Araçlarda Motor Bakım ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Otomobil temizliğinde tartışma konularının başında motor temizliği gelir. Sürücüler motor temizliği konusunda iki ayrılmışlardır. Motoru temizleyip sorun yaşamayanlar motoru yıkamanın faydalı olduğunu savunurken başına dert açanlar ise kesinlikle zararlı olduğunu savunmaktadır.

Araçlarınız günümüz dünyasında bir parçanız, temel ihtiyacınız haline gelmiş durumda. Aracınızın dışını ve içini temiz tuttuğunuz kadar motorunu da temiz tutmanız gerekir. Motorunuz aracınızın kalbidir, tüm hayatı mekanikler burada bulunur. Aracı kullanımınızdan kaynaklı yağ sıçramaları, kaçaklar temizlenmediği takdirde aracınızdan kötü kokuların gelmesine sebep olacaktır ve sizi oldukça rahatsız edecektir.

Dışarıdan gelen pislikler, tozlar aracınızda hava akışı olan parçaları üzerini tıkayacak ve sağlık bir hava akışı olmasını engelleyecektir. Hava akışının engellenmesi ile parçalarınız daha da ısınacaktır ancak motorunuzu düzenli temizlediğiniz zaman parçalardaki hava akışı sağlanmış olacak ve aracınızın parçaları daha uzun ömürlü ve daha çok performans verir hale gelecektir.

Motor temizliği kullanım sırasında önemli olduğu kadar aracı sattığınız zaman da önemli rol oynar. Aracı almaya gelen kişi kaputu kaldırıp motoru incelediğinde temiz motor görmesi arabanıza olan bakışı olumlu yönde etkileyecektir. Görsel olarak güzel gözüken motor aracın dış görseli ile uyum sağladığı zaman satmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Motoru nasıl yıkamalıyız ve yıkarken nelere dikkat etmeliyiz?

Olur olmadık yerlerde aracınızın durması ve çalışmaması bir sürücünün başına gelebilecek en kötü olaylardan biridir. Olumsuzlukları yaşamamak için aracınızın motorunu periyodik olarak bakıma götürmelisiniz. Servislerde yapılan bakımlarda motorda hava akışı sağlayan hava filtresi, klimanın çalışma performansını etkileyen polen filtresi, aracın düzgün çalışmasını etkileyen yakıt filtresi ve yağ filtresinin değişmesi gerekir. Bu filtreler benzinli araçlarda 10.000 km dizel araçlarda ise 15.000 km yol kat edildikten sonra yapılmalıdır.

Motorunuzun sağlıklı çalışmasını sağlayan yegane madde motor yağıdır. Motor yağınızı düzenli olarak kontrol edip, değişim vakti geldiğinde aynı kalitede yağ ile değiştirmelisiniz. Aracınızın motoru ile dikkat edilmesi gerekenler sadece bunlar değil. Triger kayışı, temizlik suyu, bujiler, akü kutup başlarını periyodik bakımlarda kontrol ettirmelisiniz. Hem sağlılıklı bir motora kavuşmuş olursunuz hem de aracınızı satarken düzenli periyodik bakıma sahip olması aracınızın tercih edilebilirliğini arttıracaktır.

Motorunuzu yıkamaya başlamadan önce motorun açıkta olan kablolarını güvene almanız gerekiyor. Sıvı ile temasta başınıza istemeyen sonuçlar açabilirsiniz. Motorun zarar görebilecek tüm parçalarını güvene aldıktan sonra motoru temizlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca motorunuzu sıcakken kesinlikle yıkamayınız ve tazyikli su kullanmayınız. Deterjanlı su kesinlikle kullanmamalısınız.

Parçaları lokal olarak temizlemeye başlamak daha güvenli ve kolay olacaktır. Yağlı bölgeleri tespit edip yağ sıkıcı ile temizlemeye başlayın bu işlemi yaparken diğer yağlı bölgelerin üzerine de yağ çözücüyü sıkın çünkü yağ çözücüyü erken kullanmanız inatçı yağların çözülmesini hızlandıracaktır ve sıra o parçalara gelince işiniz kolaylaşacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta parçaların üzerinde yağ çözücüyü çok uzun süre bekletmemelisiniz.

Temizlediğiniz bölgelere hafif hafif su dökerek arındırma işlemi uygulamalısınız ancak bu işlemi yaparken çok dikkatli olmalısınız çünkü sıvı ile temas edince sorun çıkaracak parçalar var ve bu istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Motorunuzun parçalarındaki kirler arındıktan sonra parçalar üzerinde su lekesi kalmaması için temiz bir bezle parçaların üzerini titizce silebilirsiniz.

Eğer parçalarınızın üzerinde pas lekeleri oluşmuşsa pas sökücü kullanarak kirleri temizleyebilirsiniz. Temizlik işlemi bittikten sonra parçalarınızın görünüm kalitesini arttırmak isterseniz bir sünger yardımıyla nazikçe parçalarınıza cila sürebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap