Chromebook Macbook'u Gerisinde Bıraktı

IDC tarafından 2020 yılına yönelik yapılan Pazar araştırmasında Chromebook modellerinin, MacBook modellerine göre daha fazla satıldığı ortaya çıkarıldı.

Dizüstü bilgisayar alanındaki rekabet giderek artıyor. Chromebook gibi iddialı modellerin satışa sunulduğu bir önceki yılda, araştırma şirketi IDC tarafından yapılan yeni araştırma çoğu uzmanı şaşırttı. Kendi özel işletim sistemine sahip olan Chromebook, yılların sektör devi Apple’ın MacBook modellerinden daha fazla sattı. Google tarafından geliştirilen yeni cihazlar, hafif işletim sistemi, Google uygulama ve servisleriyle tam uyumlu çalışması sayesinde oldukça beğenildi. Artan talepler, beklentileri karşılayan Chromebook seçenekleri, kullanıcıları bu alana yönlendirirken MacBook gibi güçlü bir cihazın satışlarda geride bırakılması, Google adına ciddi bir güç sağladı. Google için elde edilen bu başarı aynı zamanda şirketin satışlarla iyi bir gelir kalemi yaratmasını da sağladı.

Google, Apple’ı Katladı!

2020 yılının başlarında açıklanan rakamlarda, sektördeki paylar oldukça yakındı. Açıklanan ilk çeyrek rakamlarında Apple dizüstü bilgisayar piyasasının yüzde 5,8’ine sahip durumdaydı. Chromebook için ise oran % 5,3 olarak açıklanmıştı. 2020’nin ikinci çeyreği itibariyle ciddi bir kırılmanın yaşandığı sektörde Apple yüzde 7,6’a çıkmayı başarırken Chromebook payını yüzde 10’a yükseltti. Yıl sonunda ise Chromebook sektörde yüzde 14,4’lük paya ulaşarak bir yılda neredeyse yüzde 10 puanlık bir artış gördü. Apple ise yılı yüzde 7,7 ile kapattı.

Chromebook modelleri için istatistikler Google’ın adeta altın bir yıl yaşadığını net olarak gösteriyor. Bu yıl kazanılan güç ile birlikte 2021 yılında daha farklı modeller ile birlikte Chromebook modellerinin daha fazla satması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap