Apple Watch İçin En İyi 6 Uyku Uygulaması

Apple Watch pille uzun süre aktif kalamayacağı için daha doğrusu gece dayanamayacağı için uyku takibi adına çok fazla uygulama olmadığını belirtmek gerekir. Buna rağmen birkaç uygulama diğerlerine göre ön plana çıkmayı başarmıştır.

Bu akıllı uygulamalar son derece işlevsel olurlar. Diğer taraftan bir gece ve bir gündüz olmak üzere iki farklı Apple Watch kullanıcılar dahi vardır. Onu tam anlamıyla bir gece saatine dönüştürmek istiyorsanız aşağıdaki uygulamalar size bu konuda yardımcı olacaklardır.

1. NightWare

NightWare (sadece ABD'de reçete ile kullanılabilir) son derece farklı bir uygulamadır. Şimdilik ise eski askeri personele odaklanan bir uygulama olduğunu söylemek mümkündür. Bu uygulama, travma sonrası stres bozukluğu ile ilgili kabuslardan muzdarip kişiler için geliştirilmiştir.

Uygulama kabus gördüğünüzü algılamak için hareket ve kalp atış hızı sensörlerini kullanır. Daha sonra sizi uyandırmadan uyarmak için Apple Watch'ın dokunsal motorunu kullanır. Böylece uykunuzu bozmadan kabusu ortadan kaldırır.

Uygulama, yapımcıların "stres eşiği" dediği şeyi hesaplamak için kalp atış hızı, ivme ölçer ve jiroskop verilerini kullanarak yaklaşık on gün boyunca uyku düzeninizi izleyerek çalışır. Uykunuz bu eşikten geçerse, kabus gördüğünüzü gösterir ve saat düşük yoğunluklu titreşimle müdahale eder.

2. NapBot

NapBot, oldukça kalabalık uyku izleme pazarında ilginç bir oyuncudur. Apple'ın kendi uyku izleyicisinin yokluğunda çok iyi iş çıkardığı için en önemli sonuçlardan biri durumundadır. Bu yüzden ondan faydalanmak isteyebilirsiniz.

Uykunuzu otomatik olarak izler ve kaydeder. Ayrıca siz uyurken ortam gürültüsünü de takip eder ama kaydetmez. Uykunuzun gürültülü komşulardan, alçaktan uçan uçaklardan veya diğer çevresel faktörlerden etkilendiğinden şüphe ediyorsanız NapBot bunu belirlemenizi sağlar.

NapBot'tan en iyi şekilde yararlanmak için abone olmanız gerekir. Aylık 1 dolar gibi bir rakama abone olunabilmektedir. Bu abonelik iki temel özelliğin kilidini açar. Beklediğiniz gibi, ne kadar uyuduğunuza dair genel bir bakış sunan uyku geçmişi bunlardan birisidir.

3. Pillow Automatic Sleep Tracker

Pillow, Apple'ın kendi Activity uygulamasına çok benzeyen bir arayüze sahiptir. Bir uyku izleyicisi olan bu uygulama uyurken ne yaptığınızı analiz eder. Uygulama iki şey yapacak şekilde tasarlanmıştır: Aldığınız uyku kalitesi hakkında size bilgi vermek bunlardan ilkidir.

İkincisi bu bilgileri uyandığınızda nazikçe vızıldamak için en uygun zamanı tespit etmek için kullanmaktır. Böylece yataktan neşe ve iyimserlik dolu bir şekilde çıkarsınız. Genel sağlığınızın daha geniş bir resmine girmek için Apple Health uygulamasıyla senkronize olur.

Bu nedenle, örneğin fitness takipçilerinden veya Apple'ın kendi fitness takibinden gelen verileri de senkronize edersiniz. Hangi davranışların en iyi geceye yol açtığına yönelik çeşitli öngörü ve içgörü geliştirebilirsiniz. Böylece uyku kalitenizi yükseltmeyi başarabilirsiniz.

4. AutoSleep Tracker

App Store'da çok sayıda uyku izleme uygulaması vardır. Ancak AutoSleep Tracker en iyiler arasında yer alır. Bilgilere öncelik vermek için renk kodlamasının iyi kullanımıyla isteyebileceğinizden daha fazla bilgi sunmaktadır.

AutoSleep analizini üç temel alanda sunar. Beklediğiniz gibi ne kadar uyduğunuzu söyleyen uyku; size ne kadar huzursuz olduğunuzu söyleyen kalite; ve yakın uyku geçmişinize dayalı olarak günün talepleriyle ne kadar iyi başa çıkacağınızı tahmin etme girişimi olan hazırlık şeklindedir.

Arayüz oldukça güçlüdür. Kasıtlı olarak Apple'ın kendi etkinlik takibini anımsatır. Neyi başardığınızı göstermek için aynı renkli halkaların kullanımı söz konusudur. Uygulama yatağınızda saati takmasanız bile çalışır. Sadece Watch'a sabah dokunmanız yeterli olacaktır.

5. Sleep++

Sleep++, App Store'da yer alan en popüler Watch uyku uygulamalarından biridir. En büyük satış noktalarından birisi ise basitliğidir. Sleep++, ücretli abonelik katmanı olmayan ücretsiz bir uygulamadır. Bu nedenle sürekli olarak para ödemeye mecbur kalmamak güzel bir şeydir.

Uygulama inanılmaz derecede çıplaktır. Uyku düzeninizi görüntülemek için size bir başlatma düğmesi, durdurma düğmesi ve küçük bir mavi grafik gösterir. Her şey bu kadardır. Otomatik olarak izler ve gerekirse hızlı bir şekilde ayarlamalar yapabilirsiniz.

AutoSleep gibi uyku verilerinizi Apple Health'e de yazabilirsiniz. Eşlik eden iPhone uygulamasında etkinleştirildiğinde otomatik olarak uyku günlüğünü kaydeder. Sleep++ oldukça basit bir uygulamadır. En azından seviye bakımından diğerlerinden daha basit bir izlenim sunmaktadır.

6. Sleep Watch

Uyku vakti uykuyu izlemek için bir başka uygulamadır. Sleep Watch, uykunuzun saatini, kalp atış hızını ve aşamalarını otomatik olarak takip eder. Yapımcıların önerdiği kalp atış hızındaki düşüşleri daha dinlendirici bir uyku ile ilişkilendirir. Gece saatiniz kalitesine göre size bir puan verir.

Ayrıca, zaman içinde günlük bilgilendirmeler ve uyku trendleri alırsınız. Bu da onu Apple Watch kullanıcıları için güçlü bir uygulama haline getirir. Kalp atış hızı değişkenliği, uykuya dalma gibi daha da gelişmiş izleme seçenekleri istiyorsanız ücretli aboneliği düşünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap