Apple’dan Kalp Pili Olanlara iPhone Uyarısı

Apple tarafından yapılan resmi açıklamada, kalp pili olan kullanıcıların iPhone 12 kullanımında dikkatli olması istendi. Apple tarafından geliştirilen MagSafe aksesuarları (şarj cihazı vs.) ve iPhone 12, önceki modellere göre daha fazla mıknatıs içermesi nedeniyle uzun zamandan beri gündemde yer alıyordu.

İmplante edilmiş kalp pilleri ve defibratörler gibi tıbbi cihazlar için risk oluşturan bu mıknatıslar, sistemlerin çalışmasına etki edebiliyor. Farklı iddialar sonrasında ise konuyla ilgili Apple’dan yeni bir açıklama geldi. 

“Cihazları uzak tutun”

Apple tarafından yapılan resmi açıklamada, iPhone ve MagSafe aksesuarlarının güvenli mesafede tutulması gerektiği belirtildi. Açıklamada kullanıcıların konuyla ilgili olarak doktorlarına danışarak detaylı bir bilgi alabileceği de ifade edildi. Yapılan bazı testlerde, iPhone 12’nin çok fazla yakınlaştırıldığında sistemde çalışmanın askıya aldığı belirlendi.  Ayrıca konuyla ilgili HeartRhythm adlı sağlık platformunda kapsamlı analizler paylaşıldı. Raporlarda, durumun yaratabileceği sakıncalar net bir şekilde belirtildi.

Mevcut risklerden etkilenmek istemeyenlerin telefonları göğüs bölgelerinden uzak tutması gerekirken, ceket ya da gömlek ceplerinde telefonların kullanılmaması, şarj edilme sırasında da cihazlara yarım metreden daha fazla yaklaşılmaması öneriliyor. Sadece insan sağlığı için değil, mıknatıslara karşı duyarlılığı bulunan sistem ve ürünlerin kullanımı sırasında da mevcut ürünler risk içerebiliyor, çalışmaları engelleyebiliyor.

Ürünlerde neden mıknatıs kullanılıyor?

iPhone 12 ile birlikte kablosuz şarj sistemini geliştiren Apple, MagSafe aksesuarları ile cihazların uyumlu olması adına çözümü mıknatıslarda buldu. MagSafe şarj sisteminin çevresine dizilen mıknatıslar, böylece telefonun şarj sırasındayken sisteme tam oturmasını ve kaymasını engelliyor. Üstelik cihazlarda yer verilen bu mıknatıslar sayesinde kablosuz şarj hızları (15 Watt'a kadar) arttırılıyor. 

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap