Bitcoin Ve Ethereum Madencilerin Gelirlerinde Ciddi Düşüş!

Çin’deki yasaklar ve kripto para dünyasında yaşanan düşüşler, madenciler için gelirlerde ciddi bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Açıklamalara göre gelirler yüzde 42 oranında azaldı. 

Pek çok ülkede tartışmaların odak noktası olsa da Bitcoin madenciliği oldukça popüler durumda. Yapılan madencilik çalışmaları ile birlikte yüksek gelirler elde etmeye çalışan madenciler için Haziran ayı oldukça kötü bir şekilde sonlandı.

The Block tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Mayıs ayında 1.45 milyar dolarlık bir gelir elde eden Bitcoin madencileri, Haziran ayını yüzde 42 oranında bir düşüş ile kapattı. Yaşanan düşüş sonrasında toplam elde edilen gelir 839 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Üstelik sistemde dikkat çeken bir diğer düşüş ise hash oranlarında oldu. Bu oranlarda Haziran ayı içerisinde yüzde 50 bir düşüş yaşandı ve 2021 yılının en düşük seviyeleri görüldü.

Bitcoin madencilik faaliyetleri ile benzer bir şekilde Ethereum madencilik yapan kişilerin de gelirleri düştü. Yapılan açıklamaya göre Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.35 milyar dolara ulaşmayı başaran Ether madencileri, Haziran ayında sadece 1.1 milyar dolara kadar gelir elde edebildi. Yaklaşık yüzde 53 oranında yaşanan bu düşüş, kuşkusuz sektördeki kişileri tatmin etmedi. 

Düşüşe rağmen yüksek seviyeler dikkat çekiyor!

33 bin dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin’in mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda Haziran ayındaki düşen gelirler, Aralık 2020’ye kıyasla hala çok yüksek. Zira 2020’nin Aralık ayında Bitcoin 20 bin dolar, Ether ise 1000 dolar seviyelerindeydi.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap