Apple’dan AirTag'ler İçin Güvenlik Güncellemesi Geldi

Apple tarafından tanıtımı yapılan AirTag, kısa süre içerisinde güvenlik tartışmaları da beraberinde getirdi. Şimdi ise yeni güncelleme ile Apple bu duruma karşı önlem aldı.

Apple tarafından tanıtılan ve oldukça faydalı bulunmasına rağmen güvenlik noktasında tedirginlik yaratan AirTag için yeni bir güncelleme yayınlandı. Yeni güncelleme ile AirTag kullanan kişilerin diğer kişiler tarafından takip edilmesini hedefliyor.

Cihazdaki güvenlik riskleri dikkat çekmişti

2021’in Nisan ayı itibariyle duyurulan ve kullanıcıların eşya takibi yapması adına teknolojiden yararlanmasını sağlayan Apple, yeni cihazıyla oldukça beğenildi. Güvenlik noktasında ise bir hacker tarafından AirTag’ın hacklenmesi kullanıcılarda tedirgin etti. Zira mevcut hamle ile birlikte AirTag kullanan kişi kolay bir şekilde takip edilebiliyordu. Bu güç, kişilerin hayati bir risk almasına dahi neden olabileceğinden dolayı Apple tarafından acil bir şekilde güvenlik güncellemesi geliştirildi.

AirTag güncellemesi neler sunacak?

Yeni güncelleme AirTag ve iPhone’ların birbirinden uzak kalması halinde uyarı gönderilmeye başlanacak. 8 saat ile 24 saat aralığındaki uzak kalma durumu gerçekleşirse konuyla ilgili olarak kullanıcılar uyarılacak. Önceden bu süre Apple tarafından 3 gün olarak belirlenmişti. Güncellemenin sağlayacağı bir diğer avantaj ise olası takip etme durumlarında da bildirim sunması.

Apple tarafından yapılan güncelleme, şu ana kadar kullanıcılarda beklentileri karşılamadı. Zira uyarı sesinin çok düşük olduğunu raporlayan kullanıcılar, sürenin de hala çok uzun olduğu görüşünde hemfikir. 

Bu nedenle gelecekte muhtemelen yeni güncellemeler ile AirTag güvenliği daha da arttırılacak. Yeni güncelleme duyurusunda mevcut konuya da değinen Apple, geliştirmeler üzerinde çalıştıklarını söyledi.Bu konuda en yakın gelişme ise Android kullanıcıları için de bir uygulama olacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap