Bully 2 Hazır Olmasına Rağmen İptal Edildi

Rockstar Games tarafından geliştirilen ve değeri sonradan anlaşılan oyunlardan biri olan Bully'nin devam oyunu Bully 2 hakkında çeşitli detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bir türlü duyurusu yapılmayan oyunun neden piyasaya çıkarılamadığı kesinleşmiş olabilir.

Rockastar Games tarafından piyasaya sürülmesi beklenen Bully 2'nin çıkışına engel olmuş en önemli nedenin ne olduğuna bir türlü karar verilemedi diyebiliriz. Bully, son olarak Bully: Scholarship Edition adıyla 2007 yılında yenilenerek piyasaya çıkmıştı. Aradan yaklaşık 15 yıl geçmesine rağmen ise Bully 2 bir türlü piyasaya sürülemedi.

Şimdilik İhale Bully 2 Yapımcılarına Kaldı

Bully ilk çıktığı dönem büyük bir ilgi merkezi olmadı. Ancak oyunun değeri zaman içerisinde anlaşıldı. Bully, Bullworth Academy isimli yatılı bir okula gönderilen Jimmy Hopkins isimli bir öğrencinin başından geçenleri konu alıyordu. Oyun öğrenciye yapılan zorbalıklar, kızlar için kavgalar ve derslerle uğraşma gibi detaylar içeriyordu.

Aradan yaklaşık 15 yıl geçmesine rağmen Rockstar Games bu oyunun devamını getiremedi. Farklı oyunlarla ilgilenmeyi daha doğru buldu. Geride bıraktığımız günlerde The Game Awards etkinliğinde Bully 2'nin duyurulacağı bekleniyordu. Bu beklenti boşa çıkmış oldu çünkü oyunla ilgili herhangi bir duyuru yapılmadı.

Yeni ortaya çıkan bilgilere göre ise oyun bitirilme aşamasına kadar gelmeyi başardı. Fakat yapımcı ekibin karşılaştığı çeşitli engeller bir türlü sonunun gelmemesine neden oldu. Rockstar New England tarafından üstlenilen geliştirilme sürecinde yaşanan en büyük problem ise geliştiricilerin farklı projelere de bakmasıydı.

Rockstar New England ekibinde yer alan geliştiriciler sürekli olarak L.A. Noire ve Grand Theft Auto 4 projelerinde yer almaya başladılar. Daha sonra bu geliştiriciler Max Payne 3 ve Red Dead Redemption oyunlarının geliştirilme sürecinde görevlendirildiler. Sonuç olarak Bully 2 bir türlü piyasaya sürülme aşamasına gelemedi.

Bully 2 İptal Edilmeden Önce Oynanabilir Durumdaydı

Bully 2'nin geliştirilme aşamasında önemli ilerleme kaydedildiğini ve Rockstar New England ekibinin geliştirmeyi sonlandırmasından önce kısmen oynanabilir durumda olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncular arasında neredeyse büyük bir şehir efsanesine dönüşmüş durumda olan Bully 2 hakkındaki son bilgiler geliştirici ekibinden geldi.

Rockstar Games'te bir analist olarak çalışan ve Bully: Scholarship Edition ekibinde aktif bir biçimde görev alan Marc Anthony Rodriguez, Bully 2'nin sekiz saate yakın bir kısmının oynanabilir olduğunu ifade etti. GameInformer tarafından izi sürülen bilgiler aslında çok daha fazlasını ortaya koyuyordu.

Geliştiricilerden birisi ise Red Dead Redemption 2'nin Honor seviyesinde yer alan çeşitli unsurların Bully 2 oyunundan aktarıldığını belirtti. Diğer karakterlerle olan etkileşimlerin ve yumrukları kullanmanın hepsinin aslında Bully 2'de yer alan bir deneyimle olduğunu aktardı.

Olasılık: Bully 2 Tamamen İptal Edilmedi

Her ne kadar şimdilik pek çok kişi Bully 2'nin tamamen iptal edildiğini düşünse bile durum gerçekte böyle olmayabilir. Son dönemde yaptıkları hamleler ve piyasaya sürdükleri oyunlarla büyük tepki toplayan Rockstar Games'in itibarını toparlamak için ses getirecek bir projeye ihtiyacı olabilir.

Bu durumda pek çok kişi Rockstar Games'in Bully'i bir seriye dönüştürebileceğini düşünüyorlar. Böylece Grand Theft Auto Trilogy: The Definitive Edition ile hafif çizilen karizmanın toparlanması söz konusu olabilir. Elbette bunların şimdilik duyum seviyesinde olduğunu bilmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Bully 2'nin geleceği tam olarak ne durumda olacak emin değiliz. Fakat Rockstar Games önemli bir adım atmak isterse bu seriyi devam ettirir. Sıfırdan bir geliştirici ekibi oluşturmak maliyetli olsa bile Bully 2'yi kendi bünyesindeki bir geliştirici ekibine bırakmayı tercih edebilir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap