CloudFlare'den Google Analytics'e Rakip Geldi

CloudFlare, Google Analytics'e rakip olan CloudFlare Web Analytics'i duyurdu. Site sahipleri tarafından kullanılan Google Analytics, siteye giren kullanıcıların erişim yolunu, içerik aramalarını, hangi cihazlarla bağlandıkları konusunda hizmet veriyor.

Ancak Google Analytics kullanıcıları bu hizmet üzerinden bilgi toplanıldığını düşünüyorlar ve rahatsız oluyorlar. Yapılan açıklamaya göre Google Analytics'e rakip olarak görülen ve ücretsiz hizmet verecek olan Cloudflare Web Analytics bugün resmen açıklandı.

Cloudflare'ın verdiği bilgilere göre Cloudflare Web Analytics rakibi Google Analytics gibi ücretsiz olacak ve Google Analytics'in sunduğu hizmetleri barındıracak ve kullanıcılarının erişimine açacak. Yani site yöneticileri aynı Google Analytics üzerinden gördükleri gibi kullanıcılarının erişim yolunu, içerik aramalarını, hangi cihazla bağlandıkları konusunda bilgi sahibi olabilecekler.

Burada en önemli farklardan birisi ise Cloudflare Web Analytics, Google Analytics gibi IP adreslerini toplamayacak. Ayrıca Cloudflare'ın şuandaki mevcut müşterileri Cloudflare Web Analytics'i hemen kullanmaya başlayabilecekler.

Matthew Prince, adete rakibi Google Analytics'e gönderme yaparak kullanıcıların yaptıklarının kendi ilgi alanlara girmediğini, kullanıcıların izni dahilinde izleme yapılabileceğini söyleyerek izinsiz bilgi toplayan firmalara karşı fark yaratan olmak için Cloudflare Web Analytics'i geliştirdiklerini söyledi.

Cloudflare'ın CEO'su Prince, ücretsiz olarak sunulan bir site analiz hizmetinin gerekliliklerini karşılamak kolay değil ancak Cloudflare'ın bu gereklilikleri karşılayacak gücünün var olduğunu dile getirdi. Kullanıcısının artması ile Cloudflare Web Analytics'in ne kadar başarılı olup olmayacağını zaman gösterecek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap