Apple Türkiye'de iPhone 11 Satışlarını Durdurma Kararı Aldı

Apple, Türkiye mağazasında iPhone 11 satışlarını durdurdu. Bu durdurmanın geçici olarak mı yoksa kalıcı olarak mı yapıldığı belirsizliğini koruyor. Kimilerine göre kısa süre önce doların 13,50 TL'ye kadar yükselmesinin ardından bu kararın alındığı belirtiliyor. Apple, Türkiye'de satışa satmakta olduğu ürünlerine her an zam yapabilir.

Türk Lirası günden güne çok hızlı bir şekilde devam kaybederken teknoloji firmaları kendilerini güvenceye alabilmek için çeşitli adımlar atıyorlar. Bu adımlardan birini Apple attı. Apple, internet mağazası üzerinden iPhone 11 satışlarını durdurma kararı aldı. Ürünlerin zamlı fiyattan tekrardan satışa sunulacağı konuşuluyor.

Apple, iPhone 11 Satışını Neden Durdurdu?

Apple internet mağazası üzerinden iPhone 11 satışını durdurduktan sonra insanların aklında ilk olarak bu soru oluştu. Apple gibi bir firmanın Türkiye'de iPhone 11 satışını neden durdurduğu ile ilgili çeşitli fikirler ortaya atıldı. Bu fikirlerden birisi değişen ve artan kur farkının ürünlere yansıtılıp tekrar satışa sunulacağı yönünde oldu.

Şu anda Apple Türkiye'nin internet sitesini ziyaret ettiğiniz zaman iPhone 11 ürünüyle ilgili çeşitli bilgilere ulaşabiliyorsunuz. İnternet sitesi üzerinden kapasite seçimi veya renk seçimi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak iş gönderim ve ödeme kısmına geldiğinde devam edemiyorsunuz.

iPhone 11, özellikle iPhone 13 telefonlarda yaşanan tedarik problemleri sebebiyle stok sıkıntısı yaşanan bir telefon olmuştu. Bu yüzden Apple telefon kullanıcısı olan birçok kişi beklemek yerine iPhone 11 gibi modellere yönelmeyi tercih etmişti. Şu an kontrol edildiğinde iPhone 11'in doğrudan Apple Türkiye'den satış fiyatı şu şekildedir:

  • iPhone 11 64 GB - 7.999 TL
  • iPhone 11 128 GB - 8.499 TL

Bu ürünlerin her birisi için mor, yeşil, sarı, beyaz, siyah ve (PRODUCT)RED renk seçenekleri yer almaktadır. Ancak hangi kapasiteyi veya rengi seçerseniz seçin Apple Türkiye mağazasından iPhone 11 satın alabilmeniz mümkün değil. Çünkü Apple Türkiye, iPhone 11 satışlarını kapatmış durumda.

Diğer Mağazalarda iPhone 11 Ne Kadar?

Bir iPhone 11 sahibi olmak istiyorsanız satın alım gerçekleştirebileceğiniz tek yer Apple Türkiye resmi mağazası değildir. Çeşitli teknolojik perakende mağazalarından, elektronik perakende mağazalarından veya internet üzerinden satış yapan mağazalardan iPhone 11 satın alabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce fiyatları iyi incelemeniz gerekir.

  • iPhone 11 64 GB aksesuarlı ve kutulu hali 10.300 TL'ye satılıyor. (iPasaj üzerinden)
  • iPhone 11 64 GB aksesuarsız ama kutulu hali 9.775 TL'ye satılıyor. (n11 üzerinden)
  • iPhone 11 128 GB aksesuarlı ve kutulu hali 10.600 TL'ye satılıyor. (iPasaj üzerinden)
  • iPhone 11 128 GB aksesuarsız ama kutulu hali 10.200 TL'ye satılıyor. (PttAVM üzerinden)
  • iPhone 11 256 GB aksesuarlı ve kutulu hali 10.800 TL'ye satılıyor. (n11 üzerinden)
  • iPhone 11 256 GB aksesuarsız ama kutulu hali 11.250 TL'ye satılıyor (Hepsiburada üzerinden)

Fark edebileceğiniz gibi Apple Türkiye tarafından satılan iPhone 11 ürünleriyle diğer mağazalarda satılan iPhone 11 ürünleri arasında ciddi fiyat farkları mevcuttur. Bu nedenle, Apple Türkiye'nin ürünleri bu fiyatlara yakın bir noktaya çekip iPhone 11'i tekrar satışa sunması beklenmektedir.

iPhone 11 Neden İlgi Çekiyor?

Apple Türkiye internet sitesi üzerinden diğer iPhone modellerini bulabilmeniz mümkün. Ancak iPhone 13 almak istediğinizde tedarik sıkıntısıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bir iPhone 13 satın almanız durumunda en erken 6 hafta içerisinde gönderim yapılacağı bilgisiyle karşılaşabiliyorsunuz.

Bu nedenle insanlar beklemek yerine alternatif modellere yönelmeyi daha uygun görüyorlar. Bu noktada iPhone 11 basit ve hızlı olmasıyla ön plana çıkıyor. Her ne kadar iPhone 13 serisine doğrudan bir alternatif olmasa bile fiyatı ve sundukları doğrultusunda çok daha ideal bir Apple ürünü olmayı başarıyor.

En azından bu döneme kadar böyleydi diyebiliriz. Çünkü Apple'ın iPhone 11'lere zam yapıp ardından onları tekrardan satışa sunması telefonun satın alınır olma durumunu etkileyebilir. Bu nedenle insanlar fiyatları sebebiyle iPhone 12 mini gibi seçeneklere yönelmeyi düşünebilirler.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap