"Bu Site Güvenli Bağlantı Sağlayamıyor" Hatasının Çözümü

Bir internet sitesine erişmek istediğiniz zaman "Bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor" hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu hata kimi zaman internet sitesinin SSL sertifikasından kimi zaman ise sizden kaynaklı olabilir. Hata sizden kaynaklıysa birçok farklı adımı takip edebilirsiniz.

"Bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor" uyarısıyla genel olarak Google Chrome tarayıcısında karşılaşırsınız. Elbette farklı bir internet tarayıcısı kullanıyorsanız bunlarda da söz konusu hatayla karşılaşma olasılığınız vardır.

"Bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor" hatası açmak istediğiniz siteyi diğer tarayıcılarda ziyaret ederken karşılaştığınız bir uyarı ise bu durumda problem sizde değil demektir. Buna rağmen sadece sizin yaşadığınız bir problem gibi gözüküyorsa bu durumda aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

1. Çözüm: Sistem Saatini ve Tarihini Kontrol Edin

Bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor hatası ile karşılaşmanızın temel sebebi sistem saatinizin ve tarihinin yanlış gösteriliyor olmasından kaynaklanabilir. Bu durumda, sistem saatiniz ile açmak istediğiniz sitenin SSL sertifikasında yer alan tarih damgasında bir eşleşme olmadığı için bu hata ile karşılaşmış olacaksınız.

 1. Başlat menüsünün yanında yer alan Arama kısmına "saat" yazın.
 2. Ardından karşınıza "Saat dilimini değiştirin" gibi bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneği ziyaret edin.
 3. Tarih ve Saat başlıklı kısımda karşınıza "Saati otomatik olarak ayarla" adını taşıyan bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneği "açık" hale getirin.
 4. Ayrıca, "Saatinizi eşitleyin" yazılı ufak başlığına altında bulunan "Şimdi eşitle" seçeneğine tıklayarak eşitleme işlemini gerçekleştirin.

Hangi işletim sistemini kullanıyorsanız o işletim sisteminde saat ayarlarına girmeli ve saat ayarlarınızın doğru olduğundan emin olmalısınız. Windows için işiniz biraz daha kolaydır. Yapmanız gereken yukarıdaki talimatları uygulayarak Ayarlar kısmından saat ayarlarını düzenlemektir.

2. Çözüm: İnternet Tarayıcınızı Güncelleyin

Herhangi ek bir müdahalede bulunmadan önce güncel olup olmadığından emin olmanız gereken birkaç farklı şey bulunmaktadır. Bunlardan ilki elbette kullandığınız tarayıcıdır. Pek çok internet tarayıcısını güncel tutmadığınız zaman çeşitli hatalarla karşılaşırsınız.

Bu hatalardan en yaygın olanı hiç kuşkusuz bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor adını taşıyan hatadır. Bu durumda hatanın sona ermesi için tarayıcınızı güncellemeniz gerekecektir. Tarayıcınızı güncellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Tarayıcınızı çalıştırın ve ardından Ayarlar/Seçenekler menüsünü açın. Bu örnekte en çok kullanılan tarayıcı olduğu için Google Chrome'a yer verilmiştir.
 2. Menüde Yardım kısmına ve daha sonra karşınıza çıkan Google hakkında yazan kısma tıklayın.
 3. Tarayıcınız için bir güncelleme söz konusuysa Google sizi bilgilendirecek ve güncellemeyi yüklemeye başlayacaktır.

Güncelleme yüklendikten sonra bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor hatasından kurtulmuş olmalısınız. Eğer kurtulamadıysanız bir sonraki adıma yani işletim sistemini güncelleme aşamasına geçiş yapmalısınız. Bu biraz daha teferruatlı bir adımdır.

3. Çözüm: İşletim Sistemini Güncelleyin

İşletim sisteminiz güncel değilse bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu ortadan kaldırmanın yolu elbette işletim sisteminin güncel versiyonuna sahip olmaktır. Windows bilgisayarınızda güncelleştirmeleri yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Başlat menüsünün hemen sağında yer alan Arama kutucuğuna "güncelleştirme" yazın.
 2. Karşınıza "Güncelleştirmeleri denetle" isimli bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneğe dokunun.
 3. Açılan Windows Update penceresinin hemen altında yer alan "Güncelleştirmeleri denetle" butonuna dokunarak işletim sisteminizin güncelleştirmelerini kontrol edebilirsiniz.

Tüm güncelleştirmeler tamamlandıktan sonra artık bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor hatasıyla karşılaşmamanız gerekecektir. Eğer sorun devam ediyorsa daha teknik sayılabilecek diğer adımlara geçiş yapmanız gerekmektedir.

4. Çözüm: Tarayıcınızın Önbelleğini Temizleyin

Hem mobil hem de masaüstü tarayıcınızın önbelleğinin tanımlama bilgileri ve çerezlerle dolu olması tarayıcınızda çeşitli hataların yaşanmasına neden olabilir. Bu hatalardan birisi "Bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor." isimli hatadır.

 1. Her zaman kullanmış olduğunuz internet tarayıcısını açın. Burada örnek olarak Google Chrome kullanılmıştır.
 2. Chrome tarayıcısında üç noktadan oluşan Ayarlar/Seçenekler menüsünü açın ve Diğer araçlar kısmına gidin.
 3. Burada Tarama Verilerini Temizle seçeneğiyle karşılaşırsınız. Bu seçenekte tarama geçmişi, çerezler ve diğer site verileri ve önbelleğe alınan resimler ve dosyalar isimli seçenekler yer alacaktır.
 4. Her ne kadar bu seçenekleri temizlemek ideal gibi gözükse bile siz üst kısımdan Gelişmiş seçeneğine gelmelisiniz.
 5. Burada yer alan tüm seçenekleri seçtikten sonra zaman aralığını "Tüm zamanlar" olarak ayarlamalı ve "Verileri Temizle" seçeneğine tıklamalısınız.

İnternet tarayıcınızın önbelleğinin dolu olması bağlantı hataları dahil olmak üzere pek çok hatanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle zaman zaman tarayıcınızı rahatlatmak için periyodik olarak tarama verilerini temizlemeyi düşünebilirsiniz.

5. Çözüm: Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırakın

Bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor hatasının yoğunluklu olarak Google Chrome'da çıkmasının iki önemli nedeni var. Birincisi Chrome'un en çok kullanılan tarayıcı olması, ikincisi ise Chrome'da yer alan uzantıların problem çıkarmasıdır.

 1. Google Chrome tarayıcınızı açın ve ardından sağ üst köşede yer alan Ayarlar/Seçenekler menüsüne gelin.
 2. Menüde Diğer araçlar seçeneğini bulun ve bu seçeneğin altındaki Uzantılar seçeneğine tıklayın.
 3. Burada kullanmış olduğunuz uzantıları görebileceksiniz. Uzantıları tamamen devre dışı bırakın ve tarayıcınızı baştan başlatın.

Tarayıcınızı baştan başlattıktan sonra bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor hatasıyla artık karşılaşmıyor olmanız gerek. Hata ile karşılaşmaya devam ediyorsanız tekrar uzantılarınızı benzer yolu takip ederek etkinleştirebilir ve bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

6. Çözüm: Antivirüs Ayarlarını Kontrol Edin

Antivirüs yazılımları hayatımızı kolaylaştırmak ve internet ortamında daha güvenli bir şekilde gezinmemizi sağlamak için varlar. Ancak zaman zaman bu yazılımlar başımıza ufak tefek dertler açabilirler. Bunlardan birisi bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor hatasıdır.

Bu hatayı almanızın sebebi ilgili sitenin SSL/TLS protokolünün kontrol edilmesi ve ardından bu protokolün güvenli olmadığının veya zamanının geçtiğinin tespit edilmesidir. Bu gibi bir durumla karşı karşıyaysanız kendi inisiyatifinize bağlı olarak antivirüs programını devre dışı bırakıp ilgilendiğiniz siteyi ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

19 Şubat 2021, 12:38

çok fena süper işe yaradı yağ, abi bunlar bi işe yaramıyo abi çıldırcam!!!

Yorum Yap