BMW, SUV Sınıfı Elektrikli Otomobili BMW iX'i Tanıttı

Almanya merkezli otomobil üreticisi BMW, geleceğe hitap eden görselliğe ve teknolojiye sahip yeni otomobili BMW iX’i tanıttı. Otomobilin 2021 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

BMW iX, önceki modeller olan X5, X6 ve X7'den de esinlenerek daima internete bağlı kalan, yarı otonom ve tam elektrikli motoru ile gelecek yıl yollarda SUV sınıfının yeni temsilcisi olmaya hazırlanıyor. Ayrıca gelişen teknolojisi nedeniyle diğer modellere kıyasla 20 kat daha hızlı bilgi işleyebilme kapasitesine sahip.

Dış Tasarım

BMW iX’in ön yüzüne bakıldığında BMW’nin klasikleşmiş ızgaraları ve dik tasarıma sahip deflektörler dikkat çekiyor. Her ne kadar bu ızgaralar işlevsel olmasa da BMW ile bütünleştiği için geniş ve güçlü görünümlü ızgara kullanımı tercih edilmiş ve üzerine otonom sürüş için gerekli donanımlar yerleştirilmiş.

Arka tarafına bakıldığında ise LED teknolojili stoplar oldukça şık görünüyor. Ayrıca SUV sınıfı otomobile X7 modelindeki tekerlek boyutlarının kullanılması güçlü bir görünüm katıyor.

İç Tasarım

BMW iX, altıgen direksiyon tasarımı ile yuvarlak modelden vazgeçiyor. Direksiyonun arkasında ise bütün bir şekilde tasarlanan dijital göstergeler ve multimedya ekranı iç mekanın kalitesini yükseltiyor. Dik biçimde tasarlanan havalandırma kanalları da farklı yapısı ile dikkat çekiyor.  Ayrıca oldukça büyük cam tavan ile otomobilin içi oldukça ferah olacak gibi görünüyor. 

Motor ve Performans

500 beygir güç üreten elektrikli motora sahip olan BMW iX, 0-100 km/sa hızlanmasını 5 saniyede gerçekleştiriyor. Ayrıca 100 kWh batarya kapasitesine sahip olan BMW iX, tek şarj ile 600 km yol gidebiliyor. 10 dakikalık şarj sonucunda ise 120 km yol kat edebiliyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap