kişisel arkadaş listenize arkadaş eklemeyi başarabilirsiniz. Arkadaşınızın benzersiz Discord etiketini bildiğiniz sürece onu kolayca arkadaş listenize ekleyebilirsiniz.

1. Bilgisayardan Discord'a arkadaş ekleme

 • Bilgisayarınızda yüklü olan Discord uygulamasını çalıştırın.
 • Ardından sol üstte yer alan ana sayfa butonuna tıklayın. Ana sayfa butonu tıpkı uygulamanın kendi ikonuna benzer bir görsel ikona sahip olacaktır.
 • Açılan sol pencereden Arkadaşlar butonuna tıklayın.
 • Arkadaşlar penceresi açıldıktan sonra üst kısımda yer alan Arkadaş Ekle butonuna tıklayın.
 • Daha sonra arkadaşınızın benzersiz Discord etiketini yazın. Örneğin, teknolojio#2021 gibi.
 • Benzersiz Discord etiketini yazdıktan sonra Arkadaşlık İsteği Gönder butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

2. Telefondan Discord'a arkadaş ekleme

 • Telefonunuzda (veya tabletinizde) yüklü olan Discord uygulamasını çalıştırın.
 • Üç çizgiden oluşan menü butonuna tıklayın ve gezinti menüsün erişin.
 • Sol üst kısımda yer alan ana sayfa butonuna tıklayın ve ana menüyü aktif edin.
 • Ana menüde Arkadaşlar ve Direkt Mesajlar gibi seçenekler olacaktır; Arkadaşlar seçeneğine tıklayın.
 • Arkadaşlar menüsü açıkken sağ üst köşede yer alan + işaretine dokunun.
 • Daha sonra arkadaşınızın benzersiz Discord etiketini yazın. Örneğin, teknolojio#2021 gibi.
 • Benzersiz Discord etiketini yazdıktan sonra Gönder butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Gördüğünüz gibi Discord'ta arkadaş eklemek için tek ihtiyacınız olana arkadaşınızın benzersiz Discord etiketidir. Bu etiketi bildiğiniz sürece onu ister bilgisayardaki uygulamadan isterseniz telefonunuzdaki uygulamadan kolayca arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yukarıdaki adımları takip etmektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap