BlackBerry Huawei'ye Mobil Teknoloji Patenti Sattı

Bir dönem en havalı telefon markalarından biri olan BlackBerry, Huawei'ye bir dizi mobil teknoloji patenti sattığını açıkladı. Telefon sektöründen geçtiğimiz yıllarda çekilen BlackBerry, teknoloji odaklı patentin satıldığını CFO Steve Rai tarafından yapılan açıklama ile duyurdu.

Akıllı telefon sektörüne veda eden BlackBerry yapılan satışı, şirketin operasyonel varlıklarını elden çıkarma girişimi olduğunu bildirdi. Rai, satılan patentlerin BlackBerry operasyonları ile bir ilgisi olmayan az sayıda patentin satıldığını söyledi. Ancak bu açıklamaların ardından Kanada merkezli The Globe and Mail gazetesi az sayıda olduğu söylenen patentlerle ilgili bir haber yayımladı. Yapılan haberde anlaşma kapsamına dahil olan patent sayısı 90. BlackBerry ve Huawei arasında yapılan anlaşma ile patent devir işlemi, ABD'li patent otoriteleri tarafından da onaylanmış durumda.

Son olarak BlackBerry'in sektörden çekilmesi ile ilgili bir kaç bilgi vermek istiyorum. Telefon sektöründe tam anlamıyla başarı elde edemeyen şirket, 2016 yılında sektörden çekildiğini duyurmuştu. Telefon üretimini durduran BlackBerry, güvenlik yazılımı çözümleri ve kurumsal nesnelerin interneti konularına odaklandı. BlackBerry ilk olarak TCL'ye satılmıştı fakat daha sonra  Onward Mobility'ye devredildi duyurulmuştu. 

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap