Apple Watch Bostonlu Adamın Hayatını İki Kez Kurtardı

Bugüne kadar insanların hayatını kurtarması nedeniyle sürekli gündeme gelen Apple Watch, Baston’da yeni bir başarıya daha imza attı.

Kullanıcı takibi yaparak acil durumlarda destek alabilen Apple Watch, geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan 70 yaşındaki adamın hayatını kurtardı. Üstelik olay ilk değil, ikinci kez yaşandı.

Apple Watch 2. kez hayat kurtardı!

Yaşanan ilk olayda tatil için bir tatil beldesine giden Dan Pfau, bisiklet sürdüğü sırasında dengesini kaybederek düştü. Kaza sonrasında yaşananları hiçbir şekilde hatırlamayan Dan Pfau, Apple Watch tarafından acil durum yardımının alınması ile birlikte hastaneye sevk edildi. Dan Pfau  yaşanan olay sonrasında yaptığı açıklamada "Hatırladığım şey ambulansta uyanmaktı. Başka türlü ölür müydüm bilmiyorum ama kesinlikle daha ciddi olurdu." demişti.

Dan Pfau’nun yaşadığı ikinci olay ise geçtiğimiz ay içerisinde meydana geldi. Bayılma gibi bir rahatsızlığa sahip olan 70 yaşındaki kişi, bayıldıktan sonra kafasını parke zemine çarptı. Sert bir şekilde kafasını çarpması nedeniyle kafa bölgesinde kanama yaşayan kişi, bayıldığı için duruma müdahale edemedi ve acil yardım hizmetlerinden yararlanamadı. Yaşananları hayal meyal hatırlayan 70 yaşındaki adam, bu sefer Apple Watch’taki dikte özelliğinden yararlanarak eşinden yardım istedi. Apple Watch böylece 70 yaşındaki adamın hayatını bir kez daha kurtardı. 

Apple Watch acil durum hizmeti nasıl çalışıyor?

İnsanların hayatlarını kurtarması ile sürekli manşetlere taşınan Apple Watch, düşme gibi ciddi kazalarda özel bir yapılandırmaya sahip. Düşme algılama özelliği ile düşme tespit edildikten sonra saatte 30 Saniyelik bir geri sayım başlatılmaktadır. Geri sayım sonrasında ise yüksek bir alarm çalmaya başlayan saat, kullanıcının herhangi bir sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığını tespit etmeye çalışır. Kullanıcı saatteki alarmı kapatmaz ve herhangi bir işlem yapmazsa daha önceden belirlenen acil servislere konum bilgisi ile birlikte mesaj gönderilir ve yardım istenir. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap