Bahsedilmek İstemediğiniz Tweet’lerden Adınızı Silebilirsiniz

Twitter, genellikle tacizle sonuçlanan "istenmeyen ilgiyi" önlemenin yeni bir yolunu araştırıyor. Şirket, piyasaya sürüldüğü takdirde, kullanıcıların engelleme veya sessize alma düğmesi olmadan kendilerinden bahsetmelerini engelleyecek araçlar üzerinde çalışıyor.

Twitter ürün tasarımcısı Dominic Camozzi tarafından "erken kavramlar" olarak tanımlanan özellikler, Twitter kullanıcılarına "tweet’lerde adınızın geçmemesini" sağlama ve gelecekteki tweet'lerde onları kimlerin etiketleyebileceğini kontrol etme olanağı sağlayacaktır.

Camozzi tarafından paylaşılan bilgilere göre, Facebook'ta bir fotoğraftaki etiketi kaldırmaya benzer şekilde, bahsedilmeme de aslında bir tweet'ten etiket kaldırarak, gelecekteki yanıtlarda etiketlenmenizi önleyecektir. Bu özellik, doğrudan engellemeye gerek kalmadan, belirli kullanıcıların gelecekte sizden bahsetmesini engellemenize de olanak sağlar.

Bu özellikler, viral tweet’lerin ciddi anlamda tacize yol açabileceği durumlarda, bununla başa çıkabilmek için kullanıcılara yardımcı olabilir. Bir tweet göndermeden önce yapılması gereken sınırlayıcı yanıtlardan farklı olarak, "bahsetmeme" özellikleri, olaydan sonra veya henüz ortada bir şey yokken de kullanılabilir. Araçlar, insanların kötü şeyler söylemesini tamamen engelleyemeyebilir, ancak kullanıcıları yüzlerce hesabı tek tek engellemek veya sessize almak zorunda kalmaktan kurtarabilir.

Camozzi, bu özelliklerin kesin olarak gelip gelmeyeceğinden bahsetmedi, ancak Twitter'ın bu özellik hakkında kullanıcılardan geri bildirim beklediğini belirtti.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap