Apple Watch'un Nabız Takip Özelliği Sorunlu Olabilir

Hemen hemen her teknoloji firması yeni ürünlerinde yenilikçi fikirlerle ortaya çıkarak kullanıcıların aklını çelmeye çalışıyor. Bu firmalardan birisi ise teknoloji devi Apple. Apple Watch ürününe koyduğu nabız kontrol ve kalp durum takibi ile dikkat çeken bir adım atmıştı.

Firmanın akıllı saatinde yer alan bu özellikler, risk altında olan kullanıcıları uyardığı için insanların hastanelere gitmesine neden olabiliyor. Elde edilen verilere göre ise Apple bugüne kadar pek çok kişiyi gereksiz yere hastaneye göndermiş durumda.

Yapılan bir araştırmadan elde edilen verilere göre Apple Watch oldukça gereksiz derecede fazla kişinin doktora gitmesine neden olmuş durumda. Apple Watch'un uyarı sistemine uyup doktora giden kişilerin sadece %10'unda kalp damar rahatsızlığı tespit edilmiş durumda.

Araştırmaya göre bu durum sadece Apple Watch ile sınırlı değildir. Sonuçlara göre evde sağlık takibi yapan cihazların tamamı sağlık sistemlerinin gereğinden fazla kullanılmasına neden olabiliyor. Bu da hem hastalar hem de sağlık sistemi için ekstra külfet anlamı taşıyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap