Chrome, Her Gün 17 Yıllık CPU Zamanı Kadar Tasarruf Sağlıyor

Google yeni güncellemesinde V8 JavaScript motorunda yaptığı yenilik ile ciddi bir performans artışı sağladı. Resmi açıklamaya göre yenilik ile her gün, 17 yıllık kadar CPU zamanı tasarrufu sağlanıyor.

Google, bugüne kadarki en kapsamlı yeniliklerinden birisine imza attı. Yayınlanan Chrome 91 ile birlikte büyük bir performans artışı sunacağı bilinse de Chrome’daki mevcut artışa yönelik veriler paylaşıldı.

JavaScript işlemesinde büyük bir yükseltme içeren Chrome 91 için açıklamalarda bulunan Google, yüzde 23’lük bir artış elde ettiğini duyurdu. Mevcut yenilik ile her gün 78 yıl kadar CPU zamanı tüketen Google, güncelleme sonrasında bu sürede 17 yıllık bir tasarruf elde etti.

İlk versiyonu 2008’de sunulmuştu

Mevcut teknolojinin ilk versiyonu 2008'de piyasaya sürülmüştü. 3 yıl önce ise Google, V8 motoruna Ignition ve Turbofan adlı iki yeni derleyiciyi de ekledi. Ignition ve Turbofan eklemeleriyle birlikte JavaScript'in yürütülmesini optimize eden Google, Chrome 91 ile birlikte 3. derleyici de sisteme ekledi. Sparkplug adındaki yeni özellik ile performansı daha da arttıran Google böylece ciddi bir performans artışı elde etmeyi başardı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap