Bilgisayarda Darboğaz Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Darboğaz kelimesi toplama sistem kullanan kullanıcıların yabancı olmadığı bir kelimedir. Yeni bir ekran kartı almak istediğiniz zaman genelde işlemcinizin gücüne eşdeğer olabilecek bir ekran kartı seçmek için çabalamanız gerekir.

Bazı kullanıcılar ise bunu yok sayarlar. Pek güçlü olmayan işlemcilerine güçlü bir ekran kartı almaya çalışırlar. Daha sonrasında ise oyunlardan yüksek performans beklerler. Ancak bu noktada yaşanan darboğaz sorunu oyuncuların hayallerini suya düşürür.

Darboğaz Nedir?

Darboğaz veya bottleneck kavramını anlamak için biraz derine inmek gerekir. Bildiğiniz gibi bilgisayar oyunlarını oynarken bilgisayarın tüm parçaları kendilerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışırlar. Ancak bunlardan işlemci ve ekran kartı ikilisi oldukça önemlidirler.

İşlemci genellikle fizik hesaplamaları, mantıksal çıkarımlar ve animasyon yönetiminden sorumludur. Ekran kartı ise dokular, ışıklar, gölgeler, şemalar ve diğer tüm görselleri işlemekle yükümlüdür. İşte bu noktada iki farklı sorun ortaya çıkmaktadır:

 1. Ekran kartı ihtiyaç duyduğu hesaplamaları yapabilmek için işlemcinin işlemesi gereken çeşitli verileri bekler. İşlemci gecikirse işleme süreci başarısız olur.
 2. İşlemci hesaplamalarını yaptıysa ancak ekran kartı bir önceki işlemi bitirmemişse işlemcinin ekran kartını beklemesi gerekir. Ekran kartı gecikirse yine işleme süreci başarısız olur.

Her iki durumda da yaşanan olaya bottleneck veya darboğaz adı verilmektedir. Darboğaz donanımsal anlamda parçalara herhangi bir zarar vermeyecektir. Ancak yazılım tarafında özellikle oyunlarda işlemlerin gecikmesi durumunda performans kayıpları ortaya çıkar.

Darboğaz Nasıl Kontrol Edilir?

Bir ekran kartı veya işlemci satın almak istediğiniz zaman herhangi bir darboğaz problemi yaşayıp yaşamayacağınızı kontrol etme şansınız vardır. GPU Check tarafından tasarlanmış araca göz atarak sadece bilgisayar özelliklerini girip durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

 1. GPU Check'in Compare GPU sayfasını ziyaret edin.
 2. First Combination yazan yerin altındaki seçenekleri mevcut bilgisayar özelliklerinize göre doldurun.

  • Graphics Card kısmına sahip olduğunuz ekran kartını girin.
  • Brand kısmına ekran kartının markasını ve modelini girin.
  • Processor kısmına sahip olduğunuz işlemciyi girin.
  • Desired Quality Setting kısmında ise oyunları oynamak istediğiniz ayarı girin. Örneğin yüksek kalite için High Quality seçeneğini seçebilirsiniz.
 3. Second Combination yazan yerin altındaki seçenekleri almak istediğiniz ekran kartı veya işlemci modelini girerek doldurmalısınız.
  • Graphic Card kısmına eğer bir ekran kartı almak istiyorsanız almak istediğiniz ekran kartını girin.
  • Brand kısmına ekran kartının markasını ve modelini girin.
  • Processor kısmına almak istediğiniz işlemciyi girin veya bir önceki seçenekteki işlemci ile aynı işlemciyi girin.
  • Desired Quality Setting kısmında ise oyunları oynamak istediğiniz ayarı girin. Örneğin yüksek kalite için High Quality seçeneğini seçebilirsiniz.

Tüm seçenekleri eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra Compare butonuna basarak karşılaştırmayı gerçekleştirin. Şimdi ise verileri okuma zamanı. Öncelikli olarak sahip olduğunuz bilgisayarın durumunu gözden geçirmelisiniz.

 • Karşınıza çıkan raporda sol taraftaki kısım seçmiş olduğunuz First Combination için raporu, sağ taraftaki kısım ise Second Combination için raporu gösterecektir.
 • Menüde bakmanız gereken nokta CPU Impact on FPS kısmıdır. Bu kısım ekran kartı ve işlemci ikilisinin performansı etkileme durumunu gösterecektir.
  • Örneğin -20 FPS gibi bir rakam görürseniz bu ideal performansınızın altında bir performans aldığınızı gösterecektir.
 • Ancak FPS miktarından çok bakmanız gereken nokta CPU Impact on FPS % kısmıdır. Bu kısmın değeri %10 ise ideal bir kombinasyon söz konusu demektir. %20 veya %30 gibi rakamlar ise mevcut kombinasyonda darboğaz sorununun olduğunu göstermektedir.

Darboğaz Sorunuyla Karşılaşmamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayarınızdan daha fazla performans almak istiyorsanız bir parça yenileme yoluna gidebilirsiniz. Örneğin işlemci veya ekran kartı yenilemeyi düşünebilirsiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken önemli bir durum vardır. O da darboğaz sorunu yaşatmayacak bir seçim yapmaktır.

Bunun için yukarıda yer alan GPU Check sitesini anlattığımız adımlarla kullanabilirsiniz. Elde edeceğiniz FPS değerinin oransal olarak durumuna göz atmalısınız. Ayrıca seçim yaparken oyunları oynamak istediğiniz ayarları doğru seçmeye çalışmalısınız.

Bu ne demek? Orta ayarlarda oyun oynamak sizi rahatsız etmiyorsa yüksek kaliteli ayarı seçmek pek işinize gelmeyecektir. Ekran kartınızın veya işlemcinin darboğaz durumunu oynamak istediğiniz oyun kalitesine göre seçmeyi ihmal etmemelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap