Avrupa Birliği, WhatsApp'a Para Cezası Kesebilir

Hizmet Politikası ve Gizlilik Kuralları hakkında değişikliğe giden WhatsApp, AB'den ceza alma tehlikesi ile karşı karşıya geldi.

Son günlerde gerek ülkemizde gerek dünya çapında Hizmet Politikası ve Gizlilik Kuralları çerçevesinde veri gizliliği ihlali nedeniyle adını sık sık duyuran WhatsApp, yaklaşık 50 milyon euro para cezası alabilir.

WhatsApp'ın kişisel verileri paylaşması ve Avrupa'da bulunan kullanıcıları ile yaptığı veri paylaşımlarını paylaşmamış olması Avrupa'nın Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ne aykırı olarak görüldü. Bu tespitin üzerine İrlanda'da bulunan veri koruma kurumu tarafından WhatsApp'ın ve Facebook'un kişisel verileri nasıl kullandığı incelenmeye başladı.

İncelemeler sonucunda WhatsApp'ın herhangi bir ceza ile karşılaşması durumunda kişisel verilerin paylaşımını da değiştirmesi gerekiyor. WhatsApp tarafının ise tüm bu yaşananlara sonucunda beklenen 30 milyon euro ile 50 milyon euro arasındaki para cezası için 77,5 milyon euro'luk bir bütçe ayırdığı ifade ediliyor.

Avrupa Birliği'nin WhatsApp'a kesilecek olan para cezasını bu yıl içinde açıklaması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap