Apple'dan Önemli Hamle: Çiplerini Kendisi Üretecek

Apple kendi çiplerini üretme çabasını bir adım öteye taşımaya karar verdi. Tamamen kablosuz çip üretimine odaklanacak olan yeni bir ofis kurmaya hazırlanan Apple, bunun için şimdiden mühendis arayışına başladı. Şirketin en önemli hedefi ise Broadcom, Skyworks ve Qualcomm gibi şirketlerden tedarikleri azaltmak olacak.

Apple yeni üretim ofisinin yerini Güney Kaliforniya olarak belirledi. Irvine şehrinde yer alacak üretim ofisi büyük çip üreticilerinin merkezi haline gelmiş olan Los Angeles'a oldukça yakın olacak. Bu çip üretim merkezi sayesinde Apple en azından kablosuz çip konusunda dışa bağımlılığı olabildiğince azaltmayı hedefliyor.

Apple Alanında Uzman Mühendislerin Peşinde

Apple yeni üretim merkezinin iş ilanında olabildiğince spesifik kriterler belirledi. Bir anlamda şirket, modem çipleri ve kablosuz yarı iletkenler konusunda uzmanlığa sahip mühendislerin peşine düştü. İşe alınacak mühendisler kablosuz radyolar ile Bluetooth ve Wi-Fi'ye bağlanmak için gerekli yarı iletkenler üzerinde çalışacaklar.

Apple çip tedariki için 2020 yılında Broadcom ile bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşmenin geçerlilik tarihi ise normal şartlarda 3.5 yıl olarak belirlenmişti. Anlaşma şartları doğrultusunda Broadcom yüksek performanslı kablosuz bileşenler ve modüller tedarik etme sözü vermişti.

Apple'ın yeni üretim merkeziyle en önemli hedefi bu sözleşme sona erdiğinde Broadcom'dan çip tedarikini bırakmak olacak. Apple, tedarik edilen bileşenlerin yerine kendi bileşenlerini üretmiş olacak. Apple, benzer adımı Qualcomm'dan 5G modem çipi tedarikini azaltmak ve hatta sona erdirmek için atmıştı.

Çip Üretim Şirketlerinin Hisselerinde Düşüş Yaşandı

Apple'ın çip üretimi için kendi merkezini oluşturacağı haberleri ortaya çıkar çıkmaz diğer çip üretim şirketlerinin hisselerinde düşüşler yaşandı. Kablosuz çip üreticilerinden Skyworks Solution'ın hisseleri bir günde neredeyse %10'luk bir düşüş yaşadı. Broadcom ve Qualcomm'a ait hisselerde ise yaklaşık %4 oranında düşüş oldu.

Hisselerdeki düşüşü normal karşılamak gerek. Çünkü genellikle belirli bir teknolojiyle ilgili uzman isimlerin büyük bir şirket tarafından işe alınması mevcut sağlayıcıların hoşlanmayacağı bir şeydir. Apple çip tedariki konusunda dışa bağımlılığı azalmaya çalıştıkça çip üretim şirketlerinin hisselerindeki hareketlenmeler devam edebilir.

17 Aralık 2021 itibariyle Apple'ın hissesi 170,84 dolardan işlem görüyor. Apple'ın bileşen tedarikini azaltmak istediği şirketlerden Qualcomm'un hissesi 176,06 dolardan, Broadcom'un hissesi 620,75 dolardan ve Skyworks Solutions'ın hissesi ise 146,30 dolardan işlem görüyor. Apple'ın nihai hedefine ise en erken 2023 yılında ulaşabileceğini hatırlatmak gerekiyor.

Apple'ın Genişleme Stratejisi Sürüyor

Apple'ın kablosuz çip üretim merkezi yerini Irvine olarak seçmesi aslında tesadüf değil. Irvine şehri aynı zamanda California Üniversitesi'ne ev sahipliği yapıyor. Bu üniversite ise özellikle mühendislik programlarıyla dikkat çekiyor. Doğal olarak Apple'ın yeni yetenekleri araştırması ve bünyesine katması çok zor olmayabilir.

Apple genel merkezini her ne kadar Cupertino şehrinde tutsa bile San Diego şehrindeki varlığını genişletti. San Diego şehrinde özellikle akıllı ev teknolojileri, ekranlar ve yazılımlara odaklandı. Los Angeles şehrinde ise Apple TV+ ve diğer dijital hizmetler için çalışacak kişileri bir araya getirerek büyük bir merkez oluşturmayı başardı.

Apple'ın Asya'da üç farklı merkezi bulunuyor. Merkezlerden birisi Singapur'un kuzey doğusundaki yerleşim şehri Ang Mo Kio'da, diğer merkez Singapur'un en güneyinde yer alan Bukit Merah şehrinde ve üçüncü çalışma merkezi ise Singapur'un başkentinde bulunuyor. Apple'ın Avrupa'daki merkezleri ise İngiltere'nin başkenti Londra'da ve Almanya'nın Münih şehrinde yer alıyor.

Apple'ın yeni üretim ofisi aslında daha büyük bir çabanın parçası olarak görülüyor. Şirket özellikle Silikon Vadisi'nde çalışmak istemeyen mühendisleri bünyesine çekmeye çalışıyor. Ayrıca, Apple'ın kendi bileşenlerinden daha fazlasını üretmeyi başararak daha farklı bir genişleme stratejisinin peşinde olduğu düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap