Daha Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Günümüzde alışveriş yapmak birkaç adımdan ibaret ve birçok insan alışverişlerini mağazalardan ya da internet mağazalarından gerçekleştiriyor. Kredi ve banka kartları sayesinde pratikleşen alışveriş işlemleri esnasında bilgilerinizi çalmak için bekleyen kötü niyetli kişileri unutmamak gerekiyor.

Alışveriş yaparken bilgilerinizi hırsızlara ve reklamlara karşı korumanız oldukça önemlidir. Aksi takdirde hiç istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Peki alışveriş yaparken kullanılan bilgiler ikinci ve üçüncü kişilere karşı nasıl korunabilir? Bunun için yapılması gereken birkaç basit işlemi sıraladık.

  1. Eğer alışverişinizi mağazada yapacaksanız ve bulunduğunuz ortam AVM gibi kalabalık bir ortam ise akıllı telefonlarınızda bulunan Wi-Fi, GPS, Bluetooth gibi bağlantı noktalarını kapatmalısınız. Açık olan özelliklerden hem nereye gittiğiniz takip edilebiliyor hem de bilgi hırsızlarının oluşturdukları Wi-Fi ağlarına takılabilirsiniz.
  2. Banka kartlarınız ile yapacağınız alışverişleri güvenli mağazalarda kullanın. İnternet ortamında yapacağınız alışverişlerde kredi kartını kullanmak daha güvenli olacaktır çünkü kredi kartının güvenlik sistemleri banka kartına göre daha gelişmiştir. Ancak yine de mağazalarda ve internet ortamında kredi kartı ile alışverişleri kart hesabınızdan inceleyin çünkü bilgi hırsızlığı için yazılımlara denk gelmiş olma ihtimaliniz her zaman var.
  3. İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız kart bilgilerini girdiğiniz web sitesinin bilgilerinizi hatırlamasına izin vermeyin.
  4. Size ulaşan e-posta, SMS ve reklamlarda bulunan web sitelerine giriş yaparken dikkatli olmalısınız, zararlı bir web site paylaşımı yapılmış olabilir.
  5. Alışverişinizi internet ortamında yapıyorsanız büyük markaların isimlerini taşıyan ancak orijinal olmayan web sitelerine karşı dikkati elden bırakmamalısınız ve web sitelerin sizi hangi siteye yönlendirdiğine dikkat etmelisiniz.
  6. Akıllı telefonlarınızı ve bilgisayarlarınızı her zaman güncellemelisiniz. Her gelen güncelleme de bir güvenlik açığı kapanmış olabilir.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap