Çiçekler, Küresel Isınmadan Dolayı Renk Değiştiriyor

Küresel ısınma üzerine çalışmalar gerçekleştiren bilim insanları, çiçeklerin yıllar içerisinde insan gözüyle algılanamayacak seviyede renk değişimine uğradığını ve bunun küresel ısınmadan kaynaklı olduğunu öne sürdüler.

Amerika Birleşik Devletleri'inde bulunan Clemson Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren bir kaç bilim insanı, küresel ısınmanın git gide artan etkisinin çiçekleri etkilediğini söyledi. Bu durum çiçeklerin artan atmosfer sıcaklığı ve ultraviyole ışınlarından korunabilmek gibi yeni koşullara adapte olabilmek için renk değiştirdiğini ortaya çıkarttı.

Current Biology dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarında, üç farklı kıtada 42 bitki türü üzerinde yapılan incelemede 1941 ile 2017 yılları arasında korunmuş bitki türlerinde pigmentasyon seviyelerinde farklılıklar gözlendiği açıklandı. Araştırmacılara göre çiçekler 20. yüzyılın ikinci yarısı itibariyle renk değiştirmeye başladılar. Bu değişimi istatistiksel olarak da açıklayan bilim insanları, UV emici pigmentlerin her yıl %2 kadar arttığını ve bu oranın on yıllık süreçlere indirgendiğinde bitkilerdeki renk değişimi ile atmosferin ısınması ve ozon tabakasının delinmesinin birbirine çok yakın olduğu sonucuna ulaştılar.

Araştırmalar sonucu ortaya çıkan renk değişimlerini şöyle görebilirsiniz:

Görselde daha koyu renkli alanlar, UV pigmentlerinin yoğun olduğu noktaları göstermekte. Bu değişimler insan gözüyle görülemese de, UV emici pigmentlerin artışının devam etmesi durumunda renklerin çok daha fazla değişip, son evrede bitki üremesini bile durduracağı düşünülüyor. 

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap