Avrupa Komisyonu’ndan Apple'a Yeni Bir Yaptırım Gelebilir

Avrupa Komisyonu tarafından getirilmek istenen teknoloji, tüm cihazlarda ortak bir şarj sisteminin kullanılmasını öngörüyor. Ancak Apple'ın sektördeki farklı tutumu şirketi zorlayabilir.

Avrupa parlamentosu Ocak 2020’de Avrupa Birliğinde satılan akıllı telefonlar için varsayılan bir şarj bağlantısı kullanmak için oylama yapmıştı. Avrupa Komisyonu şimdi USB-C'yi mobil cihazlar için ortak bir şarj cihazı olarak kuracak ve sonunda akıllı telefon ne olursa olsun evrensel bir standart gerektirecek mevzuatı ortaya koydu.

Avrupa Birliği bu durumun sebebini iki basit unsur ile açıklıyor: e-atık ve kolaylık. Çöplüklere taşan ve teknoloji ürünleri ciddi bir sorun ve ortalama bir tüketicinin ihtiyaç duyduğu kablo sayısını azaltarak bu sorunun önüne geçmek amaçlanıyor. Ayrıca, Samsung ve Google’ın yaptığı gibi her sene çıkan akıllı telefonların kutularının içine kablo ve adaptör dahil edilmesini azaltmak. Bunun yanı sıra, iPhone kullanan bir arkadaşınızın bile şarj aletini kullanıp Samsung telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Tabi bu durum bir başka sorun ile karşımıza çıkıyor. Çoğu akıllı telefon üreticisi zaten USB-C'ye geçti ve iPhone aşağı yukarı USB-C kullanmayan tek telefon olarak kaldı. Bu durum, Apple'ı bu yasadan muhtemelen etkilenen tek büyük şirket. Bu önerge yasalaşırsa Apple'ın cihazlarında USB-C'ye geçmek için 24 ayı olacak. MacBook'lar ve çoğu iPad'in şu anda USB-C üzerinden şarj olduğu göz önüne alındığında, bu değişim o kadar da uzak ve zor gözükmüyor.

Şarj cihazlarının daha uzun süre kullanılması isteniyor

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcının ortak bir şarjı kullanabilmesi, özellikle yenilenen telefon modelleri ile birlikte atıl duruma çıkacak şarj cihazlarının yeniden kullanılmasını sağlayacak. Sektörde pek çok üretici, telefon kutularından şarj cihazlarını kaldırmaya başlarken kullanıcılar kullanım dışı kalana kadar aynı şarj cihazını kullanmaya devam edecek. Üstelik mevcut yenilik sadece telefonlar için değil, kamera, kulaklık, taşınabilir hoparlör, tabletler ve el tipi video oyun konsolları olmak üzere hemen hemen şarjlı tüm teknolojik cihazları kapsıyor.

Radyo Ekipmanı Yönergesi olarak geliştirilen mevcut teknolojide, üzerinde durulan konulardan bir tanesi de hızlı şarj standartlarının birleştirilmesi. Bu bakımdan hızlı şarj kullanmak isteyen kullanıcıların da ortak sistem ile ek bir cihaza gereksinim duymadan hızlı şarj teknolojisini kullanması isteniyor. Ancak şu anda sektörde Apple tamamen farklı bir şarj sistemini benimsediğinden dolayı çalışmaların önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Önümüzdeki günlerde Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanacak olan yeni düzenlemenin, parlamentodan geçmesi halinde Apple'ın 2 yıllık süre içerisinde USB TYPE-C teknolojisini zorunlu olarak kullanması gerekecek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap