"Bu Cihaz Miracast Alımını Desteklemiyor" Hatasının Çözümü

Windows 10 sahip olduğu bilgisayara yansıtma özelliği ile diğer aygıtlarınızı kablosuz olarak bilgisayarınızın ekranına yansıtmanıza olanak tanır. Ancak bu özelliği kullanmaya çalıştığınız zaman "Bu cihaz Miracast alımını desteklemiyor, bu yüzden cihaza kablosuz olarak yansıtamazsınız." şeklinde bir hata mesajı alabilirsiniz.

1. Çözüm: Bilgisayarınızın Miracast Desteğine Göz Atın

Miracast, kullanıcıların bir cihazın ekranının başka bir cihaza yansıtmasını mümkün kılan kablosuz bir teknolojidir. Bu teknolojiyi kullanmaya çalışmadan önce yapmanız gereken ilk şey cihazınızın onu destekleyip desteklemediğini kontrol etmektir.

 1. Windows tuşuna ve R tuşuna aynı anda basarak Çalıştır penceresini açın.
 2. dxdiag yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Ardından karşınıza DirectX Tanı Aracı gelecektir.
 4. Burada "Tüm Bilgileri Kaydet..." seçeneğine tıklamanız gerekir.
 5. Karşınıza bir dosya kaydetme penceresi çıkacaktır. Burada dosyayı .txt dosyası olarak kaydetmeniz gerekir.
 6. Kaydettiğiniz DxDiag dosyasını açın ve içerisinde CTRL + F ile arama yaparak "Miracast" yazın.

Miracast seçeneğinin karşısında bu teknolojiyi kullanıp kullanamayacağınızı gösteren bir ibare yer alacaktır. Eğer Miracast seçeneğinin karşısında "Available" yazmıyorsa bu teknolojiyi kullanamazsınız demektir.

2. Çözüm: Wi-Fi Açık Mı?

Miracast bir Wi-Fi standardıdır. Yani bilgisayarınızı başka bir cihaza bağlamak için Wi-Fi kullanmanız gerekmektedir. Birçok kullanıcı Miracast'ı kullanamama sebebi ethernet üzerinden bağlanmaya çalışmalarıdır. Bilgisayarınızda Wi-Fi'nin etkin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 1. Windows tuşuna ve R tuşuna aynı anda basarak Çalıştır penceresini açın.
 2. ms-settings:network-wifi yazın ve daha sonra Enter tuşuna basın.
 3. Karşınıza çıkan ayar penceresinde Wi-Fi kapalıysa bunu açık hale getirin.
 4. Ardından yansıtmak istediğiniz cihazın Wi-Fi ayarını kontrol edin. Örneğin iOS veya Android cihazında Wi-Fi'nin açık olup olmadığına göz atın.

Tüm bunları yaptıktan sonra "Bu cihaz Miracast alımını destekleniyor, bu yüzden cihaza kablosuz olarak yansıtamazsınız." şeklinde uyarının artık gitmesi gerekecektir. Uyarı gitmediyse endişe etmeyin, daha farklı çözümler deneyebilirsiniz.

3. Çözüm: Kablosuz Ağ Bağdaştırıcısı Sürücüsünü Yeniden Yükleyin

Wi-Fi'yi etkinleştirdiyseniz ancak gerçekten Wi-Fi'ye bağlanamıyorsanız bu hata mesajını almaya devam edersiniz. Bu durumda kablosuz ağ adaptörü sürücüsünü yeniden yüklemeniz gerekir. Sorun sürücüde ise yeniden yükleme işlemini dakikalar içinde halledebilirsiniz.

 1. Windows tuşuna ve R tuşuna aynı anda basarak Çalıştır penceresini açın.
 2. devmgmt.msc yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Karşınıza Aygıt Yöneticisi çıkacaktır. "Ağ bağdaştırıcıları" kısmına gelin ve burada yer alan "wireless ağ bağdaştırıcı" seçeneğine sağ tuş tıklayarak "Cihazı kaldır" demelisiniz.

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Windows otomatik olarak sürücüyü yeniden yükleyecektir. Bu durumda sorununuz çözülmüş olacaktır. Sorununuz yine çözülmezse wireless ağ bağdaştırıcısı için sürücü güncellemesi yapmayı deneyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (2)

30 Haziran 2021, 20:23

Merhaba, bu konu ile alakalı bir sorum var. Ekranını yansıtmak istediğim cihazın işletme sistemi Windows 10. Wi-Fi ağına ethernet kablosu ile bağlanmış durumda. Sitenizde bulunan 3 farklı çözüm yolunu denesem dahi yine de ekranı yansıtamıyorum. Sorun ethernet kablosu aracılığıyla bağlanmış olması ile mi alakalı?

Timur Demir
04 Temmuz 2021, 11:11

Evet muhtemelen öyle. Çünkü, Miracast kablosuz görüntü aktarmaya yarayan bir çözüm.

Yorum Yap