Clubhouse, Dünya Genelinde 8 Milyon İndirmeye Ulaştı

Son dönemlerin en popüler sosyal uygulamalarından bir tanesi olan Clubhouse, son verilere göre 8 milyon indirme barajını aştı.

Mevcut sosyal ağlara göre farklı bir işleyişi olması nedeniyle kısa süre içerisinde tüm dünyada dikkat çekmeyi başaran Clubhouse, 8 milyon defa indirildi. Kullanıcıların sadece davet edilmesi ile dahil olabildiği yeni sosyal ağ için açıklanan rakamlar oldukça etkileyici. Öyle ki 1 Şubat 2021 tarihinde 3.5 milyon civarında indirmeye sahip olan uygulama, 16 Şubat 2021 tarihi geride bırakıldığında 8.1 milyona ulaşmayı başardı. Şubat ayındaki bu yükselişin dünya genelinde ünlü isimlerin sosyal ağa göstermiş olduğu ilgiden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Özellikle Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk’ın mesajları dünya genelinde tüm dikkatleri mevcut uygulamaya çekti.

En Büyük Pazar ABD’de

Hazırlanan raporda mevcut 8 milyonluk indirme rakamlarının ortalama 2. 6 milyondan fazlasının ABD'de gerçekleştiği tahmin ediliyor. Uygulama ile ilgili en son resmi veriler Ocak 2021 yılında yapılmıştı. CEO Paul Davison tarafından dönem içerisinde yapılan açıklamalarda uygulamanın 2 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştığı belirtilmişti. Şubat ayında yaşanan yükseliş ile birlikte uygulamadaki kayıtlı kullanıcı sayısının 10 milyonu aşmış olduğu tahmin ediliyor. Üstelik uygulamanın elde ettiği başarının ardından Çin, ABD, Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye'deki kullanıcıların dikkatini çeken Dizhua, Tiya ve Yalla gibi pek çok alternatif de piyasada ilgi görmeye başladı. Zira 2016’dan beri yayında olan Yalla uygulaması, 34,5 milyon indirme sayısına sahip. Dizhua 174 bin, Tiya'da ise 6 milyon indirme rakamı bulunuyor. Bu nedenle, teknoloji uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelerde Clubhouse için kısa sürede 8 milyon barajının aşılmış olması “etkileyici” olarak yorumlanıyor. Tüm bu başarı ile birlikte büyümenin ne kadar süreceği ve sürdürülebilirliği de merak ediliyor.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap