Bilgisayar Mühendisliği Mi? Yazılım Mühendisliği Mi?

Bilgisayar mühendisliği aslında bilgisayar bilimi bölümünün bir alt kolu olarak ele alınması gereken bir şeydir. Yine de ülkemizdeki ayrımıyla bilgisayar mühendisliği mi yazılım mühendisliği mi sorusuna bir cevap bulmak önemlidir.

Bilgisayar bilimi, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği arasında bazı örtüşen ortak noktalar vardır. Ancak her çalışma alanının arkasındaki ilkeler birkaç farklılık sunabilecektir. Yazılım mühendisliği genel olarak yazılım ürünlerini inşa etmekle ilgilenmektedir.

Bilgisayar bilimi nedir?

Bilgisayar bilimi, bilgisayarların ve hesaplama sistemlerinin çalışmasını kapsar. Bilgisayar bilimcileri, genellikle tasarım ve geliştirme aşamalarında yazılım ve yazılım sistemlerinin yönlerini hesaplayabilirler. Elbette her şey bununla sınırlı değildir.

Bilgisayar bilimcileri, yapay zeka ve makine öğrenimini, bilgisayar ağları, güvenlik ağları ve izleme sistemleri, veritabanı sistemleri, kullanıcı etkileşimi, matematiksel analiz, programlama dilleri ve hesaplama alanlarında çalışabilirler.

Not: Bilgisayar bilimi, bilgisayar mühendisliğini kapsar. Dolayısıyla bilgisayar mühendisliği aslında bilgisayar biliminin alt koludur. Değerlendirme yaparken buna dikkat etmenin önemli olduğunu düşünmekteyiz.

Yazılım mühendisi nedir?

Yazılım mühendisi, bilgisayar yazılımını tasarlamak, geliştirmek, test etmek ve değerlendirmek için mühendislik standartlarını ve ilkelerini uygular. Bir yazılım mühendisi aynı zamanda bilgisayar programcısı, yazılım tasarımcısı veya yazılım geliştiricisi olarak anılabilir.

Yazılım mühendisleri, gerçek dünyadaki uygulamasında etkinliğini ve verimliliğini sağlamak için yeni ve gelişmekte olan yazılımlarda kalite güvence kontrollerini test ederler. Yazılım mühendisleri aynı zamanda yazılım kullanımını çevreleyen teorilere aşina olabilirler.

1. Temel Eğitim Farklılıkları

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği bazı örtüşen temel çalışmaları paylaşabilirler. Ancak, bilgisayar mühendisliği okurken öğrenciler genel olarak bilgisayar programları ve yazılımlarının veri ve veri sistemlerinin hesaplanması veya analizine odaklanırlar.

Yazılım mühendisliği ise söz konusu ilkeleri almaya ve bunları ürün tasarımına, etkileşimine, performansına ve bilgisayar programlarının diğer işlevsel yönlerine uygulamaya odaklanırlar. Diğer taraftan şu şekilde maddeler halinde açıklama yapmak daha doğru olacaktır:

  • Bilgisayar mühendisliği eğitim programı bilgisayarları çalıştırmanın arkasındaki bilime odaklanır.
  • Yazılım mühendisliği ilgili bilimsel ve matematiksel ilkeleri donanım ve yazılım geliştirmek için uygulamaya odaklanır.

2. Kariyer Farklılıkları

Bir bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisi arasındaki fark kariyerlerindeki çeşitli seçeneklerdir. Genel olarak bilgisayar mühendisi adaylara bilgi teknolojisi sektöründe, bilgisayar programlamada ve bilgi teknolojileri destek rollerinde çalışma imkanı sunulur.

Yazılım mühendisliğinde ise alan biraz daha dardır. Bir yazılım mühendisi adayının kariyer yolu uygulamalar ve yazılım programları geliştiren ve oluşturan şirketler kapsar. Ayrıca orta ölçekli işletmelerdeki özel rollere geçişler söz konusudur.

3. Yaygın Görevler

Genel olarak, bir bilgisayar mühendisi, bir yazılım firması için çalışarak veya farklı şirketlerle bağımsız olarak sözleşme yaparak yeni ve gelişmekte olan bilgisayar uygulamalarının süreçlerini analiz eden ve izleyen günlük görevleri tamamlayabilirler.

Bilgisayar mühendisleri, şirketlerin güvenlik ağlarını, veri sistemlerini veya işletmenin çalışmak için dayandığı diğer bilgi işlem sistemlerini korumaktan sorumlu olabilirler. Bir yazılım mühendisi benzer şirketin çalışanı olabilir, sadece yazılımları geliştirmek ve tasarlamak ile uğraşır.

4. Yazılım Tasarımı

Yazılım tasarımı, bilgisayar mühendisi ve yazılım mühendisi arasındaki temel farklılıklardan birisidir. Yazılım tasarımına yaklaşırken, bir bilgisayar mühendisliği genel olarak bir programın nasıl çalıştığına, en iyi nasıl tasarlanacağına yönelik çalışabilir.

Yazılım mühendisleri ise yazılım tasarımıyla çalışırken, belirli bir programı oluşturmak için framework tasarlamak üzere bir bilgisayar mühendisinin bilgilerini ve analizlerini kullanabilir. Ayrıca, bir yazılım mühendisine tasarım oluştururken kullanması gereken özel gereksinimler sunulabilir.

5. Programlama ve Geliştirme

Bilgisayar mühendisi ve yazılım mühendisi arasındaki diğer bir fark, yazılım programlama ve geliştirme uygulamasıdır. Bilgisayar mühendisi, yazılımı programlamanın en iyi yollarını hesaplamaya odaklanır. Onun için önemli olan en iyi çözümü en doğru şekilde sunmaktadır.

Yazılım mühendisi ise yeni framework yapılarının ve yazılım programlarının tam olarak geliştirilmesine ve oluşturulmasına yardımcı olmak için esasen bilgisayar mühendislerinden gelen analizleri ve ana hatları kullanırlar.

Hangisini seçmeli?

Bilgisayar mühendisliği mi yazılım mühendisliği mi sorusuna cevap vermek istiyorsanız odak noktanızı ve önceliklerinizi düşünmek zorundasınız. Aşağıdaki başlıklar size bu konuda en iyi şekilde yardımcı olacaklardır.

İlgi alanlarınız neler?

Örneğin, bilgisayarlarla, sistemlerle ve bir yazılımın programını çalıştırmak için donanım ve yazılımın birlikte nasıl çalıştığıyla daha fazla ilgileniyorsanız bilgisayar mühendisliği size daha yakın bir seçenek olacaktır.

Diğer taraftan yazılıma uygulamalı bir biçimde yaklaşmak istiyorsanız ve gerçek dünyadaki uygulama yaklaşımını tercih ediyorsanız geliştirmek, yazılım mühendisliği size bu unsurlarla çalışma fırsatı sunabilecek kadar cömert bir alandır.

Uygulamalı doğaya hazır mısınız?

Yazılım mühendisliğinin uygulamalı doğasını ve yazılım geliştirilmenin oluşturulması ile değerlendirmesi durumlarıyla ilgilenip ilgilenmediğinizi düşünün. Bunu düşündüğünüz zaman yazılım mühendisliği alanına uygun olup olmadığınızı ortaya koyabilirsiniz.

Yazılım mühendisleri genel olarak ne tür yazılımlar geliştirecekleri konusunda üstlerinin belirlediği şartnamelere göre çalışırlar. Oysa bilgisayar mühendisliği bir yazılım programı geliştirmek stratejiler ve etkili yollar sunabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap